تالاب های مازندران؛ مأمن یا مسلخ پرندگان مهاجر؟!
 

سرویس شهرستان ها: هرسال میلیون‌ها قطعه پرنده به تالاب‌های استان مازندران سفر می‌کنند تا پاییز و زمستان را در این خطه از کشورمان سپری کنند ولی برخی از آنان یا سَر از تابه‌های غذا سَر در می‌آوردند و یا در بازار پرندگان سلاخی می‌شوند.

قصه «پرنده، تالاب و شکار»، غصه دردناکی است که سال‌های سال دل دوستداران حیات وحش را به درد می‌آورد و برنامه‌ها و سندها برای پایان بخشیدن به این تراژدی اسفناک تاکنون کم اثر بوده است.

بیشتر پرندگان پاییز و زمستان گذران مازندران، میانکاله و اراضی تالابی آن را برای مهاجرت انتخاب می‌کنند و در این منطقه فرود می آیند . پارسال۴۰هزار قطعه پرنده در این منطقه قربانی یک بیماری به نام بوتولیسم و از چرخه طبیعت حذف شدند.

علاوه بر بیماری، شکار و صید بی رویه هم در میانکاله بیداد می‌کند و صیادان زیادی به شیوه‌های بی رحمانه در کمین هستند تا این گونه‌های نادر و منحصربه فرد را به طمع کسب سودی اندک برای حاشیه نشینان خزر و خلیج نشینان قربانی کنند و به این ترتیب سینه این پرنده‌های کوچک و زیبا آماج تیرهای آنان می‌شود.

طبق آمارهای نانوشته سالانه حدود یک میلیون قطعه پرنده از گونه‌های مختلف اعم از حواصیل‌ها، قوها، چنگرها، پلیکان، خوتکا، آبچلیک‌ها و غیره به مازندران سفر می‌کنند تا زمستان ملایم را در تالاب‌های وسیع میانکاله و دشت‌های بدون کشت شالیزاری آن به بهار برسانند ولی بسیاری از این گونه ها به دلیل شکار و صید و یا بیماری، سال نو و جدید را هرگز نمی بینند.

این روزها دسته‌های زیادی از پرندگان مهاجر به تالاب‌های مازندران می آیند اما خلاهای قانونی، کمبود محیط بان، گستردگی عرصه‌ها و وجود سلاح‌های شکاری غیرمجاز فراوان سبب شده است تا زیستگاه‌های استان همواره برای مهمان زمستانی ناامن باشد.

زمستان تلخ ۹۸ برای پرنده های مهاجر در میانکاله

تالاب میانکاله ۶۸هزار هکتار وسعت دارد و مامن و زیستگاه بیش از ۱۵۰گونه پرنده زمستان گذران است که از پاییز این منطقه را برای مهمانی برمی گزینند که پارسال تلخ‌ترین زمستان میانکاله رقم خورد و بیش از ۴۰هزار پرنده از گونه های چنگر، فلامینگو، اردک سرحنایی، خوتکا، مرغابی‌ها و کشیم بزرگ براثر بیماری تلف شدند.

کوروس ربیعی رئیس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران با بیان این که هرساله گونه‌های مختلف پرندگان آبزی و کنار آبزی به تالاب‌های استان از جمله میانکاله سفر می‌کنند، ،ادامه می دهد: پارسال زمستان تلخی برای ۴۰هزار قطعه پرنده مهاجر رقم خورد. وی دلیل مرگ و کشتار دسته جمعی این پرندگان را مسمومیت محیطی با سم بوتولیسم اعلام می کند و می گوید: امسال تصمیمات مهمی برای پیشگیری از شکار و صید پرندگان گرفته شده است تا بتوانیم از صید بی رویه این گونه‌های زیبا جلوگیری کنیم.

ربیعی با بیان این که صیدهای هوایی پرندگان مهاجر، شکار و تیراندازی ممنوع است، به لیست برخی گونه‌های شکارممنوع اشاره می کند و ادامه می دهد: اردک‌های وحشی، غازهای کمیاب، فلامینگوها، پرستوهای دریایی و … در این لیست قرار دارند.

