وزیر نیرو: تمامی استان های مناطق مرکزی می توانند از آب دریا استفاده کنند
 

در اجرای طرح شیرین‌سازی و انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی بیش از ۱۹۰ شرکت ایرانی با حدود ۱۶ هزار نیروی انسانی مشغول کار هستند و تاکنون حدود ۱۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده و بر این اساس همه استان های مناطق مرکزی کشورمان با توجه به شرایطی که تدوین شده می توانند از آب دریا استفاده کنند.

در دو سال گذشته به علت شرایط خوب بارشی، حدود یک میلیارد مترمکعب بیلان منفی سفره های آب زیرزمینی جبران و تالاب‌های زیادی سیراب شده است به گزارش تسنیم، این مطالب را دکتر رضا اردکانیان وزیر نیرو در برنامه «نگاه یک» صدا و سیما اعلام کرد و با اشاره به اینکه پویش الف -ب- ایران برای اجرا، تکمیل و به بهره برداری رساندن ۲۵۰ طرح بزرگ آب، برق و فاضلاب در کشور طی امسال با سرمایه گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومان راه اندازی شده است، گفت: در اجرای این پویش تاکنون اجرای ۷ سد مخزنی، ۸ طرح شبکه آبیاری و زهکشی، ۴ تصفیه خانه بزرگ آب، ۷ تصفیه خانه بزرگ فاضلاب و آبرسانی به ۴۴۸ روستا و ۷ شهر بزرگ انجام شده همچنین ۹ نیروگاه حرارتی، ۱۳ نیروگاه تجدید پذیر، ۵ نیروگاه مقیاس کوچک و ۳۳ طرح پست و خطوط انتقال به ثمر رسیده است.

رضا اردکانیان در ادامه با اشاره به این که شواهد تغییر اقلیم زیاد شده و جدی است، افزود: در شرایط فعلی در مناطقی شبیه منطقه کشورمان شرایط حدی حاکم است؛ یعنی شرایطی که کمتر سال‌های معتدل پیش خواهد آمد که سالانه حدود ۲۴۰ تا ۲۵۰ میلی متر بارش داشته باشیم.

وی گفت: امسال بر اساس پیش بینی های سازمان هواشناسی، پاییز به ترسالی سال های گذشته نیست و بر اساس آمارها تا دیروز بارش در سال آبی جدید از اول مهر حدود ۱۹ میلی متر بود که در مقایسه با متوسط درازمدت حدود ۱۶ درصد و در مقایسه با پارسال هم حدود ۱۷ درصد کمتر است و امیدواریم در سه ماهه دوم سال آبی جاری این وضعیت بهتر شود.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه از صفر تا صد طرح شیرین سازی و انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی کشورمان در این دولت در حال اجراست و با سرمایه و ظرفیت‌های بخش خصوصی داخلی اجرا شده از اهمیت زیادی برخوردار است، افزود: در حالی که یک درصد جمعیت دنیا در کشور ما وجود دارد، کمتر از سه دهم درصد منابع آب شیرین کن دنیا سهم کشورمان است و این که کشور ما به آب دریا در شمال و جنوب دسترسی دارد و بتواند به این فناوری دسترسی پیدا کند و آب دریا را شیرین و به اعماق کشور منتقل کند، از اهمیت زیادی برخوردار است و امید به زندگی را در فلات مرکزی ایران افزایش می دهد. وزیر نیرو با اشاره به این که از سال ها پیش کار مطالعاتی وسیعی را برای ۱۷ استان کشور شامل استان های ساحلی و مرکزی آغاز کردیم، گفت: حدود ۶۰ میلیارد مترمکعب در سال مصرف آب این استان هاست.

اردکانیان با بیان این که در افق سال ۱۴۲۵ بالغ بر ۹۰۰ میلیون مترمکعب کسری آب برای صنایع داریم، ادامه داد: ۲۶ میلیارد مترمکعب آب دریا را در جنوب به مصارفی که نیاز به نمک زدایی ندارند، اختصاص دادیم و بخشی از آب دریا را هم با نمک زدایی استفاده می کنیم.

وی اضافه کرد: سالانه حدود ۴۰ میلیون مترمکعب آب شیرین برای گل گهر، ۳۰ میلیون مترمکعب برای مس سرچشمه، ۲۰ میلیون مترمکعب برای چادرملو و ۵۰ میلیون مترمکعب در استان هرمزگان و ۱۰ میلیون مترمکعب آب شیرین برای روستاهای در مسیر تدارک دیده می شود.

