مخالفت‌ جهانی با اعلام خودمختاری جنوب یمن
سرویس خارجی: اعلام خود مختاری از سوی شورای انتقالی وابسته به امارات در استان‌های جنوبی یمن ،با مخالفت نهادهای بین المللی از جمله سازمان ملل، اتحادیه اروپا، سازمان همکاری اسلامی ،شورای همکاری خلیج فارس، اتحادیه عرب و چند کشور دیگر روبرو شد.

درهمین رابطه، پس از اعلام خودمختاری شورای انتقالی وابسته به امارات در استان‌های جنوبی یمن ،دبیر کل سازمان ملل از تمامی طرف‌های درگیر در یمن خواست تا برای حل اختلافات وارد مذاکره شوند.«آنتونیو گوترش» همچنین خواستار اجرای توافق «ریاض» و تمرکز تلاش‌ها برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا در یمن شد.«لیز گراندی» هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در یمن از همه طرف‌های درگیرخواست درگیری را متوقف و مذاکره را آغاز کنند که تنها راه برای متوقف کردن مصیبت مردم یمن است.

اتحادیه اروپا نیز در بیانیه‌ای در واکنش به اعلام خودمختاری توسط شورای انتقالی در جنوب یمن،مخالفت خود با این اقدام را اعلام کرد و نسبت به پیامدهای آن برای تلاش‌های صلح سازمان ملل هشدار داد.

دراین حال دبیرکل سازمان همکاری اسلامی درپی اعلام تصمیم شورای انتقالی جنوب یمن برای تشکیل دولت خودمختار به پایتختی شهر عدن از موضع عربستان در مخالفت با این اقدام حمایت کرد.

شورای همکاری خلیج فارس نیز درواکنش به اعلام خودمختاری شورای انتقالی جنوب تحت حمایت امارات در عدن، خواستار اجرای سریع توافقنامه ریاض شد.

«احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب نیز بر ضرورت احترام به توافق ریاض و بازگرداندن اوضاع به پیش از تحرکات اخیر از سوی شورای انتقالی جنوب یمن تأکید کرد. از طرفی،وزارت خارجه مصر با صدور بیانیه ای بر لزوم اجرای توافقنامه ریاض در یمن و حل و فصل اختلافات میان عربستان و امارات در این کشور تأکید کرد. «جیمز کلورلی» معاون وزیر امور خارجه انگلیس از اعلام تصمیم شورای انتقالی جنوب یمن برای تشکیل دولت خودمختار به پایتختی شهر عدن عمیقا ابراز نگرانی و تصریح کرد: این اقدام باعث طولانی‌تر شدن درگیری‌ها در یمن می‌شود.

نسخه مناسب چاپ