پرندگان پیشرو آمدند

حسینعلی ابراهیمی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران هم در گفتگو با مهر با اشاره به آغاز زمستان گذرانی پرندگان مهاجر ،می گوید: مهاجرت پرندگان تا پایان آذرماه ادامه دارد و خوشبختانه تاکنون آمار ورود پرندگان مطلوب و خوب بوده است.

وی با بیان این که بیشتر گونه‌های پرندگان پیشرو شامل چنگرها، قوها، اردک‌ها، غازها، پلیکان و حتی درنای سفید سیبری به تالاب‌های استان آمده‌اند، افزود: بیشتر این پرندگان در تالاب میانکاله فرود آمده‌اند و برخی هم در تالاب‌های فریدونکنار، محمودآباد و بابلسر زمستان گذارانی می‌کنند.

ابراهیمی درپاسخ به این سئوال که چه تمهیداتی برای صیانت از پرندگان، جلوگیری از شکار بی رویه و بیماری انجام گرفته است، می افزاید: بیماری که سال قبل پرندگان مبتلا شدند موسوم به بوتولیسم بود و عوامل مختلفی در آن دخیل بود و اگر اتفاقی حاصل شود، مسئولیت محیط زیست همانند سال گذشته جمع آوری و دفن بهداشتی لاشه‌ها و مسئولیت دامپزشکی هم بررسی علل تلفات خواهد بود.

ابراهیمی کارنامی با بیان این که تاکنون گزارشی از بیماری پرندگان ارائه نشده است، ادامه می دهد: همچنان پایش ها ادامه دارد و در حوزه نظارت هم همانند سال گذشته در فصل مهاجرت پرندگان، نظارت بر آب بندان ها، برکه‌ها و آب‌های داخلی تشدید می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با تاکید براین که نظارت بر صیدگاه‌ها در سال جاری تشدید می‌شود، ادامه داد: امسال پروانه شکار برای پرندگان و حیوانات ممنوع اعلام شده است و بر اساس مصوبه صادره، فرمانداری نسبت به محدودسازی بازار اقدام می کند و نقشه راهی در این زمینه طراحی و تدوین می شود که متأسفانه تاکنون این نقشه به دست ما نرسیده است. وی درباره ساماندهی بازار پرندگان فریدونکنار به مصوبه سه هفته قبل با حضور معاون سیاسی امنیتی استانداری اشاره می کند و می گوید: طبق این مصوبه مقرر شد با مدیریت فرمانداری نسبت به محدودسازی بازار اقدام و نقشه راهی در این زمینه طراحی و تدوین شود که این نقشه هم تاکنون به دست ما نرسیده است.

ابراهیمی با بیان این که وضع بازار پرندگان امسال حساس‌تر از سال‌های قبل خواهد بود، دلیل آن را شیوع بیماری کرونا می داند و تاکید می کند: این بازار مشکلات بهداشتی و دامپزشکی در زمینه نحوه ذبح و عرضه پرندگان دارد و باتوجه به این که بازار محل تجمع صیادان، فروشندگان و مردم است برای پیشگیری از شیوع کرونا امسال باید فرمانداری، علوم پزشکی و دامپزشکی شدید وارد کار شوند، ضمن این که احتمال بحث آنفلوانزای پرندگان مطرح است زیرا در کشورهای دیگر گزارش شده و باید به مساله پیشگیری توجه اساسی کرد.

وی با بیان این که بازار فریدونکنار امسال باید تعطیل شود، این خواسته را مطالبه اساسی از مسئولان امر می داند و می گوید: ستاد مقابله با کرونا استان باید در این زمینه مصوبه‌ای صادر کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در پاسخ به این سئوال که آیا در صیدگاه های فریدونکنار صید انجام می‌شود، می افزاید: همچنان شاهد صید در این منطقه هستیم اما محدودیت‌هایی اعمال شده است که متأسفانه تخلفاتی هم وجود دارد که همکاران ما در حال برخورد با مختلفان هستند.

بنا به این گزارش فصل سفر و پاییزگردی پرندگان مهاجر در حالی در مازندران آغاز شده است که از گوشه و کنار استان همچنان خبرهای ناگواری از صید و کشتار پرندگان و فروش آن در روز بازارها و به طور غیرقانونی به گوش می‌رسد و نگرانی از تشدید این شرایط همواره وجود دارد.

نسخه مناسب چاپ