بازار سرمایه در آینده با رشد خوبی مواجه می شود
یک کارشناس دیگر بازار سرمایه با بیان اینکه اکنون بازار سرمایه ارزان ترین بازار است، گفت: امکان دارد مانند شش ماهه نخست امسال رشد شدیدی نداشته باشیم، اما تا پایان سال در این بازار با رشد خوبی روبرو خواهیم شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، ابوالفضل شهرآبادی در بررسی ریزش بازارسرمایه در روزهای اخیر گفت: باوجود اینکه اکنون دلیلی برای نگرانی در این بازار وجود ندارد، اما یکی از دلایل ریزش‌های اخیر موضوع ترس سهامداران به ویژه تازه‌واردان است، درحالی که گزارش‌های شش ماهه شرکت‌ها با نظر کارشناسان پیش‌بینی خوبی (با توجه به قیمت دلار و قیمت های مناسب کالاهای اساسی در سطح جهانی) از نتیجه این گزارش ها نشان می دهد.

وی اضافه کرد: انتظار می رود، با برطرف شدن تاثیر روانی برخی از مسایل سیاسی بر بازار سهام، سرمایه گذاران بورسی بر مدار منطقی حرکت کرده و شاهد بازگشت بازار به مسیر مثبت باشیم.

وی اظهار داشت: روند قیمت سهام شرکت ها در بازارسرمایه در این مدت کاهش زیادی را تجربه کرده و ریزش بیشتری برای آن نمی‌توان متصور بود، از طرفی دیگر این بازار پتانسیل رشد بالایی دارد و نسبت به بازارهای دیگر به ویژه مسکن و دلار (که احتمالا به زودی شاهد رکود آنها خواهیم بود) بازده مناسب تری خواهد داشت.

شهرآبادی با تفکیک دو نوع از سهامداران در فضای کنونی گفت: سهامداران ریسک پذیر با علم به ارزندگی قیمت ها در شرایط حاضر اقدام به خرید می کنند.

دسته دوم که سهامداران ریسک گریز هستند، می توانند ضمن خارج نشدن از بازار خریدهای جدید خود را به بعد از اعلام نتایج انتخابات امریکا و جهت گیری جدید بازار موکول کنند.

کارشناس بازارسرمایه معتقد است: با در نظر گرفتن تمامی شرایط، می توان به این جمع بندی رسید که بازار سهام به زودی شاهد استقبال زیاد و شکل گیری صف های خرید باشد، بنابراین گروهی از سرمایه گذاران که در این مدت ریسک پذیر بوده و در بازار مانده اند، نتیجه ریسک خود را با بازدهی بالا خواهند دید.

شهرآبادی بیان کرد: روند صعودی بازار سرمایه در ابتدای سال، توجه تعداد زیادی از مردم را به خود جلب کرد و در عین حال، این بازار مورد توجه خاص دولت قرار گرفته است.

حال چنانچه مدت کوتاهی، قیمت ها با ریزش روبرو شوند، به این معنا نیست که بازارسهام، زیان ‌ده باشد، این بازار دوباره حرکت می‌کند و بازدهی‌های خوبی نصیب سرمایه‌گذاران می‌کند؛ بطور قطع تا سال آینده یگانه گزینه سرمایه‌گذاری، بورس معرفی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: پیشنهاد می شود سرمایه‌گذاران به شکل مستقیم وارد بازار نشوند، بلکه بوسیله سبدگردان‌ها و صندوق‌ها در این بازار سرمایه‌گذاری کرده و بدین وسیله ریسک‌های خود را پوشش دهند.

یک کارشناس بازار سرمایه هم گفت: با توجه به اینکه اکنون بازارهای موازی جذابیتی برای سرمایه گذاری ندارند، بنابراین مقصد اصلی برای ورود سرمایه های مردم، بورس است و این بازار تا یک سال آینده به صورت پله‌ای و مرحله‌ای رو به افزایش و صعود است.

