خط ارتباطی مردم با اطلاعات
پخش ربنای استاد شجریان در ماه نزول قرآن

علیرغم این که چند سالی است که بسیاری از مردم و بخصوص روزه‌داران پخش ربنای دل‌انگیز و عاشقانه استاد شجریان در ماه مبارک رمضان را از مسئولان صدا‌و‌سیما درخواست کرده‌اند، اما آنان طی این سال‌ها در این مورد تصمیم نگرفته‌اند. با حال و هوای غمگین و نگران‌کننده‌ای که به دلیل شیوع ویروس کرونا بر مردم غالب شده است، امیدواریم حداقل در این روزهای خاص مسئولان به علایق و درخواست‌های مردم در ایامی که استاد شجریان تازه از بستر بیماری برخاسته‌اند، با پخش صدای دعای دلنشین ایشان، مردم در ساعات افطار برای شفای کامل این عزیز و همچنین سلامت هموطنانی که به کرونا مبتلا شده‌اند، دعا کنند.

تلفن‌های متعدد به خط ارتباطی

وقتی جهان جای بهتری برای زندگی می‌شود

جا دارد از یادداشت سردبیر محترم روزنامه اطلاعات با عنوان زنده باد زنان به عنوان یک بانوی ایرانی تشکر و قدردانی کنم. این که زنان بزرگ و حماسه‌ساز در کشور ما و جهان کم نیستند و قلمفرسایی درباره آنان در این مجال نمی‌گنجد، اما همین نکات کلیدی مطرح شده در یادداشت آقای خانی بسیار با ارزش است و من هم معتقدم که با حضور بیشتر زنان، جهان جای بهتری برای زندگی می‌شود.

بانوی خواننده روزنامه اطلاعات

مبلغ ودیعه صندوق امانات بانک‌ها اعلام شود

افزایش چند برابری ودیعه صندوق امانات بانک خاورمیانه در سال جدید، به نظر خارج از عرف و قوانین بانک مرکزی است. امکان پرداخت مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان ودیعه برای نگهداری و حفاظت از دارایی‌های اشخاص به وسیه بانک‌ها، برای تمامی مشتریان آن‌ها مقدور نیست، از بانک مرکزی درخواست می‌شود که در بخشنامه‌‌ای مبلغ ودیعه و اجاره صندوق‌های امانات بانک‌های دولتی و خصوصی را مشخص کنند، تا عملکرد تمامی بانک‌ها بر این اساس باشد.

متقاضی صندوق امانت بانک

تذکری درباره ستون امروز در تاریخ روزنامه اطلاعات

سال‌هاست در ستون «امروز در تاریخ» واژه «آوریل» به غلط «آپریل» چاپ می‌شود که برای من آزار دهنده است! در زبان فارسی، رسم بر این است که واژه‌های آشنای لاتین که از دیرباز وارد زبان ما شده است، با تلفظ فرانسوی بیان می‌شود، نه انگلیسی که برای نمونه «ژانویه» که تلفظ فرانسوی است، نه «جنیو آری» که تلفظ انگلیسی است و یا «تلویزیون» نه «تلویژن» را می‌توانیم نام ببرم، بنابراین خواهشمند است به مسئول محترم ستون یاد شده تذکر دهید که لطفا به جای «آپریل»، از واژه «آوریل» استفاده کنند و چنانچه اصرار دارند که تلفظ انگلیسی به کار ببرند، اولا از «ایپریل» به جای واژه ساختگی «آپریل» استفاده شود و ثانیاً بقیه ماه‌های سال میلادی را نیز با تلفظ درست انگلیسی بنویسند.

مجید بدیعی، استادیار دانشگاه ـ ایمیل به خط ارتباطی

بخشودگی اجاره مغازه‌ها و مالکیت ۷۰۰ مغازه!

در هیاهوی رکود بازار و شیوع ویروس کرونا، بخشش اجاره مغازه‌های برخی از مالکان پاساژها کاری بسیار ارزشمند و قابل قدردانی است که امیدواریم عملکرد آنان شامل حال کثیری از کسبه در سراسر کشور شود، تا در پسا کرونا کسب و کارها رونق دوباره بگیرد و مشکلات مردم به حداقل برسد. با این حال در میان اخبار این قبیل بخشندگی‌ها، شنیدن این خبر که یک نفر به تنهایی ۷۰۰ باب مغازه در یک پاساژ دارد که با یک حساب سرانگشتی درآمد ماهیانه آن‌ها غیر قابل تصور برای اکثریت افراد جامعه است. این سوال را مطرح می‌کند که چرا باید در کشور ما تا این حد فاصله طبقاتی و نابرابری‌های اقتصادی وجود داشته باشد که یک نفر به تنهایی اینهمه ثروت داشته باشد و حداقل ۷۰۰ کاسب، مستاجر او باشند؟

خواننده روزنامه اطلاعات ـ زنجان

راز و نیاز با پروردگار در خلوت و تنهایی

با تبریک حلول ماه پربرکت رمضان به تمامی خوانندگان روزنامه اطلاعات، امیدوارم با نزول رحمت خداوند در این ماه عزیز، مردم کشور عزیزمان از بلای ویروس کشنده کرونا رهایی یابند. با این که همه مؤمنان و روزه‌‌بگیران مشتاق حضور در مساجد و اماکن مقدس برای ادای فرایض این ماه هستند، اما برای حفظ سلامت‌شان امسال را در خانه می‌مانند و در خلوت و تنهایی خود با پروردگارشان راز و نیاز می‌کنند.

