روسیه: حدود ۲۰۰۰ مزدور از خاورمیانه در قره‌باغ حضور یافته‌اند
سرویس خارجی: وزیر خارجه روسیه اعلام کرد تعداد مزدورانی که از خاورمیانه به منطقه درگیری قره‌باغ آمده‌اند به ۲۰۰۰ نفر رسیده است.

سرگئی لاوروف در مصاحبه با روزنامه «کامرسانت» چاپ مسکو گفت: ما نگران بین‌المللی شدن درگیری قره‌باغ ــ ناگورنو و دخالت شبه‌نظامیان از خاورمیانه هستیم. ما بارها از بازیگران خارجی خواسته‌ایم که از ظرفیت‌های خود استفاده کنند تا جلوی انتقال مزدوران گرفته شود که تعداد آنها بر اساس اطلاعات موجود به ۲۰۰۰ نفر رسیده است. وزیر خارجه روسیه تأکید کرد که مسکو از راه‌حل نظامی برای وضعیت قره‌باغ ــ ناگورنو حمایت نمی‌کند.

لاوروف همچنین اظهار داشت: روسیه با شرکای ترکیه‌ای خود کار خواهد کرد تا جلوی شدت گرفتن سناریوی نظامی در قره‌باغ را بگیرد. در این حال رئیس جمهوری آذربایجان تأکید کرد که اگر ارمنستان مناطق اشغال شده را تخلیه کند، باکو آماده است به جنگ خاتمه دهد. «الهام علی‌اُف» گفت، کشورش آماده خاتمه دادن به جنگ در منطقه قره‌باغ کوهستانی است.

علی‌اف در مصاحبه‌ای گفت: معتقدم که هر چه این جنگ زودتر تمام شود بهتر است و مکرراً این را گفته‌ام و بار دیگر هم می‌گویم که اگر نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان متعهد به آزاد کردن باقی سرزمین‌های اشعالی شود، آماده‌ایم به جنگ خاتمه دهیم.

رئیس جمهوری آذربایجان گفت: پاشینیان تا به این لحظه چنین تعهدی نداده است. علی‌اف تأکید کرد ایروان باید مطابق قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد به طور کامل تمامی نواحی اشغال شده را تخلیه کند.

نسخه مناسب چاپ