همتی: ۱۰ میلیون سرپرست خانوار وام یک میلیون تومانی می گیرند
رئیس کل بانک مرکزی از پرداخت یک میلیون تومان وام قرض‌الحسنه به ۱۰ میلیون سرپرست خانوارهای یارانه‌بگیر که درآمد ثابت ندارند، خبر داد.

عبدالناصر همتی با انتشار یادداشتی در اینستاگرام ضمن اعلام این مطلب اعلام کرد: با توجه به توقف فعالیت برخی از مشاغل از اول آذر، پرداخت یک میلیون تومان وام قرض الحسنه به ۱۰ میلیون سرپرست خانوارهای یارانه بگیر که درآمد ثابت ندارند با قبول مابه التفاوت سود توسط دولت، از محل وام کرونایی انجام خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، وی همچنین در یادداشت دیگری پیرامون مصوبات شورای عالی بورس نرخ سود بین بانکی را حداکثر ۲۰ درصد اعلام کرد و نوشت: بانک مرکزی در مورد صندوق‌هایی که بانک ها مدیریت آنها را به عهده دارند، افزایش سقف تا مبلغ ۳۰ هزار میلیارد تومان را بلامانع می‌داند.

رئیس کل بانک مرکزی در مورد نظر بانک مرکزی در زمینه مصوبات شورای عالی بورس در یادداشتی نوشت: به منظور تقویت بازار سرمایه و همچنین ارتقاء نقش بانک‌ها در اطمینان بخشی به فعالیت سرمایه‌گذاران در آن بازار، موارد زیر را به عنوان نظر بانک مرکزی درجلسه شورای عالی بورس اعلام و تأکید کردم:

۱- وجود و گسترش فعالیت صندوق‌های سرمایه گذاری فعال در بازار سرمایه، فرصت مناسبی برای سرمایه گذاران است. ضمن توصیه به افزایش ظرفیت سرمایه گذاری دراینگونه صندوق‌ها، بانک مرکزی هم برای کمک به تحقق این موضوع در خصوص صندوق هائی که بانک‌ها مدیریت صندوق را به عهده دارند، افزایش سقف صندوق‌های با درآمد ثابت را تا مبلغ ۳۰ هزار میلیارد تومان بلامانع می‌داند.

۲- بانک مرکزی تأسیس صندوق های جدید سرمایه گذاری با درآمد ثابت توسط بانک‌ها را بلامانع می‌داند.

۳- برای شرکت‌های تأمین سرمایه متعلق به بانک‌ها که متقاضی افزایش سرمایه هستند، تمهیدات لازم برقرار خواهد شد و از تسهیلات فوق هم برخوردار خواهند بود.

۴- با توجه به نرخ سیاستی اعلام شده، بانک مرکزی نسبت به این نرخ در بازار بین بانکی پایبند بوده و برنامه ریزی لازم را در همین رابطه انجام داده است. بانک‌ها هم توافق کرده اند با توجه به شرایط برخی از بانک‌های ناتراز، نرخ سود بین بانکی را حداکثر ۲۰ درصد تعیین وعملیاتی کنند.

۵- عدم رعایت نرخ سود مصوب شورای پول واعتبار به هیچوجه مجاز نیست. لذا بانک‌ها ملزم به رعایت نرخ‌های مصوب سود سپرده‌ها هستند. بازرسان حوزه نظارت بانک مرکزی تخلفات گزارش شده در بانک‌ها را از روز شنبه شروع به رصد کرده و برای اعمال قانون گزارش خواهند داد.

نسخه مناسب چاپ