ترامپ فرمان ممنوعیت ۶۰ روزه مهاجرت به آمریکا را صادر کرد
سرویس خارجی: رئیس‌جمهوری آمریکا از توقف ۶۰روزه مهاجرت به این کشور خبر داد و گفت که این طرح ممنوعیت فقط شامل افرادی می‌شود که به دنبال اقامت دائم یا گرین کارت هستند.
«دونالد ترامپ» گفت مهاجرت به آمریکا تا ۶۰ روز ممنوع است. ترامپ اعلام کرد که طرح ممنوعیت موقت مهاجرت به آمریکا، به امضا رسیده و در این طرح استثناهایی برای برخی موارد وجود دارد. وی تاکید کرد که این طرح تنها شامل افرادی می‌شود که به دنبال اقامت دائم یا گرین کارت هستند و افرادی را که موقتا به آمریکا سفر می‌کنند، شامل نمی‌شود. رییس‌جمهور آمریکا تصریح کرد: ۲۰ ایالت آمریکا در حال برنامه‌ریزی برای بازگشایی اقتصادی در پی شیوع کرونا هستند. ترامپ اظهار داشت که سازمان غذا و داروی آمریکا برای کیت آزمایش خانگی مجوز صادر کرده است و قرار است این کیت‌ها در هفته‌های آینده با تجویز پزشکان به دست مصرف‌کنندگان برسد. این درحالی است که «جو بایدن» معاون رئیس جمهور پیشین آمریکا و نامزد اصلی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور، تصمیم ترامپ برای توقف ۶۰روزه مهاجرت به آمریکا را مورد انتقاد قرار داد و آن را تلاشی برای منحرف کردن افکار عمومی از واقعیت اصلی توصیف کرد. بایدن اظهار داشت: دونالد ترامپ بیش از اینکه تلاش کند سریع و تهاجمی آزمایش گیری کرونا را افزایش دهد، در حال توئیت کردن ادبیاتی تحریک آمیز درباره مهاجران است به این امید که بتواند توجه همه را از واقعیت اصلی منحرف کند؛ او برای مهار این ویروس خیلی کند عمل کرد و همه ما هزینه این کار را می دهیم. بایدن در بیانیه خود تاکید کرد: این غیرعقلانی است که از متمرکز کردن تمامی قدرت رئیس جمهوری بر آزمایش گیری خودداری کرد چرا که ما نیاز داریم مشخص کنیم آیا مردمی که وارد آمریکا می شوند، بدون توجه به وضعیت شهروندی، ناقل کرونا هستند یا نه. در چنین شرایطی مجلس سنای آمریکا یک بسته حمایتی به ارزش ۴۸۰میلیارد دلار را با هدف کمک به کسب و کارهای کوچک آسیب دیده از بحران شیوع ویروس کرونا تصویب کرد. این کمک مالی به کسب و کارهایی اعطا خواهد شد که بیشترین آسیب را از بحران شیوع ویروس کرونا متحمل شده اند.میچ مک کانل رهبر اکثریت سنای آمریکا در این باره گفت: ۳۲۰ میلیارد دلار بودجه بیشتر برای برنامه حمایت از مشاغل کوچک در نظر گرفته شده تا میلیون‌ها فرصت شغلی حفظ شود.این بسته حمایتی شامل ۶۰ میلیارد دلار برای اعطای وام به مشاغل آسیب دیده از ویروس کرونا، ۷۵ میلیارد دلار برای کمک به بیمارستان‌ها و ۲۵ میلیارد دلار برای تقویت آزمایش‌های کرونا است. از طرفی کشور مصر کمک‌های پزشکی به آمریکا برای مقابله با ویروس کرونا ارسال کرد. «بسام راضی» سخنگوی ریاست جمهوری مصر اعلام کرد که به دستور «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر، این کشور به آمریکا کمک‌های پزشکی ارسال کرد. گفته می شود شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در آمریکا از مرز ۸۰۰هزار نفر گذشت. بر اساس گزارش سایت worldometersشمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در آمریکا تا لحظه تنظیم این خبر از مرز ۸۰۰ هزار نفر گذشته و به ۸۰۰ هزار و ۲۱۷ نفر رسید.همچنین بر اساس آمار سایت مذکور، ۴۵ هزار نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.
