ریزش شدید قیمت‌ها در بازار ارز و سکه
همزمان با اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، هیجان کاذب روانی در بازار ارز ایران فروکش کرده و ریزش قیمت انواع اسعار خارجی، طلا و سکه آغاز شده است.

به گزارش خبرنگار ما، دلالان بازار ارز تهران که از پنجشنبه به دقت و لحظه به لحظه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را دنبال می کردند، با افزایش ضریب پیروزی نامزد حزب دمکرات در آمریکا و احتمال کاهش فشار تحریم حداکثری علیه ایران، ناچاراً به کاهش قیمت تن دادند و بازار ارز شدیدترین نوسان قیمت ها ظرف ۴ سال اخیر را تجربه کرد.

این روند کاهشی با هجوم فروشندگان به بازار دیروز هم ادامه یافت، به گونه ای که در اطراف بازار تهران و خیابان فردوسی هیچ کسی حاضر به خرید ارز و سکه طلا نبود.

گزارش خبرنگارما می افزاید، بهای هر دلار آمریکا در بازار تهران که چهارشنبه گذشته تا مرز۲۹ هزار و ۳۰۰ تومان افزایش یافته بود، دیروز با ۴ هزار تومان کاهش وارد کانال ۲۵ هزار تومان شد. هر یورو اتحادیه اروپایی هم که قبلا ۳۳ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت داشت، دیروز کمتر از ۳۰ هزار تومان ارزش داشت.

در عین حال بهای هر پوند انگلستان در بازار داخلی از ۳۹ هزار تومان به ۳۶ هزار و ۵۰۰ تومان سقوط کرد و هر درهم امارات متحده عربی هم با ۴۰۰ تومان کاهش نسبت به قبل ۷۶۰۰ تومان داد و ستد شد.

به موازات کاهش قابل ملاحظه قیمت ارز در بازار، بهای طلا و مسکوک زرین هم نزولی شد به گونه ای که هر گرم طلای ۱۸ عیار(بدون مزد ساخت) با ۱۰۰ هزار تومان سقوط نسبت به معاملات قبلی یک میلیون و ۲۲۳ هزار تومان فروش رفت و قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی(طرح جدید) با افت ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی، ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان شد.

دلالان بازار معتقدند که از امروز با اعلام نتایج قطعی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و بازگشایی بازارهای داخلی باید منتظر ریزش بیشتر قیمت ها بود.

در بازارهای جهانی هم اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا موجب صعود شاخص معاملات سهام در اغلب بورس های بین المللی شده است.

دیروز در معاملات پایان هفته بورس وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند.

شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۹۵ر۱درصد افزایش نسبت به روز قبل در سطح ۲۸ هزار و ۱۸ر۳۹۰ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰ » با ۹۴ر۱ درصد صعود تا سطح ۴۵ر۳۵۱۰ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۵۹ر۲ درصد صعود در سطح ۱۱ هزار و ۹۳ر۸۹۰ واحدی بسته شد.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس لندن با ۳۹ر۰ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۱۸ر۵۹۰۶ واحد بسته شد. شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۹۸ر۱ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۰۹ر۵۶۸ واحدی به کار خود خاتمه داد، شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با افزایش ۲۴ر۱ درصدی در سطح ۹۹ر۴۹۸۳ واحد بسته شد و در مادرید شاخص «ایبکس  ۳۵» ۱۰ر۲ درصد بالا رفت و به ۲۰ر۶۹۲۴ واحد رسید.

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد خوبی داشتند تا جایی که شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن با صعود ۷۳ر۱درصدی تا سطح ۲۴ هزار و ۲۸ر۱۰۵ واحدی بالا رفت. شاخص «هانگ  سنگ» بورس هنگ کنگ ۲۵ر۳ درصد بالا رفت و در سطح ۲۵ هزار و ۲۲ر۶۹۵ واحد بسته شد.

در چین شاخص «شانگهای کامپوزیت» صعود ۴۸ر۱درصدی را تجربه کرد و در سطح ۱۱ر۴۸۸۵ واحد بسته شد.

از سوی دیگر، در استرالیا شاخص «اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰» بورس سیدنی با ۲۹ر۱ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۱ر۶۱۳۹ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص « تاپیکس» ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است)

با وجود این تحولات، در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها نزولی بود و هر بشکه نفت «وست  تگزاس اینتر مدیت» با ۵۶ر۱ درصد کاهش به ۵۴ر۳۸ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۲۴ر۱ درصدی به ازای ۷۱ر۴۰ دلار در هر بشکه مبادله شد.

نسخه مناسب چاپ