صلیب سرخ: ۲۰ میلیون یمنی به خاطر جنگ از خدمات بهداشتی‌ محروم هستند
سرویس خارجی:کمیته صلیب سرخ جهانی اعلام کرد: به دلیل درگیری‌ها در یمن، ۲۰ میلیون یمنی امکان دریافت مراقبت‌های اولیه بهداشتی و درمانی را ندارند.«سارا الزوقری» سخنگوی کمیته بین المللی صلیب سرخ در خاورمیانه هشدار داد که فاجعه کرونا در سایه جنگ داخلی چند ساله یمن، می‌تواند بر رنج‌های مردم این کشور بیفزاید.وی گفت: یمنی‌هایی که در تماس مستقیم با این جنگ و زیر آتش و گلوله قرار دارند، نمی‌توانند به مراکز بهداشتی و درمانی دسترسی داشته باشند و در این میان، کرونا نیز به رنجی بر رنج‌های این مردم می‌افزاید.سخنگوی صلیب سرخ افزود: یکی از دغدغه‌های اصلی، تاثیر شیوع احتمالی کرونا به صورت گسترده در یمن است؛ کشوری که به دلیل پنج سال جنگ در زمینه بهداشتی و درمانی بسیار ضعیف است.
الزوقری افزود: حدود نیمی از مراکز بهداشتی در یمن از خدمت رسانی خارج شدند و برخی دیگر از آنها نیز به صورت جزئی کار می‌کنند و جنگ به زیرساخت‌های بهداشتی یمن آسیب رسانده ‌است.
وی اظهار داشت: می‌بینیم که بیمارستان‌های یمن دچار کمبود دارو، کادر درمانی و سوخت است و با سختی فعالیت می‌کنند.سخنگوی صلیب سرخ گفت: جنگ امکان تردد خودروهای امدادرسان و سازمان‌های بشر دوستانه برای رسیدن به برخی از مناطق یمن به منظور ارزیابی شرایط یا کمک رسانی به مردم آسیب‌دیده را سخت کرده ‌است.
از سوی دیگر،«احمد حامد» مدیر دفتر ریاست‌جمهوری یمن( شورای عالی سیاسی) در دومین سالروز شهادت «صالح الصماد» رئیس سابق این شورا،اعلام کرد: روند تحقیقات تأکید می‌کند که وی به وسیله یک پهپاد آمریکایی به شهادت رسیده است. در این حال وزارت نفت یمن اعلام کرد: ائتلاف سعودی پس از ۱۰۰ روز کشتی«کورنیت» حامل بنزین یمن را آزاد کرد.
در خبر دیگری،«محمد الحضرمی» وزیر خارجه دولت مستعفی یمن به دنبال تشدید مجدد تنش‌ها در جنوب یمن، شورای انتقالی جنوب را که شبه نظامیان تحت امر امارات هستند، به عهدشکنی و نادانی متهم کرد. الحضرمی در تماس تلفنی با «نیلز انین» وزیر مشاور در امور خارجه آلمان گفت: شورای انتقالی جنوب باید بداند که دوری میان رفتار و گفتار هیچ فایده‌ای ندارد و فقط به نفع انصارالله و ایران تمام می‌شود.

نسخه مناسب چاپ