ترامپ: بایدن برنده تقلبی است، ما پیروز نهایی هستیم!
سرویس خارجی: دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در اقدامی ضد و نقیض با تکرار ادعای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، برای اولین بار از واژه «پیروز» برای جو بایدن رقیب دموکرات خود استفاده و بطور تلویحی به پیروزی وی اذعان کرد اما دقایقی بعد حرف خود را پس گرفت.

پس از گذشت حدود دو هفته از برگزاری انتخابات آمریکا، سرانجام ترامپ با انتشار یک پیام توییتری برای اولین‌بار پیروزی بایدن در انتخابات را تلویحا تایید کرد اما این موضع وی دوام چندانی نداشت و چند دقیقه بعد، در توییتی دیگر حرف خود را عوض کرد و همه چیز را «تقلبی» خواند. وی دیروز در توئیتر نوشت: «بایدن برنده شد زیرا در انتخابات تقلب شد، هیچ ناظر یا مراقبی اجازه ورود نیافت، رای‌ها توسط یک شرکت خصوصی متعلق به چپ گراهای افراطی موسوم به دومینیون با اعتباری بد و تجهیزاتی ناقص دسته‌بندی شد، تجهیزاتی که حتی نمی توانند در تگزاس که من با اختلاف در آن پیروز شدم مورد تائید قرار گیرند. رسانه‌های جعلی و ساکت و سایر موارد هم! »ترامپ اما به فاصله کوتاهی از حرف خود برگشت و گفت: «بایدن فقط در چشم رسانه‌های جعلی برنده شد و من هیچ چیز را تایید نمی کنم، ما راه زیادی پیش رو داریم، این یک انتخابات تقلبی بود!»رئیس جمهوری آمریکا در توئیت دیگری نوشت: «تمامی نقایص فنی ماشینی که شب بعد از انتخابات رخ داد در واقع دست آن‌ها را حین دزدیدن رأی‌ها رو می‌کرد؛ به هر حال آن‌ها بدون اینکه مچشان گرفته شود به میزان زیادی موفق شدند؛ انتخابات پُستی شوخی کثیفی است. گفتنی است ساعاتی قبل از اذعان ترامپ به شکست، در حالیکه تیم ترامپ امید داشت در ایالات کلیدی که بایدن بعنوان پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا معرفی شده، مجمع گزینندگان به نفع ترامپ رأی دهند تا بتواند در کاخ سفید باقی بماند، رهبران جمهوری‌خواه ایالت‌های کلیدی «میشیگان»، «آریزونا»، «پنسیلوانیا» و «ویسکانسین» اعلام کردند که حاضر نیستند آراء الکترال را به نفع ترامپ تغییر دهند.

این در حالی است که دو روز قبل هزاران نفر از هواداران رئیس‌جمهور آمریکا که معتقدند دموکرات‌ها برای شکست دادن وی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور دست به تقلب گسترده زده‌اند، در خیابان‌های نزدیک به کاخ سفید تجمع کرده بودند و با سر دادن شعار «دزدی را متوقف کنید»، حمایت خود را از ترامپ ابراز داشتند. دونالد ترامپ هم با کاروانی از همراهان و محافظانش که سوار بر یک خودروی ضدگلوله عازم باشگاه گلف خود بود، از یکی از خیابان‌های محل تجمع هوادارانش عبور کرد. ترامپ در پیامی توئیتری، چپگراهای حامی بایدن را مسئول حمله به طرفداران خود معرفی کرد.

در این حال «کایلی مک‌انانی» سخنگوی کاخ سفید با انتشار پیامی در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر مدعی شد که بیش از یک میلیون نفر در این تظاهرات حضور یافتند؛ این در حالی است که تصاویر منتشر شده در تجمعات چنین چیزی را نشان نمی‌دهد و فعالان سیاسی نزدیک به حزب دموکرات این ادعای وی را به سخره گرفته‌اند.

در این حال شبکه خبری

سی ان ان نوشت: پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰و براساس آنچه در جامعه دو قطبی شده آمریکا درحال رخ دادن است، کارشناسان و ناظران سیاسی، چنین وضعیتی را سرخوردگی رای دهندگان و همچنین از هم پاشیدگی سیاسی در آمریکا تحلیل می کنند. این درحالی است که مشاور امنیت ملی سابق آمریکا از حزب جمهوری‌خواه به دلیل عدم پذیرش نتایج انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرد.«جان بولتون» که خود جمهوری‌خواه است گفت: در صورت امتناع حزب جمهوری‌خواه از کنار گذاشتن رئیس جمهور ترامپ و پذیرفتن جو بایدن به عنوان رئیس جمهور منتخب، این حزب هزینه هنگفتی خواهد پرداخت.

سوزان‌رایس مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا هم گفت مخالفت دولت ترامپ برای دیدار با اعضای تیم انتقالی جو بایدن نامزد دموکرات ریاست جمهوری، امنیت ملی این کشور را در معرض خطر و تهدید قرار داده است.

نسخه مناسب چاپ