اخبارکوتاه
آتش سیگار، علت آتش سوزی در پاساژ علاءالدین اعلام شد

سرویس حوادث: سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران گفت : علت آتش سوزی در مرکز خرید علاءالدین، انداختن آتش سیگار در نمای بیرونی مرکز خرید بوده است.

سیدجلال ملکی اظهار داشت: ساعت ۱۰ و ۱۵ دقیقه دیروز با اعلام گزارش حریق در این مرکز خرید واقع در خیابان جمهوری تقاطع خیابان حافظ، ماموران ۳ ایستگاه به محل حادثه اعزام شدند.ماموران با حضور در محل در طبقات بالایی مقداری دود مشاهده کردند و سپس با نردبان هیدرولیکی خود را به طبقه آخر رساندند.

در محل حادثه مشاهده شد که افتادن یک شیء مشتعل یا احتمالا ته ‌سیگار روی ضایعاتی که بین نما و دیواره کناری بوده ، سبب ایجاد آتش‌سوزی مختصر شده است.

وی با اشاره به اطفای حریق،افزود: حادثه آتش‌سوزی پاساژ علاالدین بدون مصدومیت مهار شد.

کشف ۱۳۹هزار عدد تجهیزات بهداشتی احتکار شده توسط پلیس

سرویس خبر: رئیس پلیس امنیت اقتصادی از کشف بیش از ۱۳۹هزار عدد انواع تجهیزات بهداشتی و دستگیری ۱۸محتکر در سه هفته نخست آبان جاری در سراسر کشور خبر داد.

سردار محمدرضا مقیمی اظهار داشت: کارآگاهان پلیس امنیت اقتصادی با جمع آوری اطلاعات و انجام گشت زنی های هدفمند، افراد سودجو و اخلالگران در بازار توزیع اقلام بهداشتی و محل احتکار کالاها را شناسایی می کنند.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی تاکید کرد: ماموران در بازرسی از واحدهای صنفی، مراکز توزیع و عرضه تجهیزات بهداشتی و انبارها بیش از ۱۳۹هزار و ۱۰۰عدد انواع تجهیزات بهداشتی شامل ۴۱هزار و ۶۷۱عدد انواع ماسک،۴۲۶۰عدد انواع دستکش، انواع مواد شوینده،۹۳هزار و ۱۶۹عدد لوازم بهداشتی و ۱۱هزار و ۴۶۰لیتر مواد ضد عفونی کننده را کشف کردند.

وی با بیان این که تجهیزات بهداشتی مکشوفه به وزارت بهداشت و در استان ها به دانشگاه های علوم پزشکی تحویل داده شده است، افزود: در این باره ۱۱واحد صنفی پلمب ، ۱۸محتکر دستگیر و برای سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شدند.

مسئولان ۲ بیمارستان در قزوین به تهیه مقاله محکوم شدند!

سرویس خبر: دادگاهی در قزوین مسئولان ۲ بیمارستان در این استان را به علت ایجاد آلایندگی زیست محیطی به تهیه و ارائه ۲ مقاله علمی- پژوهشی در این زمینه محکوم کرد.

حسن عباس نژاد، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قزوین در این باره گفت: ۲ بیمارستان در قزوین به رغم اخطاریه‌های متعدد کتبی و تذکرات حضوری مبنی بر رفع آلایندگی و مدیریت پسماند عفونی، بی توجه به مسائل محیط زیست به فعالیت خود ادامه

می‌دادند.

تولید و مدیریت غلط پسماند عفونی این بیمارستان زمینه ایجاد آلودگی در شرایط کرونایی را فراهم کرده و اعتراض متعددشاکیان را موجب شده بود. وی تاکید کرد: اداره حفاظت محیط زیست قزوین در دفاع از حقوق عامه مردم برای طرح دعوی در حوزه قضایی قزوین اقدام کرد که منجر به صدور رای شد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گفت: در این رای مسئولان ۲ بیمارستان با یکسال قرار تعلیق تعقیب محکوم به تهیه و تنظیم ۲ مقاله علمی – پژوهشی با موضوع فوائد بی خطر سازی پسماند با دستگاه اتوکلاو و تفاوت آن با روش شیمیایی موجود در بیمارستان و ارائه به واحد اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب استان قزوین با نظارت محیط زیست محکوم شدند.

عباس نژاد افزود : همچنین مسئولان این ۲ بیمارستان باید نسبت به رفع آلودگی و آماده سازی بستر بی خطرسازی پسماند با اتوکلاو اقدام کنند.

مهلت دستگاه قضا برای ترخیص ۵۷۰۰ تن برنج وارداتی

سرویس خبر: رئیس کل دادگستری استان هرمزگان از تعیین مهلت دستگاه قضایی برای ترخیص ۵۷۰۰ تن برنج وارداتی تا یک هفته آینده خبر داد.

علی صالحی، افزود: با توجه به بازدید دادستان قشم از انبار‌های گمرک در این جزیره، با صدور دستور قضایی برای ترخیص ۵۷۰۰ تن برنج وارداتی یک هفته فرصت تعیین شده است.بر اساس این دستور قضایی و در جهت احقاق حقوق عامه، صاحبان برنج‌های وارداتی به مدت یک هفته فرصت دارند نسبت به ترخیص کالای خود اقدام کنند. وی تاکید کرد: بعد از مهلت یادشده، برنج‌های موجود در انبار‌های گمرک قشم با هدف تنظیم قیمت بازار در فروشگاه‌های معتبر توزیع خواهد شد.

صالحی با بیان این که تاریخ مصرف بخشی از برنج‌های موجود در گمرک قشم روبه اتمام است، افزود: برای ترخیص اینگونه کالا‌های در شرف انقضای مهلت مصرف، فرصت ارائه شده تمدید نمی‌شود و برای جلوگیری از فاسد شدن آن، برنج‌ها در فروشگاه‌های معتبر با قیمت مناسب و با نظارت اداره تعزیرات و اداره صمت عرضه خواهد شد.

کشف گنجینه‌ای از ۱۰۰تابوت باستانی در مصر

مصر: دولت مصر دیروز از کشف یک گنجینه‌ تاریخی شامل بیش از ۱۰۰تابوت با قدمت ۲۵۰۰ سال خبر داد که بزرگترین کشف باستانی سال جاری میلادی در این کشور تلقی می شود.

تابوت‌های مذکور در سه گور چاهی با عمق ۱۲متر در گورستان وسیع سقاره در جنوب مصر کشف شدند. این تابوت‌های چوبی مهروموم شده، به مقامات ارشد دودمان بیست‌وششم و دودمان بطلمیوسی مصر باستان تعلق دارند.

باستان‌شناسان یکی از این تابوت‌ها را باز کردند و با یک مومیایی پوشیده در کفنی مزین به علائم هیروگلیف یا حروف تصویری مصری مواجه شدند.

نسخه مناسب چاپ