در گفتگوی اطلاعات با عضو کمیسیون برنامه و بودجه تشریح شد
جزئیات یارانه۱۲۰ هزار تومانی برای ۲۰ میلیون شهروند
 

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی از پرداخت یارانه ۱۲۰ هزارتومانی به ۲۰ میلیون تن از شهروندان دهک پایین کشور خبر داد.

دکترمحسن زنگنه، در گفتگو با روزنامه اطلاعات، افزود: در طرح تأمین کالاهای اساسی، ۲۰ میلیون نفر از شهروندان دهک پایین جامعه مشمول یارانه ۱۲۰ هزارتومانی و ۴۰ میلیون نفر مشمول یارانه ۶۰ هزار تومانی خواهند بود.

وی ادامه داد: ما دو بانک داریم که در یک بانک ۶۰ میلیون نفرمشمول یارانه بنزین هستند. در بانک دیگر ۲۰ میلیون نفر حضور دارند که شامل مددجویان کمیته امداد، بهزیستی و سایر افراد زیر پوشش هستند.

زنگنه گفت: ما آن ۶۰ میلیون نفر را مخاطب قرار داده‌ایم و دیروز هم در مجلس با ۲۰۲ رأی موافق تصویب شد که براساس این طرح، دولت به کسانی که یارانه‌ها را دریافت نمی‌کنند و زیر پوشش نیستند، باید به اعتراضشان رسیدگی کند و اگر واجدشرایط یارانه گرفتن باشند باید به سایر مشمولان اضافه شوند.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا این رقم به صورت نقدی به مشمولان پرداخت می‌شود یا به روش‌های دیگر است، گفت: این رقم به صورت اعتبار در کارت‌های بانکی افراد واریز می‌شود و صاحبان کارت نمی‌توانند به صورت نقدی آن را دریافت کنند بلکه اعتبار مذکور فقط مختص خرید کالاست و دولت جزئیات آن را مشخص خواهد کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس همچنین در پاسخ به این سئوال که این یارانه برای چه مدت زمانی است و آیا ادامه‌دار خواهد بود، خاطرنشان کرد: یارانه فوق فقط برای نیمه دوم سال ۱۳۹۹ است و اگر نیاز باشد برای سال‌های بعد هم باید در قانون بودجه دیده شود.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس درباره منابع این طرح و موافق نبودن دولت با آن هم گفت: منابع در نظر گرفته شده شامل ۳۰ هزار میلیارد تومان از دارایی‌های دولت یا هر دارایی دیگری است که البته دولت هم با آن موافقت کرده است. همچنین ۲۵ هزار میلیارد تومان دیگر به منابع پیش‌بینی شده اضافه شد که به شرح زیر هزینه می‌شود:

۱ـ مبلغ ۱۰۰ هزار میلیارد ریال برای تکمیل و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری

۲ـ مبلغ ۱۰۰ هزار میلیارد ریال برای تکمیل و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی و اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان صندوق فولاد و بازنشستگان غیرعضو هیأت علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی

۳ـ مبلغ ۵۰ هزار میلیارد ریال هم برای تامین مسکن محرومان و اقشار آسیب‌پذیر در نظر گرفته شده است.

زنگنه تصریح کرد: به نظر من مخالفت دولت بیشتر شبیه یک بحث سیاسی بود و گرنه منابع در نظر گرفته شده شفاف و قابل تأمین است. ضمن آنکه این چندمین علامت خوب مجلس به دولت برای تعامل است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه یاد‌آور شد: امروز مردم در وضع بسیار بد معیشتی هستند و گوشت و برنج از سفره‌ها حذف شده است و بسیاری هم از لبنیات و مرغ و تخم‌مرغ محروم شده‌اند،بنابراین لازم است دولت و مجلس برای این موضوع تدابیری بیندیشند.

فتگوی اطلاعات با عضو کمیسیون برنامه و بودجه تشریح شدرجزئیات یارانه۱۲۰ هزار تومانی برای ۲۰ میلیون شهروند عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی از پرداخت یارانه ۱۲۰ هزارتومانی به ۲۰ میلیون تن از شهروندان دهک پایین کشور خبر داد. دکترمحسن زنگنه، در گفتگو با روزنامه اطلاعات، افزود: در طرح تأمین کالاهای اساسی، ۲۰ میلیون نفر از شهروندان دهک پایین جامعه مشمول یارانه ۱۲۰ هزارتومانی و ۴۰ میلیون نفر مشمول یارانه ۶۰ هزار تومانی خواهند بود. وی ادامه داد: ما دو بانک داریم که در یک بانک ۶۰ میلیون نفرمشمول یارانه بنزین هستند. در بانک دیگر ۲۰ میلیون نفر حضور دارند که شامل مددجویان کمیته امداد، بهزیستی و سایر افراد زیر پوشش هستند. زنگنه گفت: ما آن ۶۰ میلیون نفر را مخاطب قرار داده‌ایم و دیروز هم در مجلس با ۲۰۲ رأی موافق تصویب شد که براساس این طرح، دولت به کسانی که یارانه‌ها را دریافت نمی‌کنند و زیر پوشش نیستند، باید به اعتراضشان رسیدگی کند و اگر واجدشرایط یارانه گرفتن باشند باید به سایر مشمولان اضافه شوند. وی در پاسخ به این سئوال که آیا این رقم به صورت نقدی به مشمولان پرداخت می‌شود یا به روش‌های دیگر است، گفت: این رقم به صورت اعتبار در کارت‌های بانکی افراد واریز می‌شود و صاحبان کارت نمی‌توانند به صورت نقدی آن را دریافت کنند بلکه اعتبار مذکور فقط مختص خرید کالاست و دولت جزئیات آن را مشخص خواهد کرد. عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس همچنین در پاسخ به این سئوال که این یارانه برای چه مدت زمانی است و آیا ادامه‌دار خواهد بود، خاطرنشان کرد: یارانه فوق فقط برای نیمه دوم سال ۱۳۹۹ است و اگر نیاز باشد برای سال‌های بعد هم باید در قانون بودجه دیده شود. نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس درباره منابع این طرح و موافق نبودن دولت با آن هم گفت: منابع در نظر گرفته شده شامل ۳۰ هزار میلیارد تومان از دارایی‌های دولت یا هر دارایی دیگری است که البته دولت هم با آن موافقت کرده است. همچنین ۲۵ هزار میلیارد تومان دیگر به منابع پیش‌بینی شده اضافه شد که به شرح زیر هزینه می‌شود: ۱ـ مبلغ ۱۰۰ هزار میلیارد ریال برای تکمیل و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری ۲ـ مبلغ ۱۰۰ هزار میلیارد ریال برای تکمیل و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی و اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان صندوق فولاد و بازنشستگان غیرعضو هیأت علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی ۳ـ مبلغ ۵۰ هزار میلیارد ریال هم برای تامین مسکن محرومان و اقشار آسیب‌پذیر در نظر گرفته شده است. زنگنه تصریح کرد: به نظر من مخالفت دولت بیشتر شبیه یک بحث سیاسی بود و گرنه منابع در نظر گرفته شده شفاف و قابل تأمین است. ضمن آنکه این چندمین علامت خوب مجلس به دولت برای تعامل است. عضو کمیسیون برنامه و بودجه یاد‌آور شد: امروز مردم در وضع بسیار بد معیشتی هستند و گوشت و برنج از سفره‌ها حذف شده است و بسیاری هم از لبنیات و مرغ و تخم‌مرغ محروم شده‌اند،بنابراین لازم است دولت و مجلس برای این موضوع تدابیری بیندیشند.

نسخه مناسب چاپ