کوتاه از سراسر جهان
 

«رابرت فیسک» خبرنگار سرشناس انگلیسی درگذشت

فارس: «رابرت فیسک» خبرنگار سرشناس انگلیسی که حوزه فعالیت اصلی وی منطقه غرب آسیا بود و از منتقدان اصلی سیاست‌های آمریکا، رژیم صهیونیستی و انگلیس در منطقه به حساب می‌آمد، در سن ۷۴ سالگی بر اثر سکته مغزی درگذشت.فیسک روز جمعه گذشته به دلیل بیماری در بیمارستان «سنت وینسنت» دوبلین بستری شد و دو روز قبل درگذشت. این خبرنگار سرشناس انگلیسی به دلیل پوشش اخبار غرب آسیا بسیار شناخته شده بود و از دهه ۱۹۷۰ در این حوزه فعال بود. روزنامه «نیویورک‌تایمز» در سال ۲۰۰۵، فیسک را مشهورترین خبرنگار بخش خارجی در بریتانیا توصیف کرد. این روزنامه‌نگار در خصوص جنگ داخلی لبنان، وقوع انقلاب اسلامی ایران، جنگ شوروی در افغانستان و جنگ ایران و عراق گزارش کرده بود.

اندیشکده انگلیسی: موشک‌ها و پهپادهای ایرانی گزینه‌های مناسب برای صادرات هستند

فارس: یک اندیشکده انگلیسی در تحلیلی درباره خاتمه تحریم‌های تسلیحاتی ایران نوشت که ایران علاوه بر ارتقاء برخی بخش‌های نظامی خود، گزینه‌های مناسب صادراتی نیز دارد. در گزارش اندیشکده «مطالعات راهبردی» انگلیس به قلم «داگلاس باری» آمده است: پایان تحریم تسلیحاتی، به ایران این امکان را می‌دهد تا آشکارا سامانه‌های خاص خود را صادر کند. اندیشکده انگلیسی افزود: موشکهای ضد کشتی و پهپادهای ساخت ایران می‌توانند بازارهایی را در کشورهایی پیدا کنند که توانایی تهیه و دسترسی به تامین کنندگان سنتی را ندارند و ایران پیشتر نیز تمایل خود را برای صادرات موشک‌های کروز «قدس-۱» نشان داده و چنین سلاحی ممکن است برای برخی کشورها گزینه‌ای جذاب و کم هزینه‌ باشد. این گزارش تصریح کرد، تهران اینک موشک‌های تاکتیکی هدایت شونده مناسبی دارد و همکاری گسترده‌تر به نفع بخش داخلی این کشور خواهد بود.

قتل عام ۳۲ غیر نظامی در اتیوپی به دست مهاجمان مسلح

فارس: حمله مهاجمان مسلح به منطقه‌ای در غرب کشور آفریقایی اتیوپی منجر به کشتار ۳۲ غیر نظامی وآواره شدن ۷۵۰ تن دیگر شد. این حادثه در منطقه غرب «وولگا» در اتیوپی رخ داد و مهاجمان مسلح گروه «اولف شین» ۳۲ نفر را کشته و ۲۱ خانه را هم آتش زدند. یک مقام دولت اتیوپی گفت به دنبال این حمله حدود ۷۵۰ نفر از ساکنان این منطقه خانه و کاشانه خود را ترک کردند.

رئیس سازمان بهداشت جهانی قرنطینه شد

فارس: رئیس سازمان بهداشت جهانی از بیم ابتلا به ویروس کرونا قرنطینه شد. دکتر «تدروس آدهانوم» به دلیل تماس با یک فرد مبتلا به ویروس کرونا خود را قرنطینه کرد. وی در حساب توئیتری خود نوشت، به دلیل تماس با فردی که تست کرونای وی مثبت درآمده است خود را قرنطینه کرده‌ام البته حالم خوب است و علائمی ندارم اما طی روزهای آینده به خاطر رعایت پروتکل‌های سازمان جهانی بهداشت در قرنطینه باقی خواهم ماند و از خانه کارها را انجام خواهم داد.

«بوکوحرام» یک روستای نیجریه را باخاک یکسان کرد

فارس: تروریست‌های «بوکوحرام» در یک حمله در شمال شرقی نیجریه، ۱۳ نفر را کشتند و شش نفر را ربودند. گروه تروریستی بوکوحرام که سال ۲۰۱۵ بیعت خود را با تروریست‌های داعش اعلام کرد، به روستای «تاکولاشه» ایالت بورنو واقع در شمال شرقی نیجریه حمله کرد. گفته می شود در نتیجه حمله بوکوحرام، کل روستا با خاک یکسان شد و تروریست‌ها همه دام، احشام و محصولات کشاورزی ساکنان روستا را غارت کردند.

دوحه: اولین انتخابات پارلمانی قطر سال ۲۰۲۱ برگزار می شود

ایسنا: امیر قطر در سخنانی از برگزاری اولین انتخابات پارلمانی کشورش در سال ۲۰۲۱ میلادی خبر داد. «تمیم بن حمد آل ثانی» تاریخ برگزاری اولین انتخابات پارلمانی دراین کشور را اکتبر سال ۲۰۲۱ اعلام کرد. وی اظهار داشت: انتخابات مجلس شورا اکتبر سال آتی برگزار خواهد شد.امیر قطر در بخش دیگری از سخنان خود گفت: قطر توانست با وجود استمرار محاصره تحمیل شده به این کشور، جایگاه بین‌المللی خود را تقویت کند.

نسخه مناسب چاپ