کوتاه از سراسر جهان
 

رئیس‌جمهوری سابق تونس: اتحادیه عرب، لاشه‌ای بد بو شده است

فارس: رئیس‌جمهوری سابق تونس گفت، اتحادیه عرب پس از آنکه عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی را محکوم نکرد، به لاشه مردار تبدیل و دفن شده است. «محمد منصف المرزوقی» گفت، اتحادیه عربی که با عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی مخالفت نکرد به پایان خط رسیده است. وی افزود، مسأله فلسطین به عنوان مسأله اصلی تا کنون چنین وضعیت سختی را تجربه نکرده است. المرزوقی درباره وضعیت کنونی کشورهای عربی گفت: برخی کشورهای عربی در آستانه فروپاشی هستند و برخی دیگر وارد مسیر دنباله‌روی مستقیم از رژیم اشغالگر اسرائیل و آمریکا شده‌اند و اکثر کشورهای عربی در وضعیت از هم پاشیدگی قرار دارند. المرزوقی افزود: لاشه‌ای که نام آن اتحادیه عرب است بوی بدی می‌دهد، این نهاد، سازش را محکوم نمی‌کند و به همین دلیل من آن را مرده می‌دانم.

بازداشت رئیس سازمان ضد تروریسم اتریش بعد از حملات اخیر

فارس: دولت اتریش از بازداشت و انفصال از خدمت رئیس ستاد مقابله با تروریسم این کشور بعد از حملات خونین در شهر وین خبر داد.رسانه‌ها گزارش دادند که مأموریت رئیس دستگاه مذکور به تعلیق درآمده است. این مقام اتریشی متهم به اهمال‌کاری در قضیه حملات هفته گذشته شده است. همزمان وزارت کشور اتریش اعلام کرد که وین دستور بسته شدن مساجدی را که «افراطی» خوانده صادر کرده است. این تصمیم بعد از آن گرفته ‌شد که یک فرد وابسته به گروه تروریستی داعش به همراه چند تن دیگر در چند منطقه شلوغ شهر وین اقدام به تیراندازی کردند که بر اثر آن چهار تن کشته و شماری نیز زخمی شدند.

استعفای ناگهانی رئیس نهاد ناظر بر زرادخانه اتمی آمریکا

فارس: رسانه‌های آمریکایی اعلام کردند که رئیس اداره ملی امنیت اتمی این کشور که وظیفه آن نظارت بر حفظ ایمنی زرادخانه اتمی آمریکا است، به طور ناگهانی استعفا داد. «لیسا گوردون- هیگرتی» که وظیفه آن نظارت بر حفظ ایمنی زرادخانه اتمی آمریکا است، استعفای خود را به کاخ سفید ارائه داد. وزارت انرژی آمریکا خبر استعفای هیگرتی را که در سال ۲۰۱۸ به اولین زن رئیس اداره ملی امنیت اتمی آمریکا تبدیل شده بود، تایید کرد و از جانشینی «ویلیام بروکس» قائم مقام او خبر داد. اداره ملی امنیت اتمی آمریکا در سال ۲۰۰۰ توسط کنگره آمریکا به عنوان یک آژانس نیمه مستقل در درون وزارت انرژی ایجاد و وظیفه آن تقویت ایمنی و امنیت تسلیحات اتمی اعلام شد.

محافظت جوانان مسلمان فرانسه از کلیساها به رغم اسلام ستیزی پاریس

فارس: علیرغم تشدید مواضع اسلام‌ستیزانه دولت فرانسه، گروهی از جوانان مسلمان این کشور اروپایی بعد از حملات اخیر در شهر «نیس»، محافظت از کلیساها را برعهده گرفتند. علیرغم مواضع اسلام‌ستیزانه دولت «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهور فرانسه بعد از اهانت اخیر نشریه فرانسوی «شارلی ابدو» به ساحت مقدس پیامبر اکرم (ص)، گروهی از مسلمانان این کشور اروپایی به ویژه جوانان مسلمان، برای محافظت از کلیساها در مقابل حملات گروههای افراطی پیش‌قدم شده‌اند. شبکه «ای بی سی نیوز» در این خصوص گزارش داد که بعد از حمله هشتم آبان ماه یک فرد مسلح به چاقو به کلیسای «نوتردام» در شهر «نیس» و کشته شدن دست‌کم سه نفر، گروهی از جوانان مسلمان در اقدامی برای ابراز همبستگی با مسیحیان و کاتولیک‌ها، تعطیلات آخر هفته خود را به محافظت از کلیسای جامع شهر خود در «لودو» می پردازند.

نسخه مناسب چاپ