جوبایدن چهل و ششمین رئیس‌جمهوری آمریکا شد
 

سرویس خارجی: رسانه‌های خبری آمریکا اعلام کردند که «جو‌بایدن» انتخابات ریاست جمهوری را برد.

رسانه‌های «سی‌بی‌اس»، «سی‌ان‌ان»، «ای‌بی‌سی»، «نیویورک ‌تایمز»، «ام‌اس‌ان‌بی‌سی»، «یو‌اس‌ای تودی» و «ان‌پی‌آر» پیروزی بایدن در انتخابات را اعلام کرده و وی را چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا اعلام کردند. آسوشیتدپرس نیز اعلام کرد که بایدن در پنسیلوانیا که ۲۰رای الکترال دارد پیروز ‌شد. بر اساس گزارش منابع خبری، برتری بایدن بر ترامپ در پنسیلوانیا به حدود ۳۱هزار رای رسید و وی این ایالت را برد و بدون احتساب آرای آریزونا به ۲۷۳ الکترال و با احتساب آن به ۲۸۴ الکترال رسید و این درحالی است که برای پیروزی، ۲۷۰ الکترال کافی ا‌ست. شبکه فاکس‌نیوز که به ترامپ نزدیک است نیز با برآورد اینکه بایدن پنسیلوانیا و نوادا را برده، بایدن را پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا اعلام کرد. بایدن رییس جمهوری منتخب آمریکا هم در اولین توئیت پس از اعلام پیروزی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری نوشت: «رئیس جمهوری تمامی مردم آمریکا خواهم بود.» این درحالی است که ترامپ از پذیرش پیروزی بایدن خودداری کرد. پس از آنکه رسانه‌های آمریکایی از پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا خبر دادند ترامپ طی بیانیه‌ای از پذیرش پیروزی بایدن خودداری و اظهار کرد که انتخابات هنوز با پایان خود فاصله دارد.

دونالد ترامپ در بیانیه خود اعلام کرد که بایدن از آن رو با همراهی رسانه‌های متحدش، خود را با عجله در موقعیت برنده قرار داده که نمی‌خواهد حقیقت افشا شود. ترامپ همچنین پیروزی خود در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با اختلاف زیاد را اعلام کرد!همزمان خبرگزاری فرانسه اعلام کرد، ترامپ برای اولین بار از روز انتخابات، کاخ سفید را ترک کرد و به باشگاه گلف خود در حومه ویرجینیا رفت. لازم به ذکر است که پیش از این نامزد دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا ضمن تأکید بر اینکه در سه ایالت کلیدی باقیمانده پیروز خواهد شد و بیش از ۳۰۰ رأی الکترال به دست می‌آورد گفته بود که پیروز خواهد شد. «جو بایدن» طی سخنرانی در ایالت «دلاور» بدون آنکه مستقیماً اشاره کند که در انتخابات ریاست‌جمهوری پیروز شده گفت که در سه ایالت مهم پنسیلوانیا، آریزونا و نوادا نیز پیروز خواهد شد. بایدن در سخنرانی خود از طرفدارانش خواست صبر پیشه کنند و در خصوص روند کند شمارش آراء گفت: صبر و آرامش خود را حفظ کنید، می‌دانم شمارش آراء کند پیش می‌رود اما این نمایانگر تعداد بالای آراء‌ است و باید صدا و رأی افراد شنیده شود. وی سپس با اشاره به این موارد تأکید کرد: افرادی هستند که می‌خواهند شمارش آراء‌ انتخاباتی متوقف شود اما من چنین اجازه ای نمی‌دهم، تمامی آراء شمارش خواهد شد و مهم نیست که چه اندازه این فرایند به طول انجامد. بایدن در خصوص پیشتازی خود در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا گفت: فقط نگاهی به آنچه از دیروز رخ داده بیاندازید. ما در جورجیا عقب بودیم اما الآن پیشتازیم و در این ایالت پیروز خواهیم شد. ۲۴ ساعت پیش در پنسیلوانیا عقب بودیم و در پنسیلوانیا هم پیروز می‌شویم.وی که برای پیروزی در انتخابات به ۲۷۰ رأی الکترال نیاز دارد، در جمع هوادارانش گفت: من در مسیر کسب بیش از ۳۰۰ رأی الکترال قرار دارم. وی ادامه داد: ما رأی ۷۴ میلیون آمریکایی را به دست آوردیم و این بزرگترین رقم در تاریخ انتخابات آمریکا محسوب می‌شود و ما پیروز خواهیم شد. در این حال تیم انتقال قدرت جو بایدن، منتظر صدور حکم در رقابت ریاست جمهوری نمانده است و کار خود را آغاز کرد. همچنان که مقامها به شمردن آرای انتخابات در چند ایالت تعیین تکلیف نشده ادامه می‌دهند، تد کافمن، دستیار پرسابقه جو بایدن نامزد ریاست جمهوری دموکراتها با پیش بینی پیروزی او، در تلاش برای اطمینان حاصل کردن از این است که این معاون رئیس جمهوری سابق آمریکا بتواند تشکیل دولتش را شروع کند. بایدن در ماه آوریل از کافمن خواست کار به روی سناریوی انتقال قدرت احتمالی را بعد از نامزد شدن نهایی معاون رئیس جمهوری سابق آمریکا در خاتمه رقابت مقدماتی شلوغ حزب دموکرات شروع کند. اکنون هر روزی که بدون اعلام برنده نهایی انتخابات بگذرد یک روز از شروع رسمی تدارک برای تصاحب کاخ سفید می‌کاهد.

