ضرورت ادامه عرضه سهام شرکت های دولتی
عرضه سهام شرکت‌های دولتی در بازار سرمایه که امسال به طور جدی در دستور کار دولت قرار گرفته، همچنان تداوم می‌یابد؛ البته کارشناسان توصیه می‌کنند که این اقدام باید پس از پایان روند نزولی و اصلاح شاخص بورس انجام شود، تا دستاوردهای بهتری را عاید نظام اقتصادی کشور کند.

به گزارش ایرنا،نگاه متفاوت دولت به بورس از ابتدای سال جاری، روزهای رویایی را برای این بازار به ارمغان آورد و توانست بازدهی معقولی را در چهار ماه نخست سال و در میان دیگر بازارها در اختیار سهامداران قرار دهد، دولت با سیاست ها و اقدام‌هایی که از همان ابتدا برای این بازار در پیش گرفت نشان داد که فقط به دنبال تامین مالی از این بازار نبوده بلکه در صدد بوده است که بازار سرمایه را در جامعه، تعمیق داده و میزان آشنایی سرمایه‌گذاران با بورس را در میان مردم را بالا برده و مشارکت آنها برای سرمایه‌گذاری در این بازار را افزایش دهد.

نخستین اقدامی را که دولت در نخستین روزهای سال در دستور کار قرار داد و توانست حسن‌نیت خود را در زمینه حمایت از این بازار به سهامداران نشان دهد، آزادسازی شستا بود که بعد از سال‌ها تلاش و انتظار سرمایه‌گذاران برای عرضه این شرکت بزرگ در بورس، سرانجام عرضه ۱۰ درصد از سهام این شرکت در بورس در ۲۷ فروردین انجام شد.

دولت در ادامه عرضه شستا در بورس، فعالیت‌های دیگری را در زمینه آزادسازی سهام عدالت و عرضه سهام دولتی از طریق صندوق های ETF در بورس در دستور کار قرار داد که امید بیشتری را برای رونق بورس در میان دیگر بازارها ایجاد کرد.

به دنبال حمایت و رشد غافلگیرکننده شاخص بورس، رییس سازمان بورس اعلام کرد: در چهار ماه نخست سال جاری، رقمی حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان تامین مالی در بازار سرمایه انجام شد، در حالی که این عدد در مدت مشابه سال گذشته ۳۰ هزار میلیارد تومان بود؛ بنابراین براساس آمار موجود تامین مالی که امسال از طریق بازار سرمایه انجام شد با رشد بیش از سه برابری همراه بوده است.

در کنار اقدام‌هایی که برای بهبود وضع بازار سرمایه انجام شد، برنامه‌هایی برای تسهیل فرآیند پذیرش عرضه اولیه در بازار در دستور کار قرار گرفت و آمار ارائه شده نشان دهنده موفقیت دولت برای ورود آسان‌تر این شرکت‌ها به بورس بوده است، به طوری که در کل پارسال پنج هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان عرضه اولیه انجام شد، در حالی که در چهار ماهه نخست امسال ارزش عرضه‌های اولیه از ۱۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان گذشت.

دولت علاوه بر تامین مالی و گسترده کردن حضور سهامداران به این بازار به دنبال حمایت از تولید و خروج تولیدکنندگان از شرایط بحرانی بود که به دنبال مطرح شدن چنین موضوعی، رییس‌جمهوری در اردیبهشت و در یکی از جلسه‌های ستاد هماهنگی اقتصادی دولت خواستار عرضه بیشتر سهام شرکت‌ها و بنگاه‌های بزرگ در بورس

شد.

رییس جمهوری در ماه‌های اخیر بارها و در جلسات متعدد تاکید بر افزایش عرضه‌های اولیه داشت و اعلام کرد: همه دستگاه‌های دولتی طبق ضوابط و مقررات اعلام شده، موظف به عرضه سهام شرکت‌های خود در بورس هستند. وی در صحبت‌های خود دستگاه‌های ذیربط را موظف کرد طی یک برنامه زمان بندی شده، سهام دولتی را در بازار بورس واگذار کنند.

