یادداشت اقتصادی
بیم توقع آفرینی مجدد برای اقتصاد
کامران نرجه
تخلیه هیجانات روانی انباشته در بازارهای داخلی ارز، طلا، سکه، خودرو و سایر سرمایه های واسطه ای که این روزها به دلیل شکست جناح جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آغاز شده، اگرچه برای اقتصاد ایران مطلوب و امیدوارکننده است، اما توقع آفرینی کاذب از نتایج به دست آمده و گره زدن مسیر آینده اقتصاد ایران به حرکت جناح پیروز در کشوری دیگر، نه تنها اشتباه بلکه خطرناک تر از تحریم های تجاری است.

۶ سال پیش هم هنگامی که برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) پس از سالها تلاش دیپلماتیک و رایزنی های سیاسی میان ایران با اعضای گروه ۱+۵ به امضا رسید، شماری از کارشناسان داخلی (عامداً یا سهواً) از تریبون های مختلف رسانه ای چنان وانمود کردند که با امضای این سند تمامی مشکلات صنعتی و تجاری کشور به یکباره برطرف خواهد شد و سیل سرمایه گذاری خارجی برای نجات اقتصاد ایران روانه می شود.

آنها با اغراق در آثار توافقات دیپلماتیک روی روابط اقتصادی ایران، چنان وانمود کردند که ضعف نظام پولی و بانکی، ناکارآمدی سیاست های تجاری و صنعتی، رشد بیکاری و عقب ماندگی های فناورانه در تولید ملی بزودی برطرف خواهد شد و بلافاصله شاهد رونق تولید و توسعه صادرات در کشور خواهیم بود.

امضای برجام اگرچه برای کمک به بهبود اقتصاد تحریم شده ایران کاملا لازم و ضروری بود ولی هرگز شرط کافی برای پایان معضلات اقتصادی نبود،زیرا عمده مشکلات اقتصادی ایران ناشی از ناکارآمدی سیاست های داخلی است و نسخه شفا دهنده آن را هم فقط باید در تغییردر مقررات و مدیریت های غلط گذشته جست.

در سایه این توقع آفرینی ها و انتظارات بیجا، هنگامی که مشکلات ساختاری اقتصاد داخلی، قدرت اثرگذاری توافقات بین المللی را برای گشایش در روابط صنعتی و تجاری ایران کاهش داد، همان مدافعان سینه چاک به مخالفان برجام تبدیل شدند و کاسه ناکارآمدی ها را بر سر امضا کنندگان برجام شکستند.

اینک هم با اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به نظر می رسد، همان تفکر توقع آفرین و منحرف کننده که قبلا با هدف کاهش اعتبار و تضعیف برجام رواج یافته بود، دوباره به گونه ای دیگر در عرصه داخلی فعال شده تا یکبار دیگر نظام اجرایی کشور را از اصلاح سیاست های غلط اقتصادی غافل کند.

اخباری که این روزها از کاهش قیمت ارز و طلا در بازار داخلی به گوش می رسد و در برخی رسانه ها بیش از حد واقعی بزرگ نمایی می شوند، زمانی ادامه دار و مؤثر خواهند بود که قوانین ناکارآمد صنعتی و تجاری بازنگری شده و بستر سرمایه گذاری داخلی و خارجی در تولید ملی فراهم شود. در غیر این صورت نقدینگی سرگردان دوباره به پناهگاه قبلی خود باز می گردد و زمینه تضعیف بیشتر ارزش پول ملی را فراهم می کند.

فراموش نکنیم ۶ سال پیش همزمان با امضای برجام، نتیجه سفر ۱۸۰ هیأت بلندپایه تجاری و صنعتی از ۵۲ کشور به تهران نه به دلیل تشدید دوباره تحریم های ظالمانه آمریکا، بلکه به جهت فراهم نبودن بستر سرمایه گذاری خارجی در ایران عقیم ماند.

اکنون هم برای جلوگیری از تکرار اشتباه قبلی، باید واقع بین بود و کاهش ورود نقدینگی سرگردان به بازارهای واسطه گری را صرفاً مدیون پیروزی یک جناح سیاسی در کشوری دیگر ندانست. باید پذیرفت که هیچ تضمینی وجود ندارد تا دولت پیش روی آمریکا فشارهای تحریمی علیه ایران را(حداقل در کوتاه مدت) برطرف کرده یا کاهش دهد.

دموکرات‌‌ها نیز موقعیتی که دولت قبلی این کشور از تشدید تحریم های ایران کسب کرده، به سادگی از دست نخواهند داد و شاید برای کاهش تحریم های تجاری ایران مطالباتی فراتر از جمهوری خواهان مطرح کنند. به همین دلیل دل بستن به پایان مشکلات اقتصاد ایران با روی کار آمدن دولت جدید آمریکا و توقع آفرینی بیجا از اتفاقات اخیر در کاخ سفید، برای نجات تولید ملی عبث و بیهوده است.

مادامی که اقتصاد ایران به داشته های خود اتکا نکند و برای حراست از سرمایه و نیروی انسانی داخلی گام برندارد، نمی توان به مُسکن هایی زود گذر، آن هم با منشاء خارجی امیدوار بود.

منابع طبیعی و ذخایر خداداد، نیروی کار جوان و ارزان قیمت، انرژی فراوان و متنوع به همراه دانش تخصصی پیشرو در حوزه های مختلف صنعتی ایران چنانچه با سیاست گذاری مناسب مورد حمایت قرار گیرند، قابلیت بی اثرکردن هرگونه تحریم خارجی را خواهند داشت و نیازی به نگاه بیرون نیست .

نسخه مناسب چاپ