از سویی «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا جو بایدن را رئیس‌جمهوری منتخب خطاب کرد و گفت او از حمایت مجلس برخوردار خواهد بود. در حالی که نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا هنوز مشخص نشده، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از عنوان «رئیس‌جمهوری منتخب» برای اشاره به بایدن استفاده و از او اعلام حمایت کرد.پلوسی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت روشن است که جو بایدن، رئیس‌جمهوری بعدی آمریکا خواهد بود. وی افزود: ما همۀ مبارزه را نبردیم اما در نهایت پیروز شدیم و بایدن رئیس‌جمهوری است که آمریکا را متحد خواهد کرد. رئیس مجلس نمایندگان آمریکا تاکید کرد: رئیس‌جمهوری منتخب جو بایدن از حمایت رئیس مجلس نمایندگان آمریکا برخوردار خواهد بود. او همچنین گفت: بسیاری نگران آسیبی هستند که ترامپ در دوره بین باخت در انتخابات و تحویل قدرت وارد خواهد کرد.سناتور دموکرات ایالت «ورمونت» و نامزد سابق دموکرات‌ها هم جو بایدن را رئیس‌جمهوری بعدی آمریکا معرفی کرد و گفت که نبرد دموکرات‌ها تازه آغاز شده است. «برنی سندرز»، بایدن را رئیس‌جمهوری بعدی آمریکا معرفی کرد و گفت: همین الان که با شما صحبت می‌کنم، به نظر می‌رسد که جو بایدن در مسیر کسب آراء‌ الکترال ایالات پنسیلوانیا، جورجیا، آریزونا و نوادا است و رئیس‌جمهوری بعدی ما خواهد شد. سندرز در خصوص وضعیت بایدن در آراء مردمی نیز توضیح داد: وی همچنین با اختلاف بیش از چهارمیلیون رأی، در آراء مردمی نیز پیروز شد. این رقم احتمالاً پس از شمارش تمامی آراء به بیش از پنج میلیون رأی خواهد رسید. سناتور ایالت ورمونت در تحلیل فرایند انتخابات فعلی ریاست‌جمهوری آمریکا گفت: همانطور که بارها گفته‌ام این انتخابات فقط به رویارویی جو بایدن و دونالد ترامپ و دیدگاههای آنها درباره مسائل مختلف مربوط نمی‌شود، این انتخابات بسیار عمیق‌تر از این حرف‌هاست.از سویی شهردار فیلادلفیا از رئیس‌جمهوری آمریکا خواست به باخت خود در انتخابات اذعان کند و پیروزی رقیبش را تبریک بگوید. «جیم کینی» گفت ترامپ باید به باخت در انتخابات ریاست‌جمهوری در برابر بایدن اذعان کند.او گفت: فکر می‌کنم کاری که رئیس‌جمهوری باید صادقانه انجام دهد این است که مثل آدم بالغ رفتار کند. او باید به این واقعیت اذعان کند که باخته و باید به برنده تبریک بگوید، همان‌کاری که جیمی کارتر، جورج بوش و ال‌گور انجام دادند. جیم کینی گفت که شک دارد ترامپ به حرف‌های او گوش دهد اما نظرش این است.دادستان کل ایالت پنسیلوانیا نیز گفت که ادعای حقوقی ستاد انتخاباتی رئیس‌جمهوری آمریکا درباره تقلب در آرای شمارش شده در این ایالت کذب است.