احمد اشتیاقی در گفتگو با ایرنا اظهار داشت: موضوعی که اخیرا باعث ایجاد روند اصلاحی شاخص بورس شده است نبود خریدار و تقاضا در بازار است.

وی با بیان اینکه از هفته های گذشته، شاهد تعادل در معاملات بازار نیستیم، افزود: اکنون هیچ خطری بازار را تهدید نمی‌کند و تنها مشکلی که بازار در وضع فعلی با آن مواجه است، طرز تفکر سهامداران است که گمان می‌کنند سهامی که دارای صف خرید نیستند باید به سرعت فروخته شوند، این موضوع در چند وقت اخیر باعث افزایش عرضه در بازار شده است.

اشتیاقی گفت: روز شنبه تلاش بسیاری از سوی مسوولان برای ایجاد تعادل در معاملات بازار صورت گرفت اما تلاش‌های انجام شده توسط سهامدارانی که ترس از اصلاح بازار دارند به هدر رفت.

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار در چند وقت اخیر از سمت تقاضا با محدودیت همراه شده است، اظهار داشت: سهامداران، بدون تحلیل فقط به دنبال سهامی هستند که با صف خرید همراه باشند، به همین دلیل بازار بدون هیچ علت خاصی با حجم کمی از معاملات روبرو شد و زمینه تداوم افت شاخص بورس در بازار را

فراهم کرد.

وی به میزان عرضه در بازار اشاره کرد و افزود: سهامداران تمایلی به فروش سهام خود در بازار ندارند، این موضوع باعث شده تا حجم معاملات در این بازار با کاهش زیادی همراه شود، عدم عرضه در بازار از سوی سهامداران نشانه خوبی از پایان اصلاح بازار است که می‌تواند امید را دوباره به این بازار بازگرداند.

کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: اکثر سهامداران هیچ نگرانی از آینده بازار ندارند، به همین دلیل به نظر نمی‌رسد بازار سهام به روزهای پایانی رونق خود در میان دیگر بازارها نزدیک شده باشد.

وی گفت: میزان ریزشی که ممکن است از این به بعد در بازار وجود داشته باشد حداکثر ۱۰ درصد است و بعد از آن تا پایان سال روزهای مثبتی در انتظار بازار خواهد بود.

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه آینده بازار دلار نامشخص است و ممکن است با روند نزولی همراه شود، گفت: با توجه به اصلاحی که بورس در این مدت تجربه کرده است کاهش قیمت دلار نمی‌تواند خطری را برای بازار سهام داشته باشد.

وی اظهار داشت: افرادی که همچنان در بازار سرمایه، سهامدار هستند نباید نگرانی چندانی از وضع بازار داشته باشند و به فکر فروش سهام خود در بازار باشند زیرا این بازار دوباره با اقبال سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری مواجه خواهد شد.

اشتیاقی افزود: اکنون کشور با برخی از مسایل سیاسی همراه است که با مشخص شدن نتیجه آن، بازار سرمایه می‌تواند بیشترین بازدهی را در میان دیگر بازارها کسب کند به همین دلیل سهامداران نباید سرمایه خود را بعد از اصلاح ایجاد شده در معرض حراج با قیمت‌های بسیار پایین قرار دهند.

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در میان سهامداران باید اطمینان خاطری برای منتفی شدن افزایش نرخ سود بانکی ایجاد شود، گفت: بهتر است فعالان اقتصادی کف قیمتی دلار را براساس ساختار اقتصادی کشور به بازار اعلام کنند و به مردم ارزش ذاتی و عددی را که نرخ دلار بیش از آن کاهش پیدا نمی کند را مطرح کنند.

وی با اشاره به اینکه به نظر می رسد این عدد کمتر از ۲۰ هزار تومان نباشد، ادامه داد: بازار سرمایه اصلاح خود را با این قیمت دلار انجام داده است، بنابراین خطری از لحاظ قیمت دلار بازار را تهدید نمی‌کند و اتفاق ناگواری برای سودآوری شرکت‌ها رخ نمی‌دهد.

نسخه مناسب چاپ