کوتاه از سراسر جهان
 

«صائب عریقات» بر اثر کرونا درگذشت

ایرنا: دبیر اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین و مذاکره کننده ارشد فلسطینی، بر اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشت. صائب عریقات، ۶۵ سال سن داشت و سه سال پیش عمل پیوند ریه انجام داده بود. این سیاستمدار کهنه‌کار فلسطینی‌ برای سالها مذاکره‌کننده ارشد در مذاکرات با صهیونیست ها بود.‌به دنبال اعلام این خبر، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین ضمن تسلیت به خاطر درگذشت عریقات اعلام عزای عمومی کرد و دستور داد به مدت سه روز پرچم های سیاه در فلسطین برافراشته شود.

داعش، ۵۰ غیرنظامی را در موزامبیک سر برید

ابنا: تروریست های مسلح وابسته به داعش به روستای نانجابا در کشور آفریقایی موزامبیک هجوم بردند و با سردادن شعار “الله اکبر” ۵۰ غیرنظامی را سر بریدند و همزمان تیر هوایی شلیک ‌کردند. شماری از زنان روستا نیز ربوده شدند و روستاییانی که قصد فرار داشتند به زمین فوتبال که محل اعدام بود منتقل شدند.گزارش‌ها حاکی از آن است که تروریست ها یک زمین فوتبال را در این روستا به زمین اعدام تبدیل کردند و در آنجا سر غیرنظامیان را ‌بریدند و بدن‌های قربانیان را قطعه قطعه کردند.

سفرای عربستان و امارات، لبنان را ترک کردند

فارس: یک رسانه حاشیه خلیج فارس نوشت که «ولید البخاری» سفیر عربستان سعودی در لبنان، بیروت را ترک کرد و ریاض با این اقدام تصمیم گرفته پیام‌های غیرمستقیمی مبنی بر عدم رضایت از روند سیاسی لبنان بفرستد و نشان دهد که از روند تشکیل دولت در لبنان ناراضی است. به گزارش «الخلیج آنلاین»، البخاری دوم نوامبر و بدون اعلام قبلی، لبنان را برای یک «مرخصی طولانی مدت» ترک کرد و امور را به کاردار سپرد. همزمان «حمد الشامسی» سفیر امارات در لبنان نیز این کشور را ترک کرد.

نخست‌وزیر پیشین انگلیس: دیگر قدرت جهانی نیستیم

فارس: «جان میجر» نخست‌‌وزیر اسبق بریتانیا در سخنانی گفت کشورش باید بپذیرد که دیگر قدرت جهانی نیست و هرگز نخواهد بود. میجر گفت اعتبار جهانی انگلیس آسیب دیده است و این کشور باید بپذیرد که دیگر قدرت درجه یک جهان نیست. وی با یاد کردن از چین، آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان ابر‌قدرت‌های جهان گفت بریتانیا اکنون قدرت درجه دو است و این احتمال وجود دارد که در نیم قرن آینده نسبت به رشد دیگر کشور‌های بزرگ‌تر عقب بمانیم.

برگزاری بیستمین اجلاس سران سازمان شانگهای در سایه کرونا

ایرنا: بیستمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در اوج همه گیری ویروس کرونا در قالب کنفرانس ویدویی (انلاین) با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران و به میزبانی روسیه برگزار شد. در این نشست در مورد وضعیت فعلی و چشم اندازهای توسعه همکاری سازمان همکاری شانگهای بحث شد و مهمترین موضوعات سیاسی، اقتصادی و امنیتی منطقه ای و بین المللی مورد تبادل نظر روسای جمهوری کشورهای عضو اصلی و ناظر قرار گرفت.

مورالس به بولیوی بازگشت

تسنیم: رئیس جمهوری سابق بولیوی که سال گذشته با حمایت کودتای آمریکایی از سمتش برکنار شده بود دیروز در میان استقبال پرشور مردم بولیوی به کشورش بازگشت. «اوو مورالس» که سال گذشته با حمایت کودتای آمریکایی از سمتش برکنار شده بود دیروز با بدرقه رئیس جمهوری آرژانتین، از مرز این کشور وارد بولیوی شد. وی هنگام ورود به بولیوی گفت: تردید نداشتم که به کشورم باز می‌گردم اما تصور نمی‌کردم به این زودی بازگردم.

صدها نفر در درگیری های اتیوپی کشته شدند

فارس: خبرگزاری رویترز اعلام کرد که صدها نفر در درگیری میان ارتش اتیوپی و نیروهای چریکی جبهه آزادی بخش خلق «تیگرای» در منطقه تیگرای در شمال اتیوپی کشته شدند. منابع نظامی در اتیوپی دومین کشور پرجمعیت قاره آفریقا می‌گویند جنگ در منطقه تیگرای به کشته شدن صدها نفر منجر شده است.

برکناری رئیس جمهوری پرو به اتهام فساد

ایسنا: کنگره پرو “مارتین ویزکارا” رئیس جمهوری این کشور را طی یک طرح استیضاح در مورد ادعاهای فساد برکنار کرد که این موضوع به سرعت موجب ایجاد تنش شد. ویزکارا گفت که رأی کنگره را می‌پذیرد و هیچ‌گونه اقدام حقوقی به منظور مقابله با آن انجام نخواهد داد. وی در حیاط محل سکونتش گفت: کاخ ریاست جمهوری را ترک می‌کنم و به خانه می‌روم.

بازداشت ۴ دانش‌آموز ۱۰ ساله در فرانسه با ادعای ترویج تروریسم!

ایسنا: پلیس فرانسه چهار کودک ۱۰ ساله را به اتهام ترویج تروریسم در یک مدرسه در شهر آلبرویل واقع در منطقه سووآ بازداشت کرد. متهمان پس از بازداشت در دبستان به اتهام بیان سخنان «خشونت‌آمیز و نگران کننده» بازجویی شدند و هم‌اکنون تحت نظر هستند. این کودکان در کلاس درس گفته بودند مهاجمی که ساموئل پتی، معلم تاریخ و جغرافی را به دلیل نشان دادن کاریکتاتور موهن کشت، کار درستی کرده بود.

نسخه مناسب چاپ