«جاش شاپیرو»، در مصاحبه‌ای ادعای ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا درباره غیر‌قانونی بودن و تقلب در آرای شمارش شده در این ایالت را رد کرد. این مقام آمریکایی گفت مطمئن است که شکایت ستاد انتخاباتی رئیس‌جمهوری آمریکا تأثیری بر روند شمارش رأی‌ها در این ایالت نمی‌گذارد. شاپیرو در این مصاحبه گفت: ادعاهای حقوقی ترامپ که تعداد زیادی از آراء را با عناوین غیر‌قانونی و متقلبانه به چالش کشیده کذب است و متناسب با الگوی رفتاری این رئیس‌جمهوری است. وی افزود: ابتدا او ادعایی مطرح یا توئیتی تو‌هین‌آمیز منتشر می‌کند و سپس حامیانش به آن ادعا دامن می‌زنند. گاهی اوقات یک پرونده قضایی تشکیل می‌شود و هر دفعه رد می‌شود، زیرا رئیس‌جمهوری ترامپ شواهد و مدرکی برای پشتیبانی از دروغ‌ها درباره آنچه در پنسیلوانیا رخ می‌دهد را ندارد.

ترامپ: بایدن ادعای ریاست جمهوری نکند

رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته قبل از اعلام پیروزی بایدن از سوی رسانه‌ها، در پیامی در توییتر نوشت که رقیب دموکراتش نباید ادعای ریاست جمهوری کند چون روند قانونی تازه آغاز شده است.

دونالد ترامپ در این پیام توییتری گفت: جو بایدن نباید به غلط ادعای ریاست جمهوری را بکند چون من هم می‌توانم این ادعا را داشته باشم، روند قانونی تازه آغاز شده است!رئیس‌جمهوری آمریکا با نقل‌قول از یک وکیل و کارشناس حقوقی، فرماندار پنسیلوانیا را نیز به نقض قانون اساسی آمریکا متهم کرد و بار دیگر تهدید کرد موضوع انتخابات را به دیوان عالی می‌کشاند. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در توییتی فرماندار پنسلیوانیا را به نقض قانون اساسی آمریکا متهم کرد و بار دیگر تهدید کرد موضوع انتخابات را به دیوان عالی می‌کشاند.

ترامپ افزود: خوشبختانه این مسأله در دیوان عالی ایالات متحده اصلاح خواهد شد. آرای بعد از روز انتخابات هم غیرقانونی هستند، دقیقاً همانطور که رئیس‌جمهوری می‌گفت. رئیس‌جمهوری آمریکا که در آستانه باخت در انتخابات ریاست‌جمهوری قرار گرفته در ادامه گفت که از تلاش برای پیگیری درباره این موضوع دست نخواهد کشید. ترامپ در بیانیه‌ای با تکرار ادعاها درباره انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور گفت از مبارزه در این راه کوتاه نخواهد آمد.ترامپ خاطر نشان کرد: ما معتقدیم مردم آمریکا مستحق شفافیت درباره روند شمارش آرا و تأیید انتخابات هستند و در اینجا مسئله فقط مربوط به یک انتخابات نیست و به سلامت کل روند انتخاباتی ما مربوط می‌شود و ما از ابتدا گفته‌ایم که همه آرای قانونی باید شمرده شوند و آرای غیرقانونی نباید شمرده شوند. با این حال، ما همواره شاهد مقاومت دموکرات‌ها در برابر این اصل اساسی هستیم.

ترامپ گفت: ما این موضوع را از تمامی جوانب قانونی پیگیری خواهیم کرد تا تضمین کنیم که مردم آمریکا به دولت ما اعتماد دارند من هیچ‌گاه از مبارزه برای کشورم دست نخواهم کشید. در چنین شرایطی یک نشریه آمریکایی در گزارشی نوشت در صورتی که ترامپ از ترک قدرت در ماه ژانویه خودداری کند سرویس مخفی آمریکا وظیفه بیرون کردن وی از کاخ سفید را خواهد داشت. نشریه «نیوزویک» در گزارشی به بررسی چگونگی خارج کردن دونالد ترامپ از کاخ سفید در صورت امتناع وی از این کار پرداخت.این نشریه در گزارش خود نوشت: در حالی که جو بایدن معاون رئیس جمهوری سابق به لطف آرای پستی در انتخابات پیش افتاده اما دونالد ترامپ پیش از موعد اعلام پیروزی کرده است. ترامپ از روز پس از انتخابات مدعی وقوع تقلب شده و هیچ نشانه‌ای از آمادگی وی برای تسلیم قدرت به رقیب دموکرات خود وجود ندارد. یک مقام سابق آمریکا به نشریه نیوزویک گفت در صورتی که ترامپ از ترک کاخ سفید خودداری کند، سرویس مخفی وظیفه بیرون کردن وی را بر عهده خواهد گرفت.