وزیر نیرو افزود: مناسب ترین و پایدارترین آب برای صنایع بزرگ و معادن کشورمان، استفاده از آب دریا و استفاده نکردن از آب شیرین مصرفی مردم است و طرح شیرین‌سازی و انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی پنجره جدیدی را بر روی صنایع بزرگ و معادن کشور گشوده است.

وی افزود: مجوز استفاده از آب دریا را به استان هایی می دهیم که طرح های سازگاری با کم آبی آن استان ها تضمین شده و به تصویب کارگروه ملی رسیده باشد.البته تهیه این طرح ها به این معناست که فکر انتقال آب از دریا به تنهایی نباید موجب این شود که ما روش های مناسب تری برای استفاده از آب موجود را پیگیری نکنیم.

وی همچنین اضافه کرد: طرح سازگاری با کم آبی برای استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، فارس، بوشهر، کرمان، یزد، اصفهان و سمنان مطالعه شده است اما این طرح در قالب طرح آمایش سرزمینی برای برخی استان ها تصویب و برای بهره مندی آنها از آب دریا تصمیم هایی اتخاذ شده است.

وی درباره جدا سازی آب شرب از آب مورد نیاز برای مسائل بهداشتی گفت: برای اجرای این طرح نیازمند منابع مالی هنگفتی هستیم و به عنوان نمونه در شهر تهران ۹ هزار کیلومتر شبکه وجود دارد و با مطالعات اقتصادی امکان پذیری اجرای این طرح ها را استخراج کردیم و مشخص شد مانع اجرای طرح جداسازی آب شرب از آب بهداشتی فناوری نیست بلکه منابع اقتصادی است.

وزیر نیرو با بیان اینکه البته با شهرداری تهران توافق کرده ایم برای فضای سبز به جای استفاده از منابع آب زیر زمینی که قابل شرب است، از پساب های تصفیه شده استفاده کنند، گفت: تا ۲۰ سال آینده امیدواریم بیش از ۱۴۰ میلیون متر مکعب در سال پساب تصفیه شده در اختیار شهرداری قرار دهیم و به میزان آب سد امیرکبیر منابع آب زیر زمینی ذخیره شود.

وزیر نیرو در ادامه با بیان اینکه براساس طرح برق امید برآورد ما رایگان شدن مصرف برق ۳۰ میلیون نفر از هموطنان است، گفت: بهای برق مشترکانی که مصرف آنها کمتر از ۳۰۰ وات ساعت در ماه است، رایگان می‌شود. جزئیات این طرح روی قبض برق و سامانه وزارت نیرو قرار می گیرد و امیدواریم با فصل گرم سال آینده با همکاری مردم در اجرای این طرح ۱۰ درصد مصرف برق خانگی را کاهش دهیم.

اردکانیان با اشاره به اینکه قبض دوره ابتدای آبان تا آخر آذر و عدد دقیق مصرف استان به استان روی تارنمای شرکت توانیر قرار می گیرد، گفت: در دو سه سال اخیر اوج بار در تابستان را از رشد ۵ درصد به یک درصد کاهش دادیم و در بخش خانگی بدلیل شیوع بیماری کرونا حساسیت داریم که اختلالی در تامین برق ایجاد نشود.

وزیر نیرو با اظهار اینکه طرح برنامه امید گروه پر مصرف را هدف قرار داده است و در پی جریمه کردن برای تامین منابع مالی نیست، افزود: با اجرای این طرح ۱۰ درصد گروه پرمصرف به خوش مصرف تبدیل می شوند. پر مصرف ها کسانی هستند که در مناطق معتدل مانند تهران بیش از ۳۰۰ کیلو وات و در مناطق گرمسیر بیش از ۳ هزار کیلو وات ساعت در ماه برق مصرف می کنند.

وی افزود: با اجرای این طرح به خانواده های پر مصرف اطلاع می دهیم و روش های کاهش مصرف برق را به آنها می آموزیم و تسهیلاتی برای استفاده آنها از پنل های خورشیدی در پشت بام‌ها فرآهم می کنیم اما اگر توجه نکردند، مشمول ۱۰ درصد افزایش بهای مصرف برق خواهند شد.

اردکانیان درباره همکاری وزارت نیرو با قطر گفت: هفته آینده اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور پس از سال ها در ایران برگزار می شود و طرح هایی را آماده کرده ایم و می دانیم بخش خصوصی قطر برای سرمایه گذاری از آنها استقبال می کنند.

نسخه مناسب چاپ