امروز در تاریخ
تأسیس سلسله غزنوی

۱۵نوامبر سال ۹۸۸ میلادی، سبُکتَکین ازسران طوایف معروف به «تُرکان غُز» کابل را تصرف کرد که مورخان، این روز را سالروز تاسیس حکومت غزنویان می‌دانند که عمدتا بر ایران خاوری و گاهی تا «ری» حکومت کردند.سلطان محمود غزنوی مهمترین حکمران غزنویان بود. وی با این که از تبار ایرانی نبود به ادبیات فارسی خدمت بسیار کرد.

تظاهرات دانشجویان ایرانی در آمریکا

تظاهرات گسترده و بی‌سابقه ضد شاه در آمریکا که ۲۳آبان ۱۳۵۶ آغاز شده بود، روز بعد از آن، در حالی که وی و بانویش فرح در مدخل کاخ سفید مورد استقبال کارتر قرار گرفته بودند و طبق برنامه، سران دو کشور قرار بود در محوطه باز (چمن کاخ) سخنرانی کنند شدت یافت به گونه‌ای که پلیس از گاز اشک‌آور استفاده کرد. این وضعیت از شبکه‌های تلویزیونی آمریکا به‌طور کامل پخش شد.

درگذشت رهی معیری

۲۴ آبان ۱۳۴۷، رهی معیّری (محمدحسن)، غزل‌سرای معاصر، در ۵۹ سالگی بر اثر ابتلاء به سرطان درگذشت. وی که در سال ۱۲۸۸ در تهران به دنیا آمده بود در موسیقی و نقاشی هم ذوق و مهارت داشت. رهی فرزند معیرالممالک، یکی از رجال عصر قاجار بود. وی علاوه بر غزل؛ مثنوی و ترانه هم می‌سرود. در سال ۱۳۴۳ در تهران، مجموعه‌ای از اشعار او تحت عنوان «سایه عمر» انتشار یافت. بر پایه اشعار رهی، ده‌ها آهنگ موسیقی ساخته شده و به صورت ترانه درآمده‌اند که معروف‌ترین این غزل‌ها «سوز دل» عنوان دارد. ترانه‌های معروف دیگرش عبارتند از: «من از روز ازل»، «خزان عشق»، «تنها ماندم»، «شب جدایی»، «نوای نی» و….

سالروز تأسیس بی‌بی‌سی

۱۴ نوامبر ۱۹۲۲، رادیو انگلستان با موج متوسط آغاز بکار کرد. یک شرکت مختلط انگلیسی ـ آمریکایی مالک این فرستنده رادیویی بود. دولت انگلستان در۳۱ دسامبر ۱۹۲۶ هنگامی که رادیودارهای انگلیسی به رقم دو میلیون و ۲۵۰ هزار رسیدند به توان نفوذی رادیو پی برد، دارایی کمپانی را خرید و از آن پس رادیو انگلستان با صدور فرمان پادشاه وقت با نام «بی‌بی‌سی» دولتی شد. نفوذ در اذهان داخلی برای دولت انگلستان کافی نبود و از سال ۱۹۳۲، موج کوتاه را بر فرستنده‌های بی بی سی اضافه کرد و سرویس جهانی به‌وجود آورد.

www.iranianshistoryonthisday.com

code

نسخه مناسب چاپ