چهل سال پیش در همین روز
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز پنجشنبه ۱۵ آبان ماه ۱۳۵۹ (برابر با ۲۷ ذیحجه ۱۴۰۰، ۶ نوامبر ۱۹۸۰) نقل شده است
سخنان مهم امام درباره اهمیت عزاداری و مسئله جنگ
در آستانه حلول ماه محرم و فرا رسیدن ایام سوگواری رهبر شهیدان امام حسین، وعاظ گویندگان و خطبای مذهبی صبح دیروز در حسینیه جماران بحضور امام خمینی رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران رسیدند.
امام خمینی در این دیدار سخنانی ایراد کردند که بخشی از آن به شرح زیر است: ازجنگ مردم خسته نشوند، جنگ یک چیز خوبی است. البته ما پیش قدم نیستیم، برای جنگ ما پیش قدم نیستیم، لاکن حالا که به ما تحمیل شده است این یک آثار بزرگی دارد برای نهضت ما یکی از آثارش این است که دشمن ما را در دنیا روسیاه کرد.
او میخواست که برای خودش یک حیثیتی پیدا بکند و اینکه دشمن اسلام بود و قبل از اینکه هجوم بکند با عراق آنطور معامله کرد و با علمای عراق آنطور معامله کرد و با ملت عراق آنطور و با دستجات برای عاشورا آنطور و با زائرین کربلا که برای اربعین می‌رفتند آنطور جنایتکارانه عمل کرد این در دنیا رسوا شد و حالا هم می‌خواهد سالوسی کند ونماز بخواند و اظهار اسلامیت بکند و امثال ذلک دیگر فایده ندارد. من منتظرم که این حصر آبادان از بین برود و هشدار میدهم به پاسداران قوای نظامی و فرماندهان قوای انتظامی که باید این حصر شکسته بشود، مسامحه در آن نشود، حتما باید شکسته بشود و بفکر این نباشند که اگر اینها هم آمدند بیرونشان می‌کنیم اگر اینها آمدند خسارات بر ما وارد می‌کنند. نگذارند اینها در آبادان وارد بشوند از خرمشهر اینها را بیرون بکنند و حالت تهاجمی بگیرند(الله اکبر)

چگونگی تحویل نفت سفید به منازل و اصناف
«نفت سفید مورد نیاز خانواده‌ها زیرنظر مساجد یا شوراهای محلی در منازل توزیع میشود»
کمیته سوخت و انرژی بسیج اقتصادی در اطلاعیه‌ای با اعلام این مطلب یادآور شد:
ـ برای اینکار از ساکنان هر محل آمار گرفته میشود. فروشندگان نفت نیز موظفند میزان نفتی را که در حالت عادی توزیع می‌کرده‌اند باطلاع مسجد یا شورای محل کسب خود برسانند.
شوراها و مساجد باید کارت‌های نوبت‌بندی شده تهیه کنندو در اختیار ساکنان حوزه عمل خود قرار دهند.
هر یک از اصناف مانند نانوائی‌ها و خشکشویی‌ها، مدارس، درمانگاه‌ها و بیمارستانها برای دریافت سهمیه نفت سفید مورد نیاز خود باید از طریق اتحادیه مربوطه یا از طریق آموزش و پرورش وزارتخانه متبوعه به فرمانداری یا بخشداری محل مراجعه کنند تا ترتیب تحویل نفت به آنها در نزدیکترین جایگاه بنزین و نفت داده شود.

۴ تانک دشمن، در ارتفاعات«کل جوف» سومار منهدم شد
کرمانشاه ـ بگزارش خبرنگار «اطلاعات» در کرمانشاه برادران ارتش و پاسداران در «سومار» با حمایت توپخانه، با یک حمله تهاجمی چریکی به ارتفاعات «کل جوب»، تعداد زیادی خودرو و ۴ تانک دشمن را منهدم و عده‌ای از مزدوران بعثی را به هلاکت رساند و در حین درگیری، دومیدان مین کشف و خنثی شد. هنگام خنثی‌سازی مین‌ها، یکی از مینها منفجر گردید و دوبرادر پاسدار را بشهادت رساند و ۴ تن از برادران ارتشی نیز در این حادثه، مجروح شدند.

میلیونها ریال ارز غیرقانونی در صرافیها ضبط شد
در یک طرح ضربتی همزمان در سراسر کشور کلیه ارزهای غیرقانونی صرافی‌های ایران جمع آوری شد. در بعضی از صرافی‌های خیابان فردوسی تهران اسکناس‌های رژیم اشغالگر قدس هم نگهداری میشد. از این پس خرید و فروش ارز فقط توسط بانک‌های کشور انجام خواهد شد. دیروز با اجرای یک طرح هماهنگ و همزمان توسط دادستانی انقلاب، کمیته مرکزی و مامورین بانک مرکزی ایران با مراجعه به کلیه صرافی‌ها در سطح کشور کلیه موجودی‌های ارزی ایشان ضبط شد.
این طرح فقط در تهران در هفتاد شعبه شناسائی شده اجراء گردید. بر اثر اجرای این طرح مقادیر معتنابهی ارزهای غیرقانونی کشف و ضبط گردید.

code

نسخه مناسب چاپ