تلفن به خط ارتباطی

شماره تلفن‌‌های سامانه ۱۱۸ مخابرات قزوین به روز شود

مدتی است سامانه تلفنی ۱۱۸ استان قزوین در ارائه اطلاعات و شماره تماس‌های درخواستی دچار مشکل شده و اغلب شماره‌های مورد نیاز در این سیستم یا ثبت نشده و یا شماره تماس‌های داده شده قدیمی است و علیرغم اعتراض به اپراتورهای این سامانه برای رفع مشکل، تاکنون در این زمینه اقدامی صورت نگرفته است. از مسؤولان شرکت مخابرات استان قزوین درخواست می‌شود که در مورد بروزرسانی اطلاعات و ثبت تلفن‌ شرکت‌ها و موسسات تازه تأسیس در استان و شهرهای اطراف اقدام کنند.

شهروندی از استان قزوین

لزوم نظارت بیشتر بر عملکرد مدیران بانک‌های خصوصی

منافع مالی سهامداران برخی از بانک‌های خصوصی به‌دلیل سابقه کم اجرایی و مدیریتی مدیران عامل آن‌ها در حوزه بانکداری، گاهی پایمال می‌شود از جمله بانک خصوصی… بعد از ماه‌ها بلاتکلیفی در بازار نامتعادل بورس، باعث کاهش سود سهام و ضرر سهامداران آن شده است. از مسؤولان بانک مرکزی انتظار می‌رود که بر عرضه سهام بانک‌های خصوصی و نحوه مدیریت آن‌ها در بازار، نظارت بیشتری داشته باشند، تا سهامداران کمتر متضرر شوند.

سهامدار بانک خصوصی

از رابطه آلودگی آب‌های زیرزمینی با کرونا رفع ابهام کنند

با توجه به این که ویروس کرونا با شست‌وشو از میان می‌رود، آلوده شدن آب‌های زیرزمینی و انتقال این ویروس به محصولات کشاورزی و آلوده شدن آب شرب نمی‌تواند دور از ذهن باشد. متأسفانه اخبار و شایعات منتشر شده در فضای مجازی مزید بر علت افزایش نگرانی و دلهره مردم در مورد احتمال ابتلا به بیماری شده و این موضوع نه فقط کشاورزان بلکه بیشتر مردم را به خود درگیر کرده، چرا که با سلامت و جان انسان‌ها در ارتباط است که در این رابطه مردم خواهان توضیح دقیق درباره شیوع کرونا و رابطه آن با آلودگی آب‌های زیر زمینی هستند. از خبرنگاران روزنامه اطلاعات انتظار داریم که با مصاحبه با مسئولان وزارت بهداشت و درمان و شرکت آب و فاضلاب در این زمینه به مردم اطلاع‌رسانی کنند. انتشار اخبار درست و کارشناسی شده از وظایف خطیر روزنامه‌نگاران است که در این شرایط باید در اولویت کاری آنان قرار گیرد.

خواننده روزنامه اطلاعات

اخذ مالیات از برج‌های لوکس و بدون مستأجر آغاز شود

به دلیل تخلیه ملکم توسط مستاجر در روزهای شیوع ویروس کرونا، چند ماهی است که منزلم خالی است و به‌دلیل هراس از انتشار بیماری بر اثر بازدید متقاضیان اجاره از منزلم تصمیم دارم آن را در روزهای بعد از کرونا اجاره دهم، حال اداره مالیات در این اوضاع تصمیم به اخذ مالیات از واحد‌های مسکونی خالی گرفته است! با توجه به این‌که مساحت املاک افراد عادی کمتر از ۱۰۰ متر مربع است، پیشنهاد می‌شود که دولت و وزارت دارایی اخذ مالیات را ابتدا از برج‌های لوکس و مجلل و پنت‌هاوس‌های خالی که اجاره‌های میلیاردی دارند، آغاز کنند. متاسفانه این‌گونه مالیات‌ها اکثر اوقات گریبان افراد کم‌در‌آمد جامعه را می‌گیرد!

مالک واحد مسکونی خالی

مسئولان به فکر رونق تولید در روستاها هم باشند

انتشار عکس‌ها و ویدیوهایی از زندگی‌های مجلل برخی از افراد پایتخت‌نشین، چند سالی است که باعث افزایش مهاجرت جوانان و برخی خانواده‌ها به شهر تهران شده است. این افراد به امید رفاه و درآمد بیشتر شهر و دیار و زمین‌های کشاورزی خود را ترک می‌‌کنند که خالی‌شدن روستاها از نیروهای کار، به مرور زمان باعث از میان رفتن شغل‌های روستایی و فروش اراضی کشاورزی به دلالان برای ساخت و ساز می‌شود. امیدواریم در سال جهش تولید مسئولان به فکر رونق تولید و اشتغال در روستاها و شهرهای کوچک هم باشند، تا شاید تعداد کثیری از حاشیه‌نشینان تهران به شهر و روستاهای خود بازگردند.

تلفن به خط ارتباطی

نسخه مناسب چاپ