قالیباف:محل هزینه‌کرد درآمدتراکنش‌ها و عوارض‌گمرکی نامشخص است
رئیس مجلس محل هزینه‌کرد درآمدهای حاصل از سودها و تراکنش‌های بانکی و عوارض گمرکی را نامشخص خواندو آن را عامل سوداگری توصیف کرد.

به گزارش فارس، محمدباقر قالیباف در دوازدهمین نشست شورای هماهنگی رؤسای کمیسیون‌ها و هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی که صبح دوشنبه برگزار شد،با اشاره به پیشنهاد ۵۰ تن از نمایندگان مجلس که تحت عنوان برخی احکام بودجه در صحن علنی به تصویب رسید گفت: این طرح به عنوان احکامی از بودجه سال ۱۴۰۰نبوده و اصلاح ساختار بودجه نیست بلکه مواد این طرح برای تکمیل احکام سابق در قانون بودجه تدوین شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه احکام بودجه قرار است اصلاح ساختار بودجه را تسهیل کند، افزود: اصلاح ساختار بودجه نیز مبحث مهمی است و بودجه باید بدون کسری تدوین و تصویب شود تا منابع و هزینه‌ها با هم هماهنگ باشند.رئیس مجلس تاکید کرد: باید توجه کرد در شرایط حاضر، فروش نفت خام و فراورده‌های آن نمی تواند به عنوان درآمد مطمئنی باشد که در بودجه کشور لحاظ شود، لذا باید گام‌های جدی در بحث اصلاح ساختار بودجه برداشته شود.

قالیباف ادامه داد: ظرفیت مالیاتی کشور بسیار بالا ست و کمیسیون اقتصادی در حوزهCGT کاری را آغاز کرده است که می تواند به عنوان گامی در حوزه اصلاح ساختار بودجه باشد و واردات و صادرات را تعیین تکلیف کند، پس مجلس نباید خود با قرار دادن مأموریت‌های اضافی در زمان بررسی لایحه بودجه، بر کسری بودجه بیفزاید. رئیس مجلس ادامه داد: در حوزه ارز نیز علیرغم وجود ارز ۴۲۰۰تومانی، هیچ تأثیری در تأمین کالاهای اساسی مردم نداشته است و مجلس باید نظارت جدی بر آن داشته باشد.

رئیس مجلس در پایان خاطرنشان کرد: تفاوت نرخ فروش ارز باعث ایجاد درآمدی برای دولت شده است که محل هزینه آن را نیز بر اساس اولویت‌های خود تعیین می کند که باعث بی عدالتی در بخش‌هایی می شود که بازنشستگان نمونه آن هستند.در این نشست رؤسای کمیسیون‌ها و برخی اعضای هیأت رئیسه مجلس به ارائه پیشنهادهایی درباره موضوعات مطرح شده پرداختند .

نسخه مناسب چاپ