برایم نوشتی ، برایت نوشتم
دانایی مانایی است
سلام شازده کوچولو. من یک زمینی هستم که می‌خواهم برایت از کره خاکی که مدتی مهمان آن بودی یک نامه بفرستم. قصه تو و روباه زیبای مهربان و گل سرخ تنهایت را می‌دانم. در واقع بیشتر آدم‌هایی که روی زمین زندگی می‌کنند، تو را بخاطر همین قصه می‌شناسند و کوچک و بزرگ، کتاب زندگی تو را خوانده‌اند.
الان اوضاع زمین با روزگاری که تو در آن مهمان شدی خیلی فرق کرده است.
ویروس منحوسی به نام «کرونا» همه ما را گرفتار کرده و تنهایی آدم‌ها و فاصله چند متری که به آن فاصله اجتماعی می‌گویند خیلی جدی و فراگیر شده است.
روزها و شب‌های چهارفصل فرق چندانی ندارند و خبری از دوچرخه و فوتبال و موج‌سواری و خواننده دوره‌گرد و رقص در باد و آواز زیرباران و شلوغی سر کلاس و نامه‌‌های یواشکی و بستنی خوردن روی نیمکت پارک و … نیست.
کفش‌ها و لباس‌ها و کلاه‌ها و دستکش‌ها و جوراب‌ها کنج کمد مانده‌اند.
همه این‌ها برای این است که این ویروس ما را مریض می‌کند و باید از هم دور باشیم تا ویروس ضعیف و نابود شود.
یک جورهایی شبیه تو در سیاره‌ات هستیم؛ تنها و دور از هم.
اما یک فرق بزرگ دارد زندگی روی زمین با زندگی تو در سیاره‌ات.
اینجا کتاب هست؛ کاغذی، صوتی، پارچه‌ای، امانتی، فروشی، نو، دست دوم، داستانی و غیر داستانی.
برای هرسن و سالی، کتاب نوشته‌اند؛ از نوزادی بگیر تا پیری.
موضوعات آن هم تخیلی یا واقعی است.
کتاب، تنهایی ما را پر می‌کند؛ دنیاهای ناشناخته را نشانمان می‌دهد، از آدم‌های گذشته و رویاهایی که می‌توان برای آینده داشت، از ترس‌ها و اضطراب‌ها و از اشتباهات و شهامت‌ها می‌گوید.
کتاب، مونس آدم می‌شود و نمی‌گذارد جلوی گریه یا خنده‌مان را بگیریم. کمکمان می‌کند حال همدیگر را بفهمیم و پا به پای نویسنده، به هرجایی سرک بکشیم.
راستی!
در ایران از شنبه، هفته «کتاب و کتابخوانی» آغاز می‌شود. هر سال همین است. یک شعار هم مشخص می‌کنند؛ مثلا امسال «دانایی؛ مانایی» را برای این هفته انتخاب کرده‌اند.
حالا که کرونا آمده، حالا که بیشتر در خانه‌‎ایم، بیشتر کتاب می‌خوانیم و بیشتر مونس هم شده‌ایم.
برایت نامه نوشتم تا بگویم: یا یک بار دیگر زمین بیا و کمی کتاب با خودت ببر؛ یا بگذار برایت در هر نامه یکی از کتاب‌ها و قصه‌هایی که خوانده‌ام را تعریف کنم. آن وقت تنهایی‌ات را فراموش خواهی کرد.
دوستانت در زمین را خواهی شناخت و تو هم به معنای «دانایی؛ مانایی» خواهی رسید.
مراقب خودت و گلت باش.

دوست تو: زمینی کتابخوان

code

نسخه مناسب چاپ