چهل سال پیش در همین روز
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز شنبه ۱۷ آبان ماه ۱۳۵۹ (برابر با ۲۹ ذیحجه ۱۴۰۰، ۸ نوامبر ۱۹۸۰) نقل شده است
یک پادگان و یک تیپ گسترش یافته دشمن در شمال «منجوین» منهدم شد

طی سه روز گذشته، جبهه‌های غرب و جنوب کشور همچنان صحنه دلاوریها و نبرد قوای مسلح جمهوری اسلامی ایران، با مزدوران رژیم متجاوز بعث عراق بود. بموجب گزارش‌های رسیده، دکتر ابوالحسن بنی‌صدر رئیس جمهوری با حضور فرماندهان نظامی و نماینده امام در شورای عالی دفاع، اوضاع کلی جبهه‌های نبرد را مورد بررسی قرار داد و در منطقة «گنجانچم» ایلام، ۶ سنگر دشمن، چندین تانک و سنگر زرهی، یک ستون نظامی، مواضع خمپاره و خمسه خمسة دشمن منهدم شد و توسط مدافعان آسمان جمهوری اسلامی ایران، یک پادگان و یک تیپ دشمن در خاک عراق منهدم گردید و نیز پل ارتباطی پنجوین با سلیمانیه و همچنین یک تیپ گسترش یافته مزدوران بعث عراق در شمال «پنجوین» با رشادت دلاوران ایرانی از بین رفت. در ادامة نبردها، بخشی از تجهیزات بعثی‌های مزدور در مواضع آبادان بمباران شد و پاکسازی متجاوزان در اطراف رودخانه بهمنشیر ادامه یافت. همچنین ۹۰ مزدور عراقی در محور جاده آبادان ـ ماهشهر و ۲۰۰ مزدور دیگر در سرپل زهاب به هلاکت رسیدند و ۱۸۰ موشک زمین به زمین به غنیمت گرفته شد.

اسناد محرمانه دشمن بدست ارتش افتاد

دکتر سید ابوالحسن بنی‌صدر رئیس جمهوری و فرمانده کل نیروهای مسلح، دیروز با امام خمینی رهبر انقلاب و بنیانگزار جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.

بدنبال این ملاقات آقای بنی‌صدر در گفتگوئی در مورد مسائل مطرح شده در حضور امام گفت: در این دیدار مسئله جنگ مطرح شد و به استحضار امام رسید که نیروهای نظامی ما در حال افزایش هستند و روز به روز تقویت می‌شوند. رئیس جمهوری گفت: هلیکوپترهای ما به واحد نظامی مهندسی دشمن که در حال جاده سازی بود حمله کردند و تمام واحد دشمن را از بین بردند. یکی از خلبانان ایرانی متوجه میشود که یکی از افراد دشمن که روی زمین افتاده، زنده است که در این هنگام با اشاره پا از او میخواهد که بلند شود که دشمن از جا بلند میشود و با کارد به خلبان ایرانی حمله میکند که خلبان موفق میشود وی را به هلاکت برساند و خلبان ما مدارک سری را که همراه دشمن بود بدست می‌آورد. یکی از مدارک بدست آمده که مربوط به تلفات دشمن است، نشان میدهد که در حمله گذشته نیروهای بعث عراق به دزفول ۸۰۰ تن تلفات داشته‌اند.

قطب‌زاده بدستور دادستان کل انقلاب بازداشت شد

در رابطه با برنامه مناظره شب جمعه شبکه دوم سیمای جمهوری اسلامی ایران که در آن آقایان قطب‌زاده و مبلغی اسلامی صحبت کردند، ستاد تبلیغات شورایعالی دفاع اطلاعیه‌ای صادر کرد. بدنبال صدور اطلاعیه ستاد تبلیغات شورایعالی دفاع و با توجه به اظهارات آقایان قطب‌زاده و مبلغی اسلامی که بصورت موهن و تحریک کننده‌ای راجع به نهادهای انقلابی و دانشجویان مسلمان پیرو خط امام و وضع رادیو تلویزیون در شرایط حساس جنگ صحبت کردند، آقایان مذکور تحت تعقیب قرار گرفتند و بدستور آقای قدوسی دادستان کل انقلاب اسلامی ایران دیشب آقای صادق قطب‌زاده وزیر سابق امور خارجه و سرپرست پیشین تلویزیون بازداشت شد و هم‌اکنون در زندان اوین بازداشت میباشد.

سرپرستان جدید صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران معرفی شدند

طی بیانیه‌ای که دیروز از سوی آیت‌الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی دادستان کل کشور منتشر شد، آقایان علی‌اکبر محتشمی و عبداله نوری و دکتر ندیمی بعنوان سرپرستان موقت صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران معرفی شدند.

مواضع شناسائی شده دشمن در غرب کشور نابود شد

گزارشهای رسیده از جبهه‌های جنگ در غرب کشور حاکی است که نبرد با آتش توپخانه تا بعدازظهر دیروز در جبهه‌های سرپل زهاب، قصرشیرین، سومار، گیلانغرب و کانی سخت همچنان ادامه داشت. برپایه همین گزارش، رزمندگان جمهوری اسلامی ایران با برتری آتش خود، مواضع شناسایی شده دشمن را درهم کوبیدند و نبرد توپخانه در این جبهه بشدت ادامه دارد.

code

نسخه مناسب چاپ