مربیان به دنبال راهکارهایی برای افزایش تجربه ملی پوشان
 

با تغییراتی که دراگان اسکوچیچ در ترکیب تیم ملی بوجود آورده است، مقداری از تجربه بازیکنان تیم ملی کاسته شده و در حال حاضر میانگین بازی ملی بازیکنان روی عدد ۲۰ قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، در شرایط برابر، تجربه و سابقه حضور در میادین بین‌المللی، نخستین عامل تعیین کننده در فوتبال یا هر رشته و عرصه دیگری است. این مولفه که در فوتبال تاکید زیادی روی آن می‌شود و به مرور زمان و با حضور در بازی‌های مختلف به عنوان یک کوله‌بار ارزشمند به بازیکن و مربی اضافه می‌شود، ثابت کرده که در لحظات حساس، می تواند حرف نخست را بزند.به همین دلیل هم، تیم‌های ملی در دوران گذار که حدفاصل میان دو جام‌جهانی است، به سمت جوانگرایی و دعوت از بازیکنان جوان برای تجربه اندوزی آن‌ها می‌روند تا در فستیوال بزرگ فوتبال جهان، بهترین عملکرد را از خود به جای بگذارند؛ یعنی ترکیبی از جوانی و تجربه.

راهکار کی‌روش از ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸

تیم ملی فوتبال ایران هم در سال‌های گذشته به همین سمت و سو حرکت کرده است. وقتی ایران در جام جهانی ۲۰۱۴ با ترکیبی از بازیکنان نه چندان جوان اما با تجربه راهی برزیل شد، پیدا بود که ایران در لحظات حساس مثل زمان دریافت گل لیونل مسی از پشت محوطه جریمه از نظر بدنی دچار ضعف خواهد شد.همین هم شد که کی‌روش تلاش کرد مشکل بدنی را با اضافه کردن بازیکنان جوان و تجربه‌اندوزی آن‌ها در طول چهار سال آینده تا جام جهانی روسیه برطرف کند.

در نتیجه ایران با این تغییرات صاحب تیمی جوان و اما باتجربه شد که بیشترین امتیازات ایران در تاریخ این رقابت‌ها بدست آمد و بارزترین اتفاق آن، توقف پرتغال مقابل تیم ملی ایران بود؛نتیجه ای قابل قبول که اصلی ترین نقش آفرینان این رقابت‌ها سردار آزمون، علیرضا جهانبخش، مهدی طارمی، سعید عزت‌اللهی، میلاد محمدی، علیرضا بیرانوند سید مجید حسینی، مرتضی پورعلی‌گنجی و … بودند.

با سابقه‌های بی تجربه!

پس از رفتن کی‌روش و در دوره کوتاه مارک ویلموتس، این فرآیند به دست فراموشی سپرده شد چرا که به علت برکناری سرمربی پیشین، بازیکنانی جدید، آنطور که باید و شاید به تیم ملی تزریق نشدند تا به این ترتیب زمان زیادی از دست برود. با این حال دراگان اسکوچیچ که فرصت کوتاهی نسبت به سایر مربیان در اختیار دارد، بر خلاف نظر کارشناسان و هواداران فوتبال، همچنان علاقه‌مند به جوانگرایی است و می‌خواهد در دو سال آینده، این فرآیند را در پیش بگیرد.

اگر چه در حال حاضر کارشناسان معتقدند ایران با تغییر در بدنه بازیکنان و از دست دادن بازیکنان باتجربه، در دیدارهای سرنوشت‌ساز مقابل بحرین و عراق در این مرحله و بازی‌های سخت‌تر در مرحله پایانی، متضرر خواهد شد ولی فعلا که گوش اسکوچیچ بدهکار نیست و راه خودش را می‌رود.

در یک نگاه کلی به ترکیب بازیکنان دعوت شده از سوی اسکوچیچ می‌توان به تجربه اندک بازیکنان فعلی پی برد. در حال حاضر، میانگین بازی ملی بازیکنان دعوت شده به تیم ملی روی عدد ۲۰ قرار دارد که این تعداد بازی، به لطف بازی های بالای احسان حاج‌صفی، کریم ‌انصاری‌فرد و وحید امیری به دست آمده است. با حذف این بازیکنان، میانگین بازی ملی به رقم کمتری در حدود ۱۰ می‌رسد که باید تا شروع جام جهانی ۲۰۲۲ قطر افزایش پیدا کند.اگر به ترکیب بازیکنان ایران در دیدار با بوسنی نگاه کنیم، این عدد،مقداری افزایش خواهد یافت. با توجه به تعویض ۶ بازیکن در نیمه دوم، میانگین بازی ملی ۱۷ فوتبالیست حاضر در ترکیب ایران برابر با عدد ۲۶ است که باز هم، عدد کوچکی است.

البته باید این نکته را در نظر داشت که در حال حاضر میانگین سنی این تیم پایین نیست و فقط بازیکنان فعلی در سال‌های گذشته فرصت کمتری برای حضور در ترکیب ایران داشته اند که عمدتا انتخاب دوم یا سوم کارلوس کی‌روش بودند. به طور کلی می‌توان گفت که این تیم از نظر تجربه میدان‌های بین‌المللی در بازی‌های ملی کم تجربه است اما برخی از آن‌ها مانند شجاع خلیل زاده، احمد نوراللهی، کاوه رضایی، امیر عابدزاده و … در تیم‌های باشگاهی خود کم‌تجربه نیستند وپیش از این در مