امروز در تاریخ
جنگ ایرانیان ماد با ارتش لیدی
ترس از خورشیدگرفتگی در ۲۸ اپریل سال ۵۸۵ پیش از میلاد سبب قطع جنگ ایرانیان ماد با ارتش لیدی شد. مادهای آریایی پس از مهاجرت به فلات ایران در منطقه ای که از ری (تهران) آغاز و غرب فلات از جمله همه آذربایجان و کردستان امروز را شامل می شود اسکان گزیده بودند.

مساله تخلیه ایران از نیروهای متفقین
هشتم اردیبهشت ۱۳۲۴ دولت وقت، دو روز پیش از خودکشی هیتلر و اطمینان از پایان یافتن جنگ جهانی دوم، ضمن یادداشتی از دولت های انگلستان، شوروی و آمریکا خواست که طبق وعده ای که داده بودند نظامیان خود را از ایران خارج سازند. این وعده در جریان کنفرانس سران این سه دولت در تهران داده شده بود، ولی مرور زمان نشان دادکه استالین در این زمینه تعلل بسیار کرد و مسئله آفرید.

کنگره هزاره بوعلی سینا
هشتم اردیبهشت ۱۳۳۳ که هشتمین روز کنگره ده روزه بین المللی بوعلی سینا بود، از مجسمه این دانشمند بزرگ ایران در شهر همدان پرده برداری شد. برای شرکت در این کنگره که «کنگره هزاره بوعلی» عنوان داشت ده ها مستشرق و ایرانشناس از کشورهای مختلف به میهن ما آمده بودند.

اخراج ایرانیان ازعراق
در پی به کار برده شدن واژه عربستان به جای خوزستان در رسانه های دولتی عراق در اردیبهشت سال ۱۳۴۸، بحران روابط دو کشور از هشتم اردیبهشت ۱۳۴۸شدت بیشتری به خود گرفته بود که این وضعیت تا هفته ها ادامه داشت زیراکه رژیم وقت عراق طبق یک روال و عادت همیشگی، اخراج فله ای ایرانیان و ایرانی تبارها از آن کشور را آغاز کرده بود که در طول بحران و متناوبا ده ها هزار تَن از آنان به ایران معاودت داده شدند.

سلطه تیموریان بر هند
در این روز از اپریل سال ۱۵۲۶ «بابر» از امیرزادگان تیموری در جنگ بر پادشاه هند شمالی فائق آمد، دهلی را تصرف و دودمان تیموریان هند را بنیاد گذارد.

دیگر رویدادهای ۲۸ آوریل
۱۹۲۵: کُردهای ترکیه به جنگ با نیروهای نظامی این کشور که در آن زمان یک جمهوری نوبنیاد بود پایان دادند.
۱۹۵۰: دولت استرالیا ظاهرا به اصرار دولت آمریکا حزب کمونیست آن کشور را غیر قانونی اعلام کرد.
www.iranianshistoryonthisday.com

code

نسخه مناسب چاپ