تسهیل ورود فوتبالی ها به انتخابات فدراسیون با تغییرات مثبت اساسنامه
 

اساسنامه فدراسیون فوتبال با تغییراتی مهم باید ۸ آذر به تصویب اعضای مجمع فدراسیون برسد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مجمع عمومی فدراسیون فوتبال به دلیل شیوع ویروس کرونا قرار است روز هشتم آذر به صورت مجازی برگزار شود تا پس از آن، انتخابات فدراسیون برگزار شود که هنوز زمان آن به صورت رسمی اعلام نشده است.فدراسیون فوتبال پیش از برگزاری این مجمع، ضمن انتشار دعوتنامه برای اعضای خود، اساسنامه پیشنهادی را هم رونمایی کرد در حالی که تغییرات زیادی در آن بوجود آمده است.اساسنامه ای که قرار است در مجمع پیش رو بررسی شود و اولین و مهمترین مبحث در آن، تعریف حقوقی فدراسیون است که بین فدراسیون فوتبال و فیفا حواشی زیادی ایجاد کرد و حتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز به این مبحث ورود کردند. استقلال فدراسیون و غیر دولتی بودن آن یکی از مسائلی بود که فدراسیون را برای تعریف جدید حقوقی، تحت فشار قرار داده بود اما در نهایت در اساسنامه پیشنهادی فدراسیون فوتبال چنین بیان شده است:« فدراسیون فوتبال ایران یک موسسه مستقل، غیر انتفاعی، غیر‌دولتی و دارای شخصیت حقوقی که مطابق مقررات جمهوری اسلامی ایران و برای مدت نامحدود تشکیل شده است.»

البته فدراسیون فوتبال و فیفا به توافق رسیده‌اند که تعریف فدراسیون طبق اساسنامه قبلی نهاد عمومی غیردولتی باشد و پس از برگزاری انتخابات، فیفا یک سال زمان خواهد داد تا این قانون توسط دولت و مجلس اصلاح شود و بند فعلی به تأیید برسد. از طرفی تعداد اعضای مجمع نیز افزایش پیدا کرده است که می‌تواند در انتخابات پیش رو تاثیر زیادی داشته باشد. تعداد نفرات از ۷۵ نفر به ۸۹ نفر افزایش یافته است که مربوط به حضور مربیان تیم‌های ملی در رده‌های مختلف، مربیان تیم‌های ملی بانوان و … خواهد بود.در ادامه اساسنامه پیشنهادی، شرایط سنی، سابقه مدیریتی نامزد ریاست و … حذف شده که می تواند تاثیرگذار‌ترین قسمت اساسنامه باشد چون فوتبالی‌ها می‌توانند با معادل سازی سابقه حضور در تیم ملی یا بالاترین سطوح لیگ در انتخابات شرکت کنند.سابقه مدیریتی برای بازیکنان به این شکل است که چهار سال سابقه بازی در لیگ حرفه‌ای مردان یا زنان در فوتبال یا فوتسال به منزله مدیریت است و همچنین سابقه بازی در تیم‌های ملی آقایان و بانوان فوتبال و فوتسال هم معادل چهار سال سابقه مدیریتی محسوب می‌شود.

مربیان فوتبال هم می‌توانند با سابقه چهار سال مربیگری در لیگ حرفه‌ای یا مربیگری تیم ملی، در انتخابات شرکت کنند. شرایط برای داوران نیز به این صورت است که قضاوت در چهار سال لیگ حرفه‌ای آقایان یا بانوان یا حداقل چهار سال حضور در فهرست داوران بین‌المللی به آن‌ها اجازه ثبت‌نام در انتخابات را خواهد داد. از سوی دیگرشرایط سنی در این اساسنامه حذف شده درحالی که در اساسنامه قبلی، برای ثبت نام در بخش ریاست فدراسیون، شرایط سنی حداقل ۳۵ و حداکثر ۶۵ سال وجود داشت و کاندیدا‌ها برای ثبت نام نیاز به ۸ سال سابقه مدیریتی داشتند. یکی دیگر از تغییرات اساسنامه، گرفتن۱۰ امضا از اعضای مجمع برای ثبت نام بود که حالا با پنج امضا نیز شرایط برای ثبت‌نام مهیا می‌شود. با این وجود برای نخستین بار حداکثر ۱۷ نامزد می‌توانند به منظور رقابت برای کسب کرسی ریاست وارد انتخابات فدراسیون فوتبال شوند.به این ترتیب با توجه به افزایش تعداد اعضای مجمع به ۸۹ نفر و با دریافت پنج امضای از اعضا، این امکان وجود دارد که حداکثر ۱۷ نامزد، مجوز ورود به مجمع برای ریاست فدراسیون را دریافت کنند.همچنین دراساسنامه پیشنهادی جدید، وزیر ورزش و جوانان عضو افتخاری است و حق شرکت در مباحث را دارد، اما حق رای ندارد.

کارشناس حقوقی:دخالت هیچ شخص ثالثی در فضای ورزش،پسندیده نیست

هورمزد یعقوبی نژاد، کارشناس حقوقی در مورد تغییرات اساسنامه فدراسیون، می گوید: فدراسیون فوتبال یک موسسه مستقل غیر دولتی و غیر انتفاعی است که مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران اداره می‌شود، اما نکته دیگری که در این اساسنامه بوده، بحث بی طرفی نسبت به سیاست و مذهب است. مطابق اصل چهارم قانون اساسی کشورمان، تمامی قوانین کشور باید مطابق با دین مبین اسلام باشد که فکر می‌کنم با آمدن موضوع بی طرفی نسبت به دین و سیاست، این موضوع در کشور با مشکلاتی روبه‌رو شود. بحث دیگری که وجود دارد، افزایش تعداد نفرات مجمع فدراسیون فوتبال است که باعث حضور بیشتر بانوان و اهالی فوتبال در این عرصه است.تغییر دیگری که به وجود آمده ، حذف شرایط سنی، شرط تحصیلات و همچنین کم شدن سابقه کار از ۸ سال به ۴ سال است، اما باید به این نکته هم اشاره شود که اداره فدراسیون فوتبال کار بسیار دشواری است و شاید از اداره بعضی از وزارتخانه‌ها نیز سخت‌تر باشد. یکی از تبعات قوانین جدید، این است که بازنشسته‌ها نیز امکان حضور در فدراسیون را دارند. من تصور می‌کنم اگر شرایط سنی در این قوانین باقی می‌ماند، بهتر بود.یعقوبی‌نژاد درباره گرفته شدن حق رای از وزیر ورزش و جوانان در اساسنامه جدید فدراسیون فوتبال گفت: در فضای ورزش، دخالت هیچ شخص ثالثی پسندیده نیست. این شخص ثالث را می‌شود به نهاد‌های دولتی که در کشور ما وجود دارند تفسیر کرد و این جزو ایرادات اساسی بود که نسبت به اساسنامه فدراسیون فوتبال ما گرفته بودند.

نسخه مناسب چاپ