تمامی خدمات صنعت برق از اول دی غیرحضوری خواهد شد
معاون توزیع نیروی برق شرکت توانیر از انجام غیر حضوری تمامی خدمات صنعت برق از اول دی خبر داد.

غلامرضا رخشانی مهر در گفتگو با خبرگزاری صداوسیما با بیان اینکه زیرساخت ارائه همه خدمات غیر حضوری شرکت‌های توزیع به مشترکان و متقاضیان برق حاضر شده است، افزود: ۴۰ خدمت در بخش توزیع به مشترکان ارائه می‌شود که از پاپان آذر حداقل ۹۵ درصد خدمات به صورت غیر حضوری ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه همه خدمات شرکت‌های توزیع شامل خدمات فروش و پس از فروش است، گفت: خدمات فروش شامل خرید انشعاب جدید برق است که ضرورت ندارد به شرکت‌های توزیع مراجعه کنند، خدمات پس از فروش، خدمات مشاهده صورت حساب اعم از دیدن قبض برق، سوابق پرداخت از سال ۱۳۸۰ به بعد، سوابق مصرف، بانک پرداختی، بانک‌هایی که می‌توانند پرداخت کنند، خوداظهاری میزان مصرف برق و بسیاری از مسایل مربوط به صورت حساب، بصورت غیر حضوری قابل انجام است.

معاون توزیع نیروی برق شرکت توانیر ادامه داد: مساله مهم بعدی، خاموشی‌های احتمالی است که اگر برق خانه‌ کسی قطع شود، گا‌ها پیش آمده که مدت‌ها باید در صف پاسخگویی تلفن ۱۲۱ بمانند که دیگر ضرورتی به انجام این کار نیست. تلفن ۱۲۱ بدون اپراتور شده و مردم می‌توانند این خدمات را دریافت کنند.

وی با اشاره به شروع به کار سامانه برق ایران به اسم “برق من” و ارائه همه‌ خدمات بدون محدودیت مکانی و زمانی در این سامانه، افزود: در حال حاضر مشترکان برق برای فروش انشعاب از ۳ تا ۱۵ روز معطل می‌شوند که با اجرای این طرح، این مدت زمان حذف می‌شود و البته همکاران ما در یک فضای رقابتی خدمات را به طور یکسان در همه کشور ارائه خواهند داد.

رخشانی مهر اضافه کرد: اجرای این طرح شرایطی بسیار شفاف و یک اتاقک شیشه‌ای برای ارائه‌ خدمات بوجود آورده به طوری که عملاً همه‌ شرکت‌ها مکلف شده اند خودشان را سنکرون کنند و خدمات را به صورت یکسان به مردم ارائه بدهند.

وی گفت: سالانه میلیون‌ها مراجعه‌ حضوری به شرکت‌های توزیع انجام می‌شود که با اجرای این طرح ارائه خدمات غیرحضوری خواهد شد. به طور مثال ما سالانه حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار مشترک جدید را جذب می‌کنیم به طوری که هرکدام از این مشترکان جدید لازم بود چندین بار برای درخواست و برای پیگیری کارهایشان به شرکت‌های توزیع مراجعه کنند که دیگر ضرورت ندارد. مشترکان می‌توانند وارد سامانه برق ایران شده و درخواست شان را ثبت کنند و پس از دریافت کد رهگیری می‌توانند در بخش پیام‌ها و رهگیری، کارشان را پیگیری کنند و همکاران ما مکلف و موظف به پیگیری و پاسخگویی هستند.

معاون توزیع نیروی برق شرکت توانیر افزود: در شرایط کرونایی که تردد‌های سنگین و سفر‌های زیادی برای این خدمات صورت می‌گیرد خدمات صنعت برق به سادگی در دسترس قرار گرفته است و کسانی که تلفن همراه دارند می‌توانند از طریق سامانه‌ “برق ایران” خدمات را از این سامانه دریافت کنند. همچنین درگاه‌های متعدد دیگری برای این کار دیده شده، در بسیاری از شرکت‌ها تلفن ۱۵۲۱ این خدمات را ارائه می‌دهد، درگاه‌هایی که شرکت‌های خدمات الکترونیک دارند هم به زودی از این قابلیت برخوردار خواهند شد و مشترکان ما به زودی از هرکجا که تمایل دارند قادر به دریافت این خدمات خواهند بود.

نسخه مناسب چاپ