برنامه اعمال محدودیت‌های شدید در انتظار تصمیم امروز ستاد ملی کرونا
 

رئیس جمهوری، اعمال محدودیت‌ها در مراکز ۲۵ استان کشور را گامی‌موثر در روند مبارزه با بیماری کرونا برشمرد و تاکید کرد: ضروری است این روند در چارچوب مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا ، پیگیری شو دواقدامات لازم تداوم یابد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز پنجشنبه در جلسه روسای کمیته‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا، پس از استماع گزارش‌های فرمانده عملیاتی قرارگاه ستاد ملی مبارزه با کرونا و روسای کمیته‌ها از اقداماتشان در باره اجرا و نظارت بر مصوبات ستاد و جلسات هماهنگی که با سایر دستگاه‌های دخیل برگزار شده است، اظهارداشت: مصوبات ستاد ملی و آنچه که در کشور در باره مبارزه با کرونا در حال انجام است، حاصل مطالعات و بررسی‌های علمی‌و یافته‌های کارشناسی مختصصان و مسئولان مربوطه در کمیته‌ها و همچنین تجارب ماه‌های گذشته است.

وی با تاکید بر این که کاستن روند شیوع بیماری و کاهش تعداد مراجعه کنندگان به مراکز درمانی به ویژه بیماران بستری، اولویت نخست و تنها راهکار برای خروج از وضع کنونی است، گفت: از این منظر مداخله فوری از طریق اعمال محدودیت‌های شدید در مناطق قرمز به عنوان راهکاری موثر خواهد بود.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: در کنار اقدامات قبلی در اعمال محدودیت‌ها، کمیته بهداشت و درمان با همکاری سایر دستگاه‌ها و کمیته‌ها در ایجاد مراکز مراقبتی و استفاده از ظرفیت‌ها و مراکز اقامتی و تقویت ظرفیت درمانی در مراکز سرپایی و در عین حال درمان بیماران با علائم خفیف در منزل باید مورد توجه قرار گیرد. استفاده از نقاهتگاه مناسب هم یکی از راهکارهای موثر در کاهش بیماران بستری در بیمارستان است.

روحانی تصریح کرد: با توجه به مصوبه ستاد ملی در زمینه دورکاری کارکنان، قرارگاه عملیاتی ستاد ملی موظف است بر اجرای این مصوبه در تمامی‌دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی نظارت دقیق انجام دهد.

وی با تاکید بر لزوم حرکت هماهنگ و نظام مند تمامی‌ارکان دخیل به ویژه قرارگاه عملیاتی در چارچوب مصوبات ستاد ملی برای نظارت بر روند اجرای این مصوبات گفت که محدودیت‌های ایجاد شده در مراکز ۲۵ استان کشور هم در چارچوب همین یافته‌ها اعمال شده است.

رئیس جمهوری همچنین تصریح کرد: فرمانده قرارگاه علمیاتی ستاد ملی موظف است تمامی‌اقدامات اجرایی خود را بر اساس مصوبات ستاد ملی و با مشارکت همه کمیته‌ها انجام دهد.

روحانی افزود: در باره رعایت پروتکل‌ها همچنان نیاز به اجرای دقیقتر و هماهنگ تر میان تمام ارکان هستیم تا سریعا برخی ناهماهنگی‌ها در اجرای مصوبات از بین برود.

وی با بیان این که اعمال جریمه‌ها باید با آگاهی بخشی از ابعاد مختلف جرائم باشد، قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا را موظف کرد با همکاری کمیته تبلیغات، چارچوبی را برای اعلام خاطیان تدوین و در رسانه‌ها معرفی کند.

‌رئیس جمهوری همچنین بار دیگر کنترل و رهگیری دقیق بیماران مبتلا به کرونا که دوران درمان و قرنطینه را سپری می‌کنند، بسیار مهم و ضروری دانست و با اشاره به اقدامات و هماهنگی‌های ایجاد شده میان وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این عرصه، بر روند تقویت این همکاری‌ها تاکید کرد.

روحانی در این جلسه با تاکید بر این که وزارت بهداشت و درمان دستگاه اصلی و محوری تعیین مصادیق محدودیت‌ها در مناطق حاد خواهد بود، بر استفاده از ظرفیت حداکثری مراکز درمانی کشور که تحت اختیار دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و نیروهای مسلح است و الحاق این مراکز به طرح درمان بیماران کرونا تاکید و بر همکاری با وزارت بهداشت و درمان از سوی این دستگاه‌ها دستورات لازم را صادر کرد.

وی همچنین با اشاره به گزارش فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا، از کنترل ۸۶ درصدی رفت و آمدها به مراکز ۲۵ استان کشور، گفت: دستاوردها و نقاط ضعف اعمال چنین محدودیت‌هایی باید به شکل هوشمند بررسی شودو در مسیر کاستن از نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت آن گام برداشت.

در این جلسه، پیشنهاد کمیته‌های امنیتی و اجتماعی و بهداشت و درمان در زمینه اعمال محدودیت‌های شدیدتر برای مدیریت سریعتر مقابله با شیوع بیماری، موضوع تعطیلی کسب و کارهای غیرضروری در تمامی‌مراکز استان‌ها از ساعت ۱۸ هر روز از ۲۰ آبان ماه تا ۲۰ آذرماه و ممنوعیت تردد خودروهای شخصی در همه مراکز استان‌ها از ۲۰ آبان تا ۲۰ آذر سال جاری از ساعت ۲۱ تا ۴ بامداد مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد برای تصویب به جلسه امروز ستاد ملی ارائه شود.

در این جلسه همچنین وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ارائه گزارشی از روند موفقیت آمیز تولید کیت‌های تشخیص سریع کرونا در داخل کشور با اعلام اثربخشی ۹۸ درصدی این پروژه در مقایسه با نمونه‌های خارجی آن، از تولید انبوه روزانه ۱۸۰ هزار کیت سریع تشخیص کرونا در داخل کشور خبر داد.

نسخه مناسب چاپ