بازارگردانی ۱۰ شرکت پتروشیمی در بورس آغاز شد
 

عملیات بازارگردانی سهام ۱۰ شرکت از جمله چند شرکت پتروشیمی در بورس اوراق بهادار تهران آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، شرکت بورس از آغاز عملیات بازارگردانی حق تقدم سهام شرکت پتروشیمی پارس، گسترش نفت و گاز پارسیان، بین‌المللی‌ توسعه ‌ساختمان، سیمان ‌سپاهان، پالایش نفت تبریز، پتروشیمی پردیس، پتروشیمی‌ شیراز، صنایع پتروشیمی کرمانشاه، سرمایه‌گذاری ‌غدیر و سرمایه‌گذاری ‌توسعه ‌آذربایجان‌ خبر داد.

خاطر نشان می شود، از ۱۰ مهر امسال تمامی شرکت‌های بورسی و تا ۱۵ آبان شرکت‌های حاضر در فرابورس ملزم به معرفی بازارگردان شدند که به گفته مدیر نظارت بر ناشران بورس، همه ناشران پذیرفته شده در بورس موظفند برای انعقاد قرارداد بازارگردانی و معرفی بازارگردان به بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران اقدام کنند. در صورت اجرا نکردن این ابلاغیه، ناشران متخلف محسوب و جرایمی برای آنان در نظر گرفته می‌شود که این جرایم و ضمانت اجرایی شامل تذکر، اخطار، محدودیت موقت یا دائم در دسترسی به سامانه معاملات، تعلیق یا لغو مجوزهای صادره توسط سازمان، محرومیت دریافت خدمات از ارکان بازار سرمایه برای مدت معین، جریمه نقدی، محرومیت از تصدی در هیئت مدیره اشخاص تحت نظارت، سلب صلاحیت و لغو پذیرش می‌شود.

یک کارشناس بازار سرمایه هم گفت: سرمایه گذاران همواره باید بر اساس آمار و واقعیت های اقتصاد و بازارهای مالی به معامله بپردازند. در این رابطه به دفعات به دو جمله ساده تاکید داشته و دارم؛ در گام نخست پرتفوی یک سهامدار از توزیع مناسب برخوردار باشد؛ سهامی را انتخاب کرده باشد که از ارزش بازار بالا برخوردار بوده(بلوکی)، سهام شناور مناسبی داشته، دارایی محور و صادرات محور باشد. در گام دوم هم حدود ۱۰ سال از حضور و معامله آن در بازار سرمایه گذشته باشد در این صورت چنین سرمایه‌گذاری، کسب سود و عایدی مناسب و همچنین افزایش ثروت مناسب برای سهامدار به دنبال خواهد داشت و قطعا مناسب ترین گزینه سرمایه گذاری در مقایسه با دیگر بازارهای سرمایه گذاری است. علیرضا عسگری مارانی، در گفتگو با پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، افزود: مهمترین نکته برای موفقیت در بازار سرمایه داشتن نگاه بلندمدت است قطعا سرمایه گذاری در بورس در کمتر از یک سال، سود مناسب به دنبال نخواهد داشت.

وی در ادامه با اشاره به اینکه بارها حرکت از سمت بازار پول محور بودن به سمت بازار سرمایه محور بودن از سوی فعالان بازار سرمایه تاکید شده، گفت: معنا و مفهوم این موضوع بسیار ساده است؛ زمانی که تصمیم برای تبدیل شدن به بازار سرمایه محور شدن داریم، باید عموم مردم را به این مهمانی دعوت می کنیم، دانش مالی آنها را افزایش دهیم و فضای معامله در بورس را برای آنها آماده کنیم.

به گفته فعال بازار سرمایه، وقتی به مردم سهم واگذار می کنیم، دیگر دولت نمی تواند مکانیزم قیمت گذاری را به روال قبل انجام دهد سهم دیگر مال مردم است؛ صنایع پالایشی، پتروشیمی، خودرو، معدنی و فلزی مال مردم است، حال مردم یا مستقیم یا غیر مستقیم در این صنایع شریک هستند. پس دیگر نمی شود، منافع ذینفعان مختلف را جابه جا کرد و ضرر و زیان برای سهامداران به همراه داشت.

عسگری مارانی با اظهار این مطلب که شرایط کنونی اقتصاد نشان از انقلاب بازار سرمایه دارد، گفت: در این شرایط مردم و عموم جامعه ذینفع بازار سرمایه خواهند بود؛ آنها ذینفع مستقیم هستند و باید برای ثروت و دارایی‌های مردم حرمت قائل شد و دولت هم باید خود را برای این موضوع آماده کند.

وی به ارزش بازار صنایع فعال بورس اشاره کرد و گفت: صنعت پتروشیمی، پالایشگاهی، بیش از نیمی از بخش بانکداری، کل صنایع خودروسازی، صنعت سیمان، فولاد، سنگ آهن، مس و در واقع تمامی صنایع فعال در بازار سرمایه ایران در سطح بین المللی، جای حرکت و رشد بیشتر دارند، حال سوال مهم این است که چرا حرکت نمی کنیم،؟

عسگری مارانی در پاسخ به این سوال، دو عامل اصلی را بیان و خاطرنشان کرد: دولت نباید در درآمدهای بنگاه ها و قیمت تمام شده بنگاه ها دخالتی داشته باشد، در واقع زمانی که یک دارایی را واگذار می کند، به عنوان پدر خانواده باید انصاف را رعایت کرده و نگذارد نرخ آنها دستخوش تغییر شود.

وی افزود: دومین عامل وجود یک اکوسیستم در بازار سرمایه است؛ این بازار مثل طبیعت می ماند، یک اکوسیستم دارد که باید این چرخه درست کار کند، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، بازارها، صندوق ها وظیفه خودشان را انجام دهند، رگلاتورها و واسطه ها هم وظایف خود را دارند، همچنین ارکان اصلی بازار از جمله شرکت بورس، فرابورس، بورس کالا، بورس انرژی و فناوری و سپرده گذاری هم به وظایف خود رسیدگی کنند، هر کدام از این بخش ها به خوبی کار نکند، باید اصلاح شود.

به گفته کارشناس بازار سرمایه، باید در این انقلاب بازار سرمایه همه جامعه، هم قسم شوند، همه باید متوجه شویم که در کدام موارد باید دقت کنیم تا بازار سرمایه‌ای قوی، شاداب و در سطح بازار سرمایه های منطقه و بین المللی داشته باشیم، همانطوری که از خیلی نظرات در منطقه حرف برای گفتن داریم و قدرت مان برتر است، در این بخش هم باید قدرت برتر باشیم.

عسگری مارانی در ادامه نقش فرهنگ سازی و شناسایی بورس به عموم مردم را یک اقدام بسیار مهم دانست و گفت: در این راه باید برای یک بچه ای که متولد می‌شود، سجام اختصاص داده شود و مفهوم سرمایه گذاری در بورس و بازار سرمایه را برای بچه ای که کلاس اول ابتدایی می رود، شرح داد.

وی ادامه داد: در واقع باید این چرخه را طوری برچرخانیم که در هفت سال آینده کسی نباشد که کد بورسی نداشته باشد، با بورس آشنا نباشد لذا در کتب آموزشی دبستان و دبیرستان تمامی مفاهیمی سرمایه گذاری در بازار سهام باید شرح داده شود.

نسخه مناسب چاپ