انصارالله:ایران هیچ دخالتی درامور یمن ندارد
سرویس خارجی: «محمد علی الحوثی» عضو ارشد انصارالله و رئیس کمیته عالی انقلاب یمن با رد اتهامات علیه ریاض و واشنگتن علیه تهران، اعلام کرد: ایران هیچ دخالتی درامور یمن ندارد.
محمد علی الحوثی عضو ارشد انصارالله طی مصاحبه‌ای با روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» تمامی اتهامات آمریکا و عربستان سعودی در خصوص مداخله ایران در یمن را رد کرد.وی در خصوص اتهام‌زنی آمریکا و عربستان سعودی به ایران در خصوص تأمین بودجه و تسلیحات انصارالله گفت: ایران هیچ‌گونه مداخله‌ای در امور یمن ندارد و ما یک کشور مستقل هستیم. محمدعلی‌الحوثی در ادامه مصاحبه خود با وال استریت ژورنال در خصوص پیش‌شرط انصارالله یمن برای ورود به مذاکرات صلح فراگیر تحت حمایت سازمان ملل گفت: پیشنهاد ما بسیار ساده بود. ما از آنها خواستیم که کشور ما را ترک کرده، محاصره را لغو وبمباران را متوقف کنند و این خیلی ساده بود.
الحوثی همچنین اعلام کرد: درصورتی‌ که عربستان سعودی با درخواست‌های انصارالله موافقت کند، این گروه حاضر است برای امضای یک توافق صلح به ریاض سفر کند.وی در ادامه تاکید کرد که ائتلاف تحت رهبری ریاض به آتش‌بسی که خودش اعلام کرده پایبند نیست.
واکنش‌ها به خودمختاری درجنوب یمن
سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان بر حمایت تهران از یمن متحد با حفظ تمامیت سرزمینی آن کشور تاکید کرد و تنها راه ثبات و استقرار یمن را وحدت بین گروه‌های یمنی و انجام گفتگوهای فراگیر سیاسی برای تشکیل دولت متحد و فراگیر خواند.سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به تحولات اخیر در جنوب یمن اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران بر مبنای سیاست اصولی خود از یمن متحد با حفظ تمامیت سرزمینی آن کشور حمایت می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: این گونه اقدامات نه تنها به حل مشکلات کنونی یمن کمک نمی‌کند، بلکه اوضاع آن کشور را نیز پیچیده‌تر خواهد کرد. دراین حال «سلمان بن عبدالعزیز» شاه عربستان در جریان نشست کابینه این کشور در واکنش به تحولات جنوب یمن و اقدامات نیروهای تحت امر امارات تاکید کرد که اوضاع در این منطقه باید به حالت قبل خود بازگردد. از سویی، «مایک پمپئو» وزیرخارجه آمریکا اعلام کرد: واشنگتن نسبت به اعلام خودمختاری توسط شورای انتقالی جنوب یمن در مناطق تحت سیطره‌شان نگران است. روسیه نیز اعلام کرد: همچنان بر موضع خود در خصوص حل مسائل موجود در یمن از طریق گفتگوی فراگیر میان طرف‌های یمنی تاکید دارد.

نسخه مناسب چاپ