شبکه خبری سی‌ان‌ان هم گزارش داد که برخی از مسئولان بلندپایه کاخ سفید در پی شکست احتمالی ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری، بی‌سر و صدا در حال دور شدن از ترامپ هستند.به گزارش سی‌ان‌ان، مقامات ارشد کاخ سفید با توجه به پیشتازی جو بایدن نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ایالت‌های پنسیلوانیا و جورجیا، از ادامه حمایت از ترامپ عقب‌نشینی کرده‌اند. این شبکه خبری آمریکا به نقل از یک مشاور ارشد ترامپ نوشت: کار ترامپ تمام شده است. مشاور دیگری هم درباره ترامپ گفت: او در انزوا قرار گرفته است. منابع مذکور تأکید کردند که هنوز برخی از دستیاران و متحدان رئیس‌جمهوری آمریکا در کنار ترامپ قرار دارند تا آنچه را که دوست دارد بشنود به او اطلاع دهند.

تیراندازی به تجمع هواداران ترامپ

در حادثه تیراندازی در محل تجمع هواداران ترامپ دو زن مورد اصابت گلوله قرار گرفته و زخمی شدند. در یک حادثه تیراندازی در محل تجمع طرفداران رئیس‌جمهوری آمریکا در «فورت لودردال» ایالت «فلوریدا» دو زن مجروح شدند. یک عامل مسلح از درون خودرویی در حال عبور به وسیله یک تفنگ ساچمه‌ای به سمت جمعی از هواداران ترامپ در فورت لودردال فلوریدا تیراندازی کرد. علیرغم آنکه رسانه‌های محلی گزارش کردند که فرد تیرانداز، تجمع‌کنندگان را هدف قرار داده بود اما پلیس محلی می‌گوید انگیزه پشت پرده این حادثه مشخص نشده است. حامیان ترامپ در فلوریدا در حالی تظاهرات برپا کرده‌اند که ترامپ تاکنون با ۲۱۴ رأی الکترال از بایدن با ۲۶۴ رأِ الکترال بسیار عقب‌تر است و برای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری به کسب آراء الکترال در تمامی ایالات باقی‌مانده بعلاوه نوادا نیاز دارد و این در حالی است که بایدن هم‌اکنون در ایالات پنسیلوانیا، جورجیا و آریزونا پیشتاز است و در جدیدترین سخنرانی خود گفته که بیش از ۳۰۰ رأی الکترال به دست می‌آورد.در چنین شرایطی پلیس شهر فیلادلفیا محل نزدیک مرکز شمارش آرای ریاست جمهوری را به دلیل دریافت تهدید بمب‌گذاری تخلیه کرد. پلیس شهر «فیلادلفیا» در پی تهدید بمب‌گذاری، یک مرکز فروش را در این شهر ایالت پنسیلوانیا تخلیه کرد. اداره پلیس فیلادلفیا اعلام کرد که در حال بررسی این تهدید بوده و واحد‌های مربوطه منطقه را بازرسی کردند اما هیچگونه وسیله انفجاری پیدا نکردند. پلیس اعلام کرده که دو تماس درباره تهدید این بمب‌گذاری دریافت کرده و محلی که اعلام شده، نزدیک مرکز شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری بوده است. این تهدید در حالی انجام ‌شد که شمارش آرا در ایالت پنسیلوانیا همچنان ادامه دارد و در حالی که کمتر از ۱۵۰ هزار رای باقی مانده، بایدن نامزد دموکرات از ترامپ رئیس جمهوری کنونی آمریکا پیشتاز است.

خبر دیگر اینکه مخالفان رئیس جمهوری آمریکا با تجمع در مقابل کاخ سفید پلاکاردهایی با شعار «تو اخراجی» و «بازنده» را بر روی فنس‌های این ساختمان نصب کردند. مخالفان دونالد ترامپ با تجمع در مقابل کاخ سفید، پذیرش شکست توسط وی را خواستار شدند. معترضان، فنس‌های امنیتی موقتی را که از بیم نزدیک شدن آن‌ها به کاخ سفید نصب شده‌اند، با پلاکاردهایی با متن «بازنده» و «ترامپ تو اخراجی»، «همه آراء را بشمارید» و «رئیس جمهوری جعلی»، پوشاندند. معترضان همچنین چند مترسک بر روی فنس‌ها نصب کردند که روی لباس آن‌ها عبارت «زندگی سیاه‌پوستان اهمیت دارد» نقش بسته بود. در بخش‌های دیگری از این فنس‌ها تصاویر قربانیان نژادپرستی و خشونت پلیس علیه سیاه‌پوستان نصب شده بود و در کنار آن پلاکاردی با متن «کشتن ما را متوقف کنید» قرار داده شده بود. بر روی پلاکاردی دیگر نوشته شده بود: «محور شرارت: مرد برترپنداری، سفید برترپنداری، ثروت برترپنداری».

نسخه مناسب چاپ