معجزه رنگ‎ها
مریم حاتمی
 

از دیرباز انسان نسبت به رنگ‎ها علاقه و حساسیت خاصی نشان می‎داد و رنگ‎ها هرکدام نشانه‎ای از احساسات یا حتی اختلافات بشر بوده‎اند. در طول قرون متفاوت، انسان‎ها در هر کجای زمین از رنگ‎ها در مراسم و محیط‎های خود بهره برده‎اند؛ از انسان‎های نخستین گرفته تا سرخ‎پوست‎ها که رنگ‎ها برای آن‎ها معنی و مفهوم ویژه‎ای داشته است.
در عصر حاضر در همه‎جای دنیا می‎توان آدابی که برگرفته از رنگ‏ها باشد یافت؛ از دورافتاده‎ترین نقاط در آفریقا و خاور دور یا در بکرترین مناطق آمازون. در شرق و کشور چین می‎توان در مکتب بودا طیف گسترده‏ای از رنگ قرمز را دید که از لباس‏ها گرفته تا چیدمان و ساختمان معابد از آن‎ها استفاده شده است.
جشنواره رنگ که هرساله در کشور هندوستان برگزار می‎شود یکی از جشن‎های بزرگ در این کشور است که طرفدارانی در سطح جهان دارد؛ به‏طوری‏که در این ایام توریست‏ها از سرتاسر دنیا برای حضور در این جشن خاص و سرشار از رنگ و شوق شرکت می‎کنند. این جشن در آخرین روزهای زمستان و در زمانی که ماه به‎شکل قرص کامل است برگزار می‏شود و از این جهت حتی به روشنایی و زیبایی ماه دقت شده تا هارمونی کاملی از رنگ‎ها پدید آید. این رسم برای گرامی‎داشت رسیدن بهار و شکرگزاری از رنگ‎آمیزی طبیعت انجام می‎گیرد و به دلیل زیبایی خاص خود در بیشتر کشورها از جمله آمریکا و برخی از شهرها در ایران برگزار می‎شود.

رنگ‎ها در اعتقادات آفریقایی‏ها جایگاه ویژه‎ای دارند. آن‎ها علاقه خود را بیش‏تر به‎شکل استفاده از رنگ‎ها در لباس‎ها و آرایش بدن و صورت خود نشان می‎دهند. قبایل آفریقایی در جشن‏ها و مراسم ازدواج یا حتی زمان مرگ نزدیکان خود از رنگ‎ها استفاده می‎کنند.
قبایل سرخ‎پوست در رسوم خود توجه ویژه‎ای به رنگ‏ها دارند و با استفاده از عناصر طبیعی چون پرهای پرندگان و رنگ‏آمیزی آن‏ها برای خود نشانه‎های معناداری درست می‎کنند. جایگاه هر فرد در این قبایل با کلاه‌ها و رنگ‎های صورت او شناخته می‎شود. آن‎‌ها در زمان جشن و عزاداری، از رنگ‏ها برای نمایش عمق خوشحالی و ناراحتی خود بهره می‎برند؛ مثلا در زمان عزاداری پیشانی خود را با رنگ‎های سفید رنگ‏آمیزی می‎کنند.
یکی دیگر از کاربردهای امروزی رنگ‎ها، استفاده از آن‎ها برای تبلیغات است، دلیل آن هم ارائه حس‎های متفاوت مانند ایجاد اعتماد، جوانگرایی یا جلب توجه توسط رنگ‏هاست. در طراحی نوین از رنگ‎ها به‎عنوان اسلحه‎ای کارآمد در مقابل رقیبان استفاده می‎شود. رنگ همان‎طور که می‏تواند به شما حس جسارت، اعتماد و نوآوری بدهد، می‎تواند محصول شما را ناکارآمد یا حتی بنجل
معرفی کند.
رنگ‏ها باید با روان‎شناسی دقیق نسبت به جامعه و شرایط اجتماعی، فصلی انتخاب شوند. گاهی تغییرات یک لوگو یا تغییر رنگ آن می‏تواند شما را مترقی‎تر از باقی رقبا معرفی کند.
نمونه‏ای از این تغییر را می‎توان در تغییر رنگ لوگوی بانک ملت پیدا کرد. حدود ۱۵سال قبل، بانک ملت با تغییر نشان بانک خود توانست توجه مشتریانش را جلب کند. بعد از آن بود که مابقی بانک‏ها و بانک‏های تازه‏تأسیس با جسارتی جالب شروع به طراحی نشان‏ها و حتی رنگ‎های شعبه‎های خود کردند تا از شکل قدیمی به بانک‏های مدرن و زیبایی تبدیل شوند که به مشتریان حس اعتماد القا می‎کنند.
با توجه به شرایط امروز، برای پیشی گرفتن از رقبا در تبلیغات لازم است تا مجموعه‏ها، شرکت‏ها و افراد برای افزایش فروش محصولات و خدمات خود به تغییراتی روی بیاورند که شاید بدون در نظر گرفتن بسیاری از مسائل مخاطره‏انگیز به‎نظر برسد ولی برخی شرکت‏ها که اقدام به این کار کرده‎اند با درصد بالایی از اقبال عمومی روبه‎رو شده‏اند.
منبع: سایت ویرگول

code

نسخه مناسب چاپ