ابتکار: باید بیش از پیش به نسل جدید دختران دانشمند ، توجه نشان داد
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با تاکید بر رشد چشمگیر شرکت‌های دانش بنیان و فعالیت زنان در این عرصه، گفت: حدود ۳۰ درصد از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و حدود ۵۲ درصد از دانشجویان کشور را زنان تشکیل می‌دهند و این رشد چشمگیر زنان در عرصه‌های علمی علاوه بر فراهم شدن زمینه رشد آنها پس از انقلاب اسلامی حاکی از همت و تلاش زنان ایرانی در عرصه‌های علمی است.

به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار در مراسم تقدیر از زنان موفق کارآفرین شرکت‌های دانش بنیان و امضای موافقتنامه همکاری جدید با معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری که با حضور دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری برگزار شد، اظهار داشت: رشد شرکت‌های دانش بنیان در کشور در این دولت چشمگیر و غیر قابل انکار است. این عرصه بسیار مهم است چراکه فاصله میان کارهای پژوهشی و کارهای علمی دانشگاهی با نیاز بازار، اشتغال، کارآفرینی و خلاقیت و نوآوری را کاهش می‌دهد و میان آنها با رشد اقتصادی کشورها پیوندی را ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: کشور ما در این زمینه‌ها دستاوردهای بسیار خوبی مانند مقالات و پژوهش‌های تراز اول جهانی و شرکت‌های دانش بنیان و کارهای فناورانه تراز جهانی دارد. بسیاری از این دستاوردها که با همکاری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری، وزارت بهداشت، وزارت علوم و… انجام شده که نشاندهنده ظرفیت‌های بزرگ کشور است.

ابتکار تاکید کرد: باید بیش از پیش به دانشجویان و دانشمندان به ویژه به نسل جدید دختران دانشمند که در عرصه‌های تولیدی ورود کرده‌اند، توجه نشان داد.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده افزود: تمامی این کارها در شرایط سخت قرار داشتن ایران در خط مقدم تحریم‌های ظالمانه آمریکا و جنگ روانی تمام عیار برای ناامید کردن ملت ایران و در شرایطی که سعی در انسداد فکری و روانی نسل جدید ایران دارند، انجام شده است.

وی ادامه داد: شکل گیری بیش از ۵۰۰۰شرکت دانش بنیان در شرایط کنونی که پاندمی کووید ۱۹شرایط سختی را به همه دنیا تحمیل کرده، اتفاق بسیار خوبی است.

ابتکار در ادامه به همکاری‌های معاونت زنان و خانواده رئیس جمهوری با سایر دستگاه‌ها در زمینه فعالیت‌های کارآفرینی و دانش بنیان اشاره و تصریح کرد: این معاونت بیش از سه سال است که با همکاری وزارت جهاد کشاورزی طرح آموزش زنان روستایی در تولید محصولات با استاندارد سالم و عاری از بقایای سم و کود را در دستور کار قرار داده و توانسته است حدود ۵۰ هزار زن روستایی را آموزش دهد همچنین حدود ۴۰۰محصول گواهی شده استاندارد توانسته است وارد چرخه تولید شود.

وی با اشاره به طرح تقدیر از زنان کارآفرین منتخب مردمی که با رای مردم در پرتال معاونت زنان و خانواده رئیس جمهوری انتخاب می‌شوند، از زنان فعال در عرصه شرکت‌های دانش بنیان دعوت کرد تا در این رای‌دهی شرکت کنند.

ابتکار در انتها با اشاره به فعالیت این معاونت در حوزه ترویج مهارت‌های زندگی و گفتگوی بین نسلی و گفتگوی خانواده، گفت: پیشنهادی به معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری دادیم که فعالان حوزه شرکت‌های استارت آپی توجه ویژه‌ای به مهارت‌های زندگی داشته باشند و افراد در کنار کارهای خود به مهارت‌های زندگی مانند تفکر خلاق، حل مساله و … توجه کنند.

نسخه مناسب چاپ