ابراز نگرانی پلوسی از تلاش احتمالی ترامپ برای تعویق انتخابات آمریکا
سرویس خارجی: رئیس مجلس نمایندگان آمریکا ازتلاش احتمالی دونالد ترامپ برای به تعویق انداختن انتخابات ریاست جمهوری کشورش که قرار است درماه نوامبر۲۰۲۰ برگزار شود ابراز نگرانی کرد.

«نانسی پلوسی» اعلام کرد:دموکرات‌ها باید اطمینان حاصل کنند که دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور انتخابات ماه نوامبر را به تعویق نمی‌اندازد.پلوسی در مصاحبه با شبکه ام. اس. ان. بی. سی درباره احتمال بازگشت کرونا و تعویق انتخابات سوم نوامبر (۱۳ آبان) گفت: می‌دانم که خطر شیوع دوباره کرونا وجود دارد و مردم نگران هستند اما ما باید انتخابات را برگزار کنیم و این کار را خواهیم کرد.

پلوسی در ادامه انتقادها از ترامپ، گفت: او کارهای زیادی برای تضعیف آمریکا انجام داده است اما نباید اجازه دهیم که دموکراسی ما را تضعیف کند.رئیس مجلس نمایندگان آمریکا ابراز امیدواری کرد که برخی جمهوریخواهان نیز با اقدام احتمالی ترامپ برای تعویق انتخابات مخالفت کنند. گفتنی است که «جو بایدن» نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰آمریکا چند روز پیش گفته بود که ترامپ تلاش می‌کند انتخابات را به تعویق اندازد. این در حالی است که «تیم مورتاف» مدیر ارتباطات ستاد انتخاباتی ترامپ احتمال تعویق انتخابات را رد کرد و درباره اظهارات بایدن گفت :این سخنان تئوری توطئه یک نامزد شکست خورده بوده که از واقعیت جدا افتاده است.

از سویی، پایگاه خبری بلومبرگ اعلام کرد:انتخاب مجدد ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ قطعی نیست.بلومبرگ بر اساس نتیجه یک نظرسنجی، انتخاب مجدد ترامپ در انتخابات آبان ماه آمریکا را وابسته به گروهی از رأی‌دهندگان آمریکایی دانست که در تبلیغات انتخاباتی طرفدار نامزد خاصی نیستندو رأی آنان با توجه به شرایط تغییر خواهد کرد.

از طرفی کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا اعلام کرد: ممکن است فعالیت سه شرکت ارتباطاتی دولتی چین در آمریکا رابه دلیل تهدیدات امنیت ملی متوقف کند.به نظر می رسد این تصمیم نیز در راستای سیاست‌های سختگیرانه دونالد ترامپ علیه دولت چین باشد.

در چنین شرایطی،وزارت خارجه چین از راهبرد جدید آمریکا در زمینه انرژی هسته‌ای انتقاد و اعلام کرد: آمریکا تلاش می‌کند تا از همکاری بین‌المللی در زمینه انرژی هسته‌ای به عنوان ابزاری ژئوپلتیکی استفاده کند.«گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به راهبرد وزارت انرژی آمریکا درباره ضرورت خارج کردن روسیه و چین از بازار بین‌المللی انرژی هسته‌ای گفت: ما از این گزارش مطلع شده‌ایم. در این گزارش آمده است که بر خلاف آمریکا،‌ روسیه و چین ضرورت‌های عدم اشاعه را رعایت نکرده‌اند که این ادعا کاملا ناصحیح است. آمریکا از دستاویزهای متفاوتی برای برهم زدن همکاری عادی میان کشورها در زمینه انرژی هسته‌ای استفاده می‌کند.

وزارت خارجه روسیه نیز با انتشار بیانیه‌ای از گزارش سالانه آمریکا در خصوص کنترل تسلیحات اتمی انتقاد کرد.وزارت امور خارجه روسیه گفت:خلاصه گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا در مورد رعایت قراردادهای بین‌المللی در عرصه کنترل تسلیحات و خلع سلاح و عدم انتشار که به کنگره آمریکا ارائه شد آشکارا رویکرد گزینشی واشنگتن به رعایت تعهدات در عرصه کنترل تسلیحات و خلع سلاح و عدم اشاعه تسلیحات را نشان می‌دهد.«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین هم ، از راهبرد جدید اعلام شده آمریکا در ارتباط با فناوری‌های هسته‌ای به شدت انتقاد کرد و گفت: برای واشنگتن رقابت کردن با مسکو در زمینه انرژی هسته‌ای سخت است.

نسخه مناسب چاپ