* مکزیک
وزارت بهداشت مکزیک از ثبت ۷۰۰مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در این کشور خبر داد و اعلام کرد: با این حساب تعداد کل مبتلایان به این بیماری به ۹۵۰۱ نفر رسید. مقام‌های وزارت بهداشت مکزیک افزودند: تعداد فوتی‌های ناشی از ابتلا به ویروس کرونا نیز با ۱۴۵ نفر افزایش، به ۸۵۷ نفر رسید.معاون وزیر بهداشت مکزیک هم گفته است این کشور احتمالا با بیش از ۲۶ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا مواجه شده که بسیاری از آنها هیچ نشانه ظاهری از ابتلا به این ویروس نداشته اند.
(اروپا)
* ایتالیا
منابع دولتی در ایتالیا از فوت ۵۳۴نفر دیگر از افراد مبتلا به ویروس کرونا در این کشور طی ۲۴ساعت گذشته خبر دادند. آژانس دفاع غیرنظامی ایتالیا اعلام کرد با احتساب آمارهای جدید، شمار قربانیان ویروس کرونا در ایتالیا اکنون به بیش از ۲۴ هزار و ۶۰۰ نفر رسیده است تا این کشور رتبه دوم خود در جهان از لحاظ شمار قربانیان ویروس کرونا را حفظ کند. آژانس دفاع غیرنظامی ایتالیا شمار مبتلایان به کرونا در این کشور را نیز حدود ۱۸۴ هزار نفر اعلام کرد. طی ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۲۷۰۰ فرد مبتلا به ویروس کرونا در ایتالیا شناسایی شده‌اند.
* اسپانیا
شمار قربانیان ویروس کرونا در اسپانیا به ۲۲هزار نفر نزدیک شده و شمار ابتلای روزانه بعد از یک کاهش چشمگیر، مجددا رو به افزایش گذاشته است. وزارت بهداشت اسپانیا – که در رتبه دوم کشورهای آلوده به ویروس کرونا در جهان است – در بیانیه‌ای اعلام کرد طی ۲۴ ساعت گذشته ۴۲۱۱مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا در این کشور ثبت شده است. با احتساب آمار جدید، تعداد کل مبتلایان به ویروس کرونا در اسپانیا به ۲۰۸هزار و ۳۸۹ نفر و تعداد قربانیان نیز به ۲۱هزار و ۷۱۷ تن افزایش یافت.
* فرانسه
تعداد قربانیان کرونا در فرانسه همچنان روندی افزایشی دارد، تا جایی که نزدیک به ۲۱هزار تن در این کشور جان خود را از دست داده‌اند. شمار کل جان‌باختگان کرونا در فرانسه با ثبت ۵۳۱فوتی دیگر به ۲۰هزار و ۷۹۶تن رسیده است. این آمار، فرانسه را در جایگاه چهارمین کشور جهان از لحاظ شمار قربانیان کرونا پس از ایالات متحده، ایتالیا و اسپانیا قرار داده است.
* انگلیس
وزارت بهداشت انگلیس از فوت ۸۲۸ نفر دیگر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در این کشور طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد. با احتساب این آمار، شمار جانباختگان در انگلیس به ۱۷ هزار و ۳۳۷ نفر رسید. همچنین با ثبت ۴۳۰۱ مورد جدید ابتلا به کرونا در انگلیس، شمار مبتلایان در این کشور به حدود ۱۳۰ هزار نفر رسید.
* آلمان
موسسه رابرت کخ از افزایش چشمگیر تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در آلمان خبر داد. آمارهای موسسه رابرت کخ نشان می دهد، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در آلمان با ۲۲۳۷ نفر افزایش به ۱۴۵ هزار و ۶۹۴ نفر رسید. بر اساس این گزارش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در آلمان برای دومین روز متوالی با افزایش فزاینده ای روبرو شد وتعداد فوتی‌های ویروس کرونا در آلمان نیز با ۲۸۱ نفر افزایش به ۴۸۷۹ نفر رسید.
* بلژیک
وزارت بهداشت بلژیک اعلام کرد که شمار قربانیان ویروس کرونا در این کشور به حدود ۶۰۰۰نفر رسیده است. وزارت بهداشت بلژیک اعلام کرد با مرگ ۱۷۰ نفر دیگر از مبتلایان به ویروس کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته، شمار قربانیان این ویروس همه‌گیر در بلژیک به ۵۹۹۸ نفر رسید. بر اساس جدیدترین آمارهای وزارت بهداشت بلژیک، تاکنون حدود ۴۱ هزار فرد مبتلا به ویروس کرونا در این کشور شناسایی شده‌اند.
* سوییس
با مبتلا شدن ۱۱۹ نفر دیگر به ویروس کرونا در سوییس، شمار کلی موارد ابتلا به کرونا در این کشور کوچک اروپایی به ۲۸ هزار و ۶۳ مورد رسید. همچنین با ثبت هفت مورد فوتی دیگر کرونا در همین مدت، شمار کلی جان‌باختگان این ویروس مهلک در سوییس به ۱۴۳۶ نفر رسیده است.
* هلند
هلند از نظر نسبت مرگ‌ومیر بر اثر کرونا به جمعیت کشور، وضعیت مناسبی ندارد و از این لحاظ در بین ۱۰ کشور اول جهان جای گرفته است. تنها طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۶۵ نفر دیگر به آمار قربانیان کرونا در هلند افزوده شد و آمار کلی قربانیان کرونا در این کشور از ۳۹۰۰ نفر عبور کرد.
* روسیه
شمار مبتلایان ویروس کرونا در روسیه همچنان رو به افزایش بوده و این در حالی است که دولت‌ مسکو برای رفع محدودیت‌های فاصله‌گذاری اجتماعی آماده می‌شود. روند ابتلای روزانه به ویروس «کووید۱۹» در روسیه با افزایش بیش از ۵۰۰۰ نفری همچنان صعودی است و تعداد کل مبتلایان در این کشور به حدود ۵۸هزار نفر رسیده است. مرکز مبارزه با شیوع کرونا در روسیه گزارش داد طی ۲۴ ساعت گذشته ۵۲۳۶مورد جدید ابتلا به این بیماری در روسیه گزارش شده که نسبت به روز قبل از آن شاهد کاهش جزئی است. از روز گذشته همچنین ۵۷بیمار مبتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند. بدین ترتیب شمار کل مبتلایان ویروس کرونا در روسیه به ۵۷هزار و ۹۹۹نفر و تعداد کل جان باختگان به ۵۱۳تن افزایش پیدا کرد.
(آسیا)
* ترکیه
وزیر بهداشت ترکیه گفت طی ۲۴ساعت گذشته از ۳۹هزار و ۴۲۹نفر تست گرفته شده که حاصل آن تثبیت ۴۶۱۱نفر به ویروس کرونا بوده است. فخرالدین کوجا در خصوص آخرین وضعیت بیماران مبتلا به کرونا در ترکیه گفت: همچنین ۱۱۹ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. وی افزود: به این ترتیب در مجموع از ۷۱۳ هزار و ۴۰۹ نفر تست گرفته شده که ۹۵ هزار و ۵۹۱ نفر از آنها مبتلا به کرونا تشخیص داده شده و ۲۲۵۹ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.
* عراق
وزارت بهداشت عراق در بیانیه‌ای در خصوص شیوع کرونا از جان باختن یک مبتلای دیگر و افزایش آمار جان باختگان به ۸۳ نفر خبر داد. بر اساس بیانیه وزارت بهداشت عراق، این مورد فوتی مربوط به بغداد بود. همچنین با ثبت ۲۸ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا طی ۲۴ ساعت اخیر، آمار کل مبتلایان به ۱۶۰۲ نفر رسید.
* عربستان
وزارت بهداشت عربستان درباره آخرین وضعیت شیوع کرونا در این کشور اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت اخیر، شش مبتلای دیگر جان خود را از دست دادند و ۱۱۴۷ نفر دیگر هم به آمار مبتلایان اضافه شدند.
