اخبار کودکان و نوجوانان
 

دو خبر خوشحال‌کننده از ترکیه
حدود یک هفته پیش، یک زلزله قوی در شهر ازمیر ترکیه اتفاق افتاد و تعداد زیادی انسان و حیوانات خانگی زیر آوار ماندند. اما عاطفه و احساس مسؤولیت انسان‌های واقعی، به کمک این افراد آمد و بسیاری از آنها نجات یافتند. خبرگزاری‌های ترکیه خبرهای خوشحال‌کننده درباره دو دختر سه ساله به نام‌های «آیدا و الیف» منتشر کردند که با هم می‌خوانیم:
معجزه الیف
«الیف پرینچک» سه ساله که ۶۵ ساعت زیر آوار زلزله ازمیر مانده بود، به وسیله نیروهای آتش‌نشانی استانبول که برای کمک به ازمیر رفته بودند نجات پیدا کرد. الیف تا زمان رفتن به اتاق درمان انگشت «معمر چلیک» آتش‌نشانی که او را نجات داد رها نکرد. صحنه‌ای که دیدن آن اشک بسیاری را جاری کرد.
چلیک می‌گوید: «الیف بین دیوار و کمدش به پشت افتاده بود. او را بیرون آوردم و صورتش را تمیز کردم. الیف از این به بعد برادرانی در آتش‌نشانی استانبول دارد. هروقت دوست داشت می‌تواند بیاید پیش ما؛ چونکه او معجزه ماست. ما الیف را دوست داریم و امیدوارم او هم ما را دوست داشته باشد.»
کوفته و دوغ برای آیدا
آیدا که همراه مادرش ۹۱ ساعت زیر آوار مانده بود، درحالی نجات پیدا کرد که مادرش جانش را از دست داد. اولین خواسته «آیدا» بلافاصله بعد از خروج از زیر آوار «کوفته و دوغ» بود. حالا کل ترکیه بسیج شده‌اند تا به آیدا کوفته برسانند و تلفن تمامی رستوران‌های اطراف بیمارستانی که آیدا در آن بستری شده دائم درحال زنگ خوردن است. سرآشپز یکی از رستوران‌های اطراف بیمارستان می‌گوید از ازمیر، استانبول، آنکارا، ترابزون و خیلی استان‌های دیگر ترکیه با ما تماس می‌گیرند و می‌خواهند با پرداخت پول کوفته برای آیدا غذا بفرستیم.

تمبرهایی برای پرندگان
به این تمبرها نگاه کنید و نام پرنده و کشوری که آن تمبر را چاپ کرده بیابید. درباره هر پرنده و رده حفاظتی آن ( در معرض خطر یا در معرض انقراض) و این که بومی چه کشوری است، اطلاعاتی کسب کنید و برای ما بفرستید و جایزه بگیرید.

code

نسخه مناسب چاپ