ادامه سقوط قیمت‌ها در بازارهای ارز و طلا، خودرو و بورس
 

روند ریزش بهای ارز و سکه در بازار داخلی که از روز پنجشنبه آغاز شده است، دیروز هم ادامه یافت.

نادر بذرافشان دبیر اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر به خبرگزاری صدا و سیما گفت: دیروز هر قطعه سکه طرح جدید ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، سکه طرح قدیم ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، نیم سکه ۶ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان، ربع سکه ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و سکه گرمی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته شد.از سوی دیگر، بهای هر گرم طلای ۱۸ عیار هم به یک میلیون و ۱۷۵ هزار تومان رسید؛ این در حالی است که دیروز بهای هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۹۵۱ دلار بود.

به گزارش خبرنگار ما، دیروز همچنین هر دلارآمریکا در بازار ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان و هر یورو اتحادیه اروپایی ۲۸ هزار و ۹۰۰  تومان قیمت گذاری شد.

خبر دیگری حاکیست:همچنین ریزش قیمت‌ خودرو های صفر کیلومتر در بازار که از چند هفته پیش آغاز شده بود، این روزها با شیب تندی ناشی از افت قیمت ارز در سراشیبی قرار گرفته و کاهش ۵۰۰ میلیون تا ۲ میلیارد تومانی در قیمت‌ها دیده می‌شود.

کارشناسان می گویند: در ماه های گذشته قیمت خودروهای خارجی همواره جلوتر از افزایش قیمت ارز حرکت کرده بود و هرگونه افزایش نرخ دلار، تاثیری به مراتب بیشتر روی قیمت این خودروها می گذاشت.

این کارشناسان معتقدند: قیمت این خودروها که در ماه‌های اخیر با نرخ های حباب گونه و غیرواقعی بالا رفته بود، این روزها با کاهشی شدن روند نرخ ارز، ریزش های شدیدتری را تجربه می کند.

به اعتقاد آنان، از حدود ۱۰ روز تاکنون افت پنج درصدی در قیمت خودروهای مونتاژی و کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت خودروهای خارجی را شاهدیم که برای خودروهای گرانتر، این کاهش تا ۲۰ درصد هم رسیده است.

کوروش طواحن یک فعال بازار خودروهای خارجی در این زمینه به ایرنا گفت: پژو ۲۰۰۸ مونتاژی ایران خودرو که در هفته های گذشته تا ۳ر۱میلیارد تومان هم در فضای مجازی و آگهی های فروشندگان در سایت های خودرویی قیمت خورده بود، اکنون کمتر از یک میلیارد و ۸۰ میلیون تومان قیمت دارد.

وی افزود: فولکس واگن “تیگوان” مشکی رنگ صفر کیلومتر هم که تا ۷ر۳میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده بود، اکنون با افت ۵۰۰ میلیون تومانی به کمتر از ۲ر۳میلیارد تومان رسیده است و در مواردی فروشندگانی که نیاز به پول داشتند، حاضر به فروش همین خودرو با قیمت پایین تری هم بودند.نمایشگاه دار دیگری در منطقه عباس آباد تهران از کاهش ۲ میلیارد تومانی بی. ام. و ۷۳۰ از ۱۰ میلیارد تومان به زیر ۸ میلیارد تومان در ۲۰ روز گذشته خبر داد.

فعالان بازار معتقدند: ریزش شدید قیمت ها ناشی از کاهش ارزش دلار سبب شده تا برخلاف هفته های گذشته که خریدار و فروشنده ای وجود نداشت، اکنون فروشندگان به صف شوند، هرچند خریداران هم به امید کاهش هرچه بیشتر قیمت ها از خرید دست کشیده اند.در همین حال،همچنین شاخص بورس در نخستین روز هفته روند نزولی داشت و بیش از ۲۸ هزار واحد کاهش یافت.

به گزارش ایسنا، شاخص کل بورس با ۲۸ هزار و ۹۳ واحد کاهش رقم یک میلیون و ۲۶۲ هزار واحد را ثبت کرد و شاخص کل با معیار هم وزن با ۳۳۶۴ واحد کاهش در رقم ۳۷۱ هزار و ۵۲۰ واحد ایستاد.معامله‌گران این بازار ۴۳۱ هزار معامله به ارزش ۳۹ هزار و ۴۴۹ میلیارد ریال انجام دادند.

فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، معدنی و صنعتی گلگهر، معدنی و صنعتی چادرملو، پتروشیمی پارس، پالایش نفت تهران و سرمایه‌ گذاری غدیر نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی بورس گذاشتند.

از سوی دیگر، شاخص کل فرابورس هم با ۲۷۳ واحد کاهش رقم ۱۵ هزار و ۸۹۱ واحد را ثبت کرد. در این بازار ۲۰۶ هزار معامله انجام شد که ۹۶۸ هزار و ۹۶۸ میلیارد ریال ارزش داشت.

پتروشیمی مارون، پلیمر آریاساسول، پتروشیمی زاگرس، سرمایه‌ گذاری مالی سپهر صادرات، سهامی ذوب آهن اصفهان و بانک دی نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی و صنعتی مینو نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی فرابورس گذاشتند. از سوی دیگر، شاخص سهام در کشورهای جهان هم در پایان معاملات روز جمعه با نامشخص ماندن نتیجه رقابت انتخاباتی ترامپ – بایدن رو به کاهش گذاشت تا سقوط تازه ای را نظاره گر باشد.

به گزارش مهر به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، در بورس وال استریت، شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۲۳ر۰ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸ هزار و ۳۲۴ واحد بسته شد.همچنین در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص “دکس ۳۰” بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۷ر۰ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۴۸۰ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس با ریزش ۴۷ر۰ درصدی در سطح ۴۹۶۰ واحد بسته شد و در مادرید هم شاخص “ایبکس ۳۵” معادل ۷۸ر۰ درصد پایین رفت و به ۶۸۷۰ واحد رسید.

در بازار طلای سیاه روند هم قیمت‌ها نزولی بود. هر بشکه نفت “وست تگزاس اینتر مدیت” با ۴ درصد کاهش به ۲۴ر۳۷ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۴۴ر۳ درصدی به ازای ۵۲ر۳۹ دلار در هر بشکه مبادله شد.

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۲۴ر۰ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۲۷ر۱۹۵۴ دلار و هر اونس نقره با صعود ۲ر۲ درصدی به ازای ۷۵ر۲۵ دلار مبادله شد. از سوی دیگر نرخ برابری دلار در مقابل ارزهای مهم جهان با طولانی شدن روند اعلام نتیجه انتخابات آمریکا و سخت شدن راه پیروزی برای ترامپ به پایین‌ترین سطح خود در دو ماه اخیر رسید.

به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، در پایان معاملات روز جمعه آمریکا، قیمت دلار به پایین‌ترین سطح خود در دو ماه اخیر سقوط کرد و برخی کارشناسان پیش‌بینی کردند این سقوط فعلاً ادامه داشته باشد.

شاخص دلار در برابر ارزهای مهم جهان به ۲۷۴ر۹۲ واحد سقوط کرد که پایین‌ترین سطح از دوم سپتامبر تاکنون است. همچنین دلاردر مقابل یورو ۴۳ر۰ درصد دیگر سقوط کرد و پوند انگلیس هم با ۱۱ر۰ درصد افت مواجه شد.

نسخه مناسب چاپ