امیر سیاری: همدلی و همزبانی رمز موفقیت ایران در مبارزه با کرونا است
 

سرویس شهرستان ها: معاون هماهنگ کننده ارتش با اشاره به اوضاع نابسامان کشورهای اروپایی و آمریکا در مبارزه با ویروس کرونا، افزود: همدلی و همزبانی رمز موفقیت ایران با وجود تحریم ها در مبارزه با کرونا است.
امیر دریادار حبیب الله سیاری دیروز در مراسم افتتاح درمانگاه امام رضا (ع) ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش در انزلی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای ۲۹فروردین، اظهار داشت: ناوهای سهند ، سبلان و جوشن، مردانه در نخستین روز ماه مبارک رمضان در مقابل دشمن ایستادند و شعار «هیهات من الذله» را ثابت کردند و با زبان روزه شهید شدند.
وی با تأکید بر حرکت در مسیر شهدا، افزود: تا زمانی که راه شهدا را ادامه دهیم موفقیت از آن ما خواهد بود و قطعاً افتخارات بیشتری برای جمهوری اسلامی در عرصه‌های بین المللی کسب خواهد شد.
به گزارش مهر، سیاری در ادامه با اشاره به ساخت مرکز جراحی امام رضا (ع) ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش، گفت: این مرکز به بهترین شکل ساخته و تجهیز شده است که مرکز درمانی ولی عصر (عج) شهر رشت هم باید تجهیز و تکمیل شود.وی در ادامه به اقدامات ارتش در زمینه مبارزه با کرونا اشاره کرد و افزود: با راه اندازی بیمارستان‌های صحرایی و اتصال آن به قرارگاه موفقیت‌های خوبی کسب و مجتمع بیمارستانی موقت ساخته شد.
معاون هماهنگ کننده ارتش با اشاره به شکل گیری دفاع بیولوژیکی در ۲۴استان ، تاکید کرد: ارتش در بیش از ۱۰۰شهر به ویژه در استان‌های قم و گیلان در جهت رفع آلودگی اقدام کرد.وی در ادامه با بیان این که امسال با توجه به شرایط ویژه کشور رژه روز ارتش برگزار نشد و به جای آن در بیش از ۴۵شهر رژه خدمت اجرا شد، اظهار داشت: کمک‌های مومنانه و رزمایش همدلی ارتش در همان ۲۴استان تداوم خواهد داشت و این همدلی و خدمت رسانی ادامه دارد.
سیاری با اشاره به تلاش و مجاهدت کادر درمان و پرستاران طی دو ماه گذشته، افزود: کادر درمان ثابت کرد همانند دفاع مقدس عاشقانه و مردانه ایستاده و این افتخار یک ملت است. جمهوری اسلامی با وجود همه تحریم‌ها امروز یکی از کشورهای پیشرو در امر مبارزه با کرونا و این نشان از انقلابی بودن مردم است و رمز پیروزی در دفاع مقدس این همدلی و همزبانی بود که امروز هم شاهد آن هستیم.در پایان این مراسم از کادر درمان و پرستاری بیمارستان انزلی، خانواده دو شهید خدمت این شهرستان و پرسنل درمانی ناوگان شمال تقدیر شد.
بنا به این گزارش ساخت درمانگاه امام رضا (ع) ناوگان شمال نداجا از سال ۹۲ آغاز شد. این مرکز به مساحت ۳۶۰۰ متر مربع در سه طبقه ساخته شده و دارای آزمایشگاه، رادیولوژی، سونوگرافی، کلینیک های تخصصی با ظرفیت ۸ تخصص همزمان جراحی محدود دارای ۳۲ تختخواب است.
این مرکز تمامی امکانات به روز یک درمانگاه را دارد و در این مدت ۷ ساله ۲۰ میلیارد تومان هزینه تاسیسات ساختمان و زیر بنای آن شده است.
گرامیداشت ۲۰ شهید خدمت عرضه سلامت در گیلان
رشت ـ خبرنگار اطلاعات: دومین نشست مشترک مسئولان و مدیران دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان با بنیاد شهید، سپاه، بنیاد حفظ آثار و ستاد کنگره ۸۰۰۰ شهید استان با هدف تعیین و احراز هویت کادر بهداشت و درمان گیلان در مواجهه با بیماری کووید ۱۹ در سالن اجلاس دانشگاه یاد شده در رشت برگزار شد. مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان با مشابه خواندن اقدام شهدای خدمت عرصه سلامت با شهدای انقلاب و دوران دفاع مقدس، اظهار کرد: کادر بهداشت و درمان با جان‌فشانی در مقابل ویروس وحشی و منحوس کرونا جان‌نثاری کرده‌اند و به فرموده رهبر معظم انقلاب، شهید راه خدمت محسوب می‌شوند.عبدالله پاکاری با بیان اینکه ۶۵ نفر از کادردرمانی کشور در مقابله با ویروس کرونا به فیض شهادت نائل آمد‌ه‌اند، افزود: تاکنون بیش از ۲۰ شهید سلامت گیلانی بوده‌اند و این نشان از ایثارگری، گذشت و جان‌فشانی مردم این دیار در مقابله با مهاجمان ناخوانده است.
معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این نشست با حائز اهمیت دانستن تجربه‌های سپاه پاسداران و بنیاد شهید در احراز هویت شهدای دفاع مقدس و انقلاب، اظهار کرد: تجربه سپاه و بنیاد شهید در کنار پیمایش میدانی برای احراز هویت شهدای عرصه سلامت بسیار اثرگذار است و می‌تواند در تعیین و احراز هویت شهدای سلامت ثمربخش باشد. ‏
دکتر محمد رستم‌پور با تأکید بر احراز هویت اصولی و مبتنی بر دانش علوم پزشکی شهدای کرونایی عرصه سلامت، افزود: در جنگ سخت، رزمنده به‌صورت مستقیم در معرض گلوله و مواد شیمیایی قرار می‌گیرد اما در بحران کرونا، ۲ هفته طول می‌کشد تا آثار ویروس بر انسان و رزمنده میدان سلامت، ظهور و بروز کند.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تأکید بر در نظر گرفتن آثار فرهنگی گرامی داشت یاد و خاطره شهدای سلامت برای آیندگان، گفت: ارزش گرامی داشت یاد شهدا کمتر از شهادت نیست و از این روز باید بافرهنگی پنداشتن یادواره‌های شهدا به آثار آن در آینده نیز فکر کرد.
سرهنگ عباس بایرامی، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان گیلان نیز در این نشست با تأکید بر اعلام قطعی تعداد شهدای خدمت عرصه سلامت، گفت: در دوران دفاع مقدس گواهی شهادت از سوی سپاه، ارتش، نیروی انتظامی و یا جهاد سازندگی صادر می‌شد و اکنون در خصوص شهدای خدمت عرصه سلامت، مرجع تائید شهادت جان‌باختگان کادر پزشکی، پرستاری، اداری و یا خدماتی دانشگاه‌های علوم پزشکی است.
وی با اشاره به استفتاء از رهبر معظم انقلاب در خصوص شهدای خدمت عرصه سلامت، افزود: بنا به پیشنهاد وزیر بهداشت و درمان به رهبر معظم انقلاب، معظم له با شهید خدمت خواندن جان‌باختگان کرونا موافقت کرده‌اند و باید تمامی کسانی که در مواجه با کرونا حین خدمت به مردم در مراکز درمانی، امدادی و مراقبتی جان خود را ازدست‌داده‌اند، شهید خدمت محسوب شوند. و تمامی کارکنان بهداشت، درمان و امدادی جان‌باخته براثر ابتلا مستقیم به ویروس کرونا شهید خدمت محسوب می‌شوند.
سرهنگ مرزبند، معاون امور ایثارگران سپاه قدس گیلان هم در این نشست به ارائه چند پیشنهاد برای تعیین و احراز سریع هویت جان‌باختگان کرونا ویروس در کادر بهداشت و درمان و شهید خدمت خواندن آن‌ها پرداخت. و با بیان اینکه تمامی کارکنان بهداشتی، امدادی و درمانی که مستقیماً و در اجرای مأموریت‌های مقابله با کرونا ویروس دچار بیماری کرونا شده‌اند و بر همین اساس جان باخته‌اند، شهید محسوب می‌شوند، اظهار کرد: تشخیص علت نهایی جان‌باختگان کرونا برابر مدارک پزشکی و مستندات مربوط به آزمایش‌ها و معاینه‌های بالینی شامل سی‌تی اسکن ریه و سایر آزمایش‌های پزشکی است که باید به تائید شورای پزشکی برسد.غلامرضا امیری، رئیس ستاد کنگره سرداران، امیران و ۸۰۰۰ شهید استان گیلان نیز در این نشست با بیان اینکه طی ۲ ماه اخیر برگزاری یادواره‌های متداول در استان به‌صورت تلویزیونی برگزار می‌شود، اظهار کرد: در تلاشیم برای شهدای عرصه خدمت نیز یادواره تلویزیونی برنامه‌ریزی و اجرا کنیم. وی همچنین از برگزاری یادواره شهدای سلامت گیلان پس از عادی شدن وضعیت بیماری کووید ۱۹ و کنترل شیوع ویروس کرونا خبر داد.
آقا بیگی، مشاور امور ایثارگران رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این نشست بر لزوم تعیین اعضای کمیته تخصصی احراز هویت شهدای عرصه سلامت تأکید کرد و گفت: برای شناسایی سریع، احراز هویت و معرفی شهدای سلامت لازم است کمیته تخصصی احراز هویت شهدای سلامت با حضور نمایندگان دستگاه‌های متولی امور شهدا تشکیل شود.‏

نسخه مناسب چاپ