عرضه سهام دولتی به بورس از طریق صندوق قابل معامله ETF از دیگر اقدام‌های مثبت در دولت تدبیر و امید است که توانست روزهای مثبتی را در بازار سهام با خود به ارمغان آورد، در قانون بودجه سال ۹۹ کل کشور، واگذاری سهام شرکت‌های دولتی در قالب سه صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) در دستور کار قرار گرفت که این تصمیم به دلیل همکاری دولت، سازمان بورس و سازمان خصوصی‌سازی با موفقیت همراه شد.

نخستین مرحله از پذیره‌نویسی صندوق قابل معامله دولتی (ETF) به نام «صندوق واسطه گری مالی یکم» (دارا یکم) که شامل سهام بانک ملت، بانک تجارت، بانک صادرات و بیمه‌های البرز و اتکایی امین بود از اواسط اردیبهشت آغاز شد و یک ماه ادامه داشت، در پایان زمان پذیره‌نویسی اعلام شد که سه میلیون و ۴۸۱ هزار نفر از سرمایه‌گذاران در پذیره‌نویسی این صندوق مشارکت کردند.

دومین مرحله از پذیره‌نویسی صندوق قابل معامله دولتی ETF که متعلق به سهام پالایشی (پالایش نفت تهران، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تبریز و پالایش نفت بندرعباس) بود با نام «صندوق پالایشی یکم» (دارا دوم) در اوایل شهریور انجام شد، تعداد مشارکت سرمایه‌گذاران در این پذیره‌نویسی بیش از سه میلیون و ۵۲۸ هزار نفر و ارزش آن رقمی حدود ۱۳ میلیارد و ۲۴۰ میلیون تومان بود.

در ابتدا قرار بود سومین مرحله از پذیره‌نویسی این صندوق با سهام خودرویی و فلزی‌ها (سایپا، ایران خودرو، فولاد مبارکه اصفهان و ملی صنایع مس ایران) در اواخر پاییز انجام شود اما در هفته گذشته تصمیم‌های جدیدی در این زمینه اتخاذ و اعلام شد که باقی‌مانده سهام بانکی‌ها در قالب دارا سوم به بازار عرضه خواهد گردید که البته تاکنون زمان مشخصی برای عرضه سهام خودرویی و فلزی از طریق صندوق ETF به بورس مشخص نشده است.

در این زمینه رییس جمهوری در جلسه هیات دولت در تاریخ ۲۳ مهر اعلام کرد: دولت با واگذاری باقیمانده سهام در بانک‌های ملت، تجارت و صادرات در قالب صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) دارا سوم موافقت کرد و بر این اساس، سقف سرمایه‌گذاری هر شخص حقیقی در صندوق یاد شده ۵۰ میلیون ریال تعیین شد.

همچنین میزان تخفیف واگذاری سهام دولت در صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) واسطه‌گری مالی – دارا سوم، شامل باقیمانده سهام دولت در بانک‌های ملت، تجارت و صادرات ایران به میزان ۲۰ درصد تعیین شد.

با توجه به اقبال عمومی مردم برای سرمایه‌گذاری در بورس و اوراق بهادار و ورود نقدینگی‌های سرگردان به سمت بورس، طرح الزام شرکت‌های دولتی به عرضه ۲۵ درصد سهام در دولت به تصویب رسید که این مصوبه در تاریخ ۲۹ تیر امسال با امضای اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری برای اجرا ابلاغ شد.

با توجه به طرح های مربوط به عرضه سهام شرکت‌های دولتی در بورس و نیز تجربه موفق عرضه بخشی از سهام شستا در بورس، رییس جمهوری دستگاه‌های دولتی را موظف کرد تا واگذاری سهام کارخانجات و دارایی‌های خود را تسریع کنند.

نسخه مناسب چاپ