* کویت
وزارت بهداشت کویت از ثبت ۸۵ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا، بهبود یافتن ۴۵ نفر دیگر و ثبت دو مورد جدید فوتی خبر داد. به گفته مقامات بهداشتی کویت، با ثبت موارد جدید ابتلا، آمار کل مبتلایان به ۲۰۸۰ نفر رسیده است.
* بحرین
وزارت بهداشت بحرین از ثبت ۱۲ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا و افزایش آمار مبتلایان به ۱۹۰۷ نفر خبر داد. بر اساس بیانیه این وزارتخانه، ۷۷۳ نفر از مبتلایان تا کنون بهبود یافته و هفت نفر هم جان خود را از دست دادند.
* عمان
وزارت بهداشت عمان در بیانیه‌ای از جان باختن هشتمین مبتلا به ویروس کرونا و ثبت ۹۸ مورد جدید ابتلا خبر داد. با ثبت این موارد جدید، آمار کل مبتلایان به ۱۵۰۸ نفر و آمار بهبود یافتگان هم به ۲۳۸ نفر رسید.
* افغانستان
وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرد با شناسایی ۵۱ مورد مثبت ویروس کرونا، شمار مبتلایان قطعی به بیماری کووید ۱۹ در این کشور به ۱۱۴۳ نفر رسید. به این ترتیب، شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در ۳۱ ولایت افغانستان به ۱۱۴۳ نفر رسید. کابل با ۴۱۳ نفر، هرات با ۳۳۷ نفر و قندهار با ۱۰۸ نفر بیشترین آمار مبتلایان به ویروس کرونا را در این کشور دارند.
* پاکستان
رسانه‌های پاکستان گزارش دادند که عمران خان، نخست وزیر این کشور تست کرونا انجام داد. عمران خان بعد از ملاقات با یک فرد خیر که به‌تازگی به کووید ۱۹ مبتلا شده، مورد آزمایش کرونا قرار گرفت.تاکنون ۹۷۳۸ نفر در پاکستان به کرونا مبتلا شده و ۲۰۹ نفر نیز جان خود را بر اثر ابتلا به این بیماری از دست داده‌اند.
* یمن
رئیس کمیته عالی انقلاب یمن از جدیدترین دستاورد دولت وفاق ملی یمن در مبارزه با شیوع بیماری کرونا خبر داد. «محمد علی الحوثی» در راستای تداوم تلاش جنبش انصارالله در مقابله با شیوع کرونا در این کشور، از تولید دستگاه‌های تنفس مصنوعی به صورت بومی خبر داد و گفت به لطف خداوند، چند دستگاه تنفس مصنوعی ساخت یمن، در مرحله استفاده آزمایشی قرار گرفته‌اند و ما امیدواریم که وزارت بهداشت، به زودی موفقیت این آزمایش‌ها را اعلام کند.
* لبنان
وزارت بهداشت لبنان، آمار کل مبتلایان به ویروس کرونا را ۶۷۷ نفر اعلام کرد و ۲۱ نفر هم تا کنون بر اثر ابتلا به این ویروس جان باخته اند.
* فلسطین اشغالی
همزمان با هشدار متخصصان درمانی درباره آماده نبودن رژیم صهیونیستی برای موج دوم شیوع ویروس کرونا، آمارها از صعودی بودن روند این بیماری در فلسطین اشغالی حکایت دارد. رژیم صهیونیستی در حالی رفع محدودیت‌های قرنطینه‌ای را آغاز کرده که شمار مبتلایان به ویروس «کووید۱۹» از مرز ۱۴ هزار نفر عبور کرد. وزارت بهداشت این رژیم اعلام کرد طی ۲۴ ساعت گذشته ۴۴۳ نفر دیگر به ویروس کرونا مبتلا شدند که بیشترین میزان ابتلای روزانه در این منطقه است. با احتساب تعداد ابتلاهای جدید، شمار کل مبتلایان به ویروس کرونا در فلسطین اشغالی به ۱۴هزار و ۳۲۶ نفر افزایش یافت که حال ۱۴۸نفر از آنها وخیم است. همچنین با جان باختن شش نفر دیگر، تعداد قربانیان کرونا در فلسطین اشغالی نیز به ۱۸۷نفر افزایش یافت.
* کره جنوبی و چین
خبرها از شرق آسیا از به صفر رسیدن فوت ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در چین و بهبود نسبی اوضاع در کره جنوبی حکایت دارد. کمیسیون ملی بهداشت چین اعلام کرد، طی ۲۴ساعت گذشته در این کشور ۳۰مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا ثبت شده و هیچ مورد جدید فوتی گزارش نشده است. به گفته این نهاد دولتی چین، منشا ۲۳مورد از موارد جدید ابتلا در این کشور خارجی بوده و آنها از خارج کشور به چین بازگشته بودند. با احتساب موارد جدید ابتلا در چین، در حال حاضر تعداد کل مبتلایان به ۸۲هزار و ۷۸۸ نفر افزایش یافته و شمار فوتی‌ها نیز در عدد ۴۶۳۲ثابت مانده است. از کره جنوبی هم خبرها حاکی از آن است که طی ۲۴ساعت گذشته ۱۱مورد جدید ابتلا به کرونا و یک مورد فوتی ثبت شده است. بنا بر اعلام مرکز پیشگیری و کنترل بیماری کره جنوبی شش مورد از موارد ابتلای جدید به ویروس کرونا منشا خارجی داشته و از خارج وارد شده‌اند. مقام‌های کره جنوبی اعلام کردند، شمار کل مبتلایان به ۱۰هزار و ۶۹۴ تن و تعداد قربانیان ویروس کرونا به ۲۳۸نفر افزایش یافته است.
(آفریقا)
* الجزایر
وزارت بهداشت الجزایر از ثبت ۹۳ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا طی ۲۴ ساعت اخیر و جان باختن هشت مبتلای دیگر خبر داد.با جان باختن این هشت نفر، آمار فوتی‌ها از ابتدای شیوع ویروس کرونا در الجزایر به ۳۹۲ نفر رسید.
* مصر
دولت مصر اعلام کرد ۲۲ پرواز فوق العاده را برای بازگرداندن شهروندان مصری که در کشورهای خارجی به سبب شیوع ویروس کرونا سرگردان هستند، اختصاص داده است. بر اساس آخرین آمارهای رسمی اعلام شده در مصر ۳۳۳۳ نفر تا کنون به ویروس کرونا مبتلا شده که از این تعداد ۸۲۱ نفر بهبود یافته و ۲۵۰ نفر هم جان خود را از دست داده اند.
* لیبی
مرکز ملی مبارزه با بیماری‌های لیبی از ثبت سه مورد جدید ابتلا به کرونا خبر داد و آمار مبتلایان را ۵۱ نفر اعلام کرد. این مرکز در بیانیه خود همچنین از بهبود یافتن سه مبتلای دیگر و افزایش آمار بهبود یافتگان به ۱۴ خبر داد. آمار فوتی‌ها هم همان یک نفر است.
* تونس
مسئولان وزارت بهداشت تونس، آمار مبتلایان به ویروس کرونا را ۹۰۱ نفر و آمار کل فوتی‌ها را هم ۳۸ نفر اعلام کردند.
* سومالی
وزارت بهداشت سومالی از ثبت ۷۳ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا و فوت یک نفر خبر داد. با ثبت موارد جدید ابتلا، آمار مبتلایان در سومالی به ۲۳۷ نفر و آمار فوتی‌ها به هشت نفر رسید.
* سیرالئون
منابع رسانه ای از قرنطینه شدن رئیس جمهوری سیرالئون در پی شیوع کرونا در این کشور خبر دادند. «جولیوس مادا بیو» رئیس جمهوری سیرالئون اعلام کرد که پس از مبتلا شدن یکی از محافظان شخصی وی به ویروس کرونا، برای احتیاط، خود را قرنطینه کرده است.وی گفت ۱۴ روز در قرنطینه باقی خواهد ماند.در سیرالئون ۴۳ نفر مبتلا به ویروس کرونا بدون هیچ مورد فوتی ثبت شده است.

نسخه مناسب چاپ