عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری
صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار سرمایه همگام با نوسانات حاکم بر بازار سهام، نخستین ماه پاییز را با افت و خیزهای پیاپی پشت سرگذاشتند.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در مقایسه با شاخص کل بورس عملکرد بهتری داشتند و مدیریت حرفه‌ای را در کسب بازدهی به مراتب مناسب‌تر نسبت به کل بازار، به نمایش گذاشتند به طوریکه به رغم نوسان منفی ۵ر۱۱ درصدی شاخص کل بورس، بازدهی مثبت را در صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام شاهد بودیم.

بررسی کارنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری در نخستین ماه پاییز نشان از آن دارد که صندوق های سهامی که معیار دقیق‌ تری در مقایسه با شاخص کل بورس هستند، عملکردی به مراتب مناسب‌تر داشتند به طوریکه در این میان صندوق مشترک نوید انصار موفق شد با ثبت بازدهی ۳۶ر۲ درصدی در صدر دیگر صندوق های سهامی جای گیرد و به عنوان یگانه صندوق مثبت سهامی در این ماه شناخته شود.

این صندوق از ابتدای سال جاری تا پایان مهر موفق به کسب بازدهی ۱۷۹درصدی شد و بررسی پرتفوی آن نشان می‌دهد که سهام گروه شیمیایی، در صدر خریدهای این صندوق قرار دارد و گروه سیمانی، شرکت های چند رشته ای صنعتی و فلزات اساسی هم از دیگر صنایع مورد توجه مدیریت صندوق مزبور بوده است.

دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام، ماه مهر را با نوسان منفی سپری کردند به طوریکه صندوق سهم آشنا با زیان ۸ر۴ درصدی در رتبه دوم قرار گرفت.

همچنین صندوق‌های مشترک رشد سامان، مشترک گنجینه ارمغان الماس و بانک دی به ترتیب در رتبه های سوم تا پنجم قرار گرفتند و هر کدام زیانی در محدوده شش درصد را در کارنامه ماه مهر خود ثبت کردند البته باید یادآوری کرد که بازدهی این صندوق‌ها در بازه زمانی بلندمدت بسیار مناسب بوده و از سطح ۱۵۰درصد هم فراتر رفته است.

از سوی دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری بادرآمد ثابت با توجه به ماهیت عملکرد و تمرکز بیشتر بر اوراق با درآمد ثابت، وضع مثبت‌تری را در ماه مهر تجربه کردند به طوریکه در این میان، صندوق با درآمد ثابت کوثر یکم توانست بازدهی ۲ر۴ درصد در ماه گذشته و ۴ر۲۳ درصدی از ابتدای سال تا پایان مهر را تجربه کند.

صندوق مشترک آتیه نوین، با کسب بازدهی بیش از دو درصدی در ماه گذشته در فهرست دیگر صندوق‌های فعال در این حوزه قرار گرفت و صندوق‌های اعتبار آفرین ایرانیان، پاداش سرمایه بهگزین و مشترک یکم ایرانیان، هم هر کدام بازدهی در حدود دو درصدی را در ماه گذشته به نمایش گذاشتند. در این میان، بررسی عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط هم با توجه به ماهیت فعالیت عملکردی که در میان دو صندوق سهامی و بادرآمد ثابت دارند، نشان می دهد که هیچ صندوق مختلطی در ماه گذشته، سودده نبودند.

در این رابطه صندوق مشترک کوثر، بازدهی منفی ۳۵ر۰ درصدی را به نمایش گذاشت؛ اما زیان دیگر صندوق های مختلط، به مراتب بیشتر بود؛ در این رابطه دو صندوق توسعه پست بانک و تجربه ایرانیان با زیان در محدوده سه درصدی مواجه شدند البته بازدهی این دو صندوق در دوره هفت ماهه نخست امسال به ترتیب از ۱۲۵ درصد و ۱۱۹ درصد فراتر رفت.

همچنین در میان صندوق های قابل معامله (ETF)، صندوق مدیریت ثروت صندوق بازنشستگی کشوری با ثبت بازدهی بیش از یک درصدی در ماه گذشته، به عنوان برترین صندوق در این حوزه شناخته شد.

البته این صندوق فعالیت خود را از ابتدای شهریور سال جاری آغاز کرده و از آن مدت تا پایان مهر به بازدهی ۷۵ر۰ درصدی دست یافته است. هر چند صندوق آسمان آرمانی سهام در دوره هفت ماهه نخست سال جاری توانست بازدهی ۱۹۴ درصدی را کسب کند، اما ماه مهر را با زیان پنج درصدی سپری کرد. در همین ارتباط دو ETF ارزش آفرین بیدار و واسطه گری مالی یکم، کارنامه مهر خود را با زیان در محدوده شش درصدی سپری کردند. از آنجا که بورس تهران و فرابورس ایران طبق دستورالعملی تمامی شرکتهای فعال در بازار سهام را از ۱۲ مهرماه سال جاری، ملزم به استفاده از بازارگردان کردند، تمایل شرکت ها برای بکارگیری بازارگردان ، افزایش یافت.

لذا همه شرکت ها موظف شدند برای بازارگردانی سهام خود از یک بازارگردان استفاده کنند برای این موضوع دو راهکار وجود دارد؛ یا شرکت ها قرارداد جداگانه ای برای این موضوع منعقد کنند یا از خدمات بازارگردان های فعال در بازار سرمایه استفاده کنند.

نسخه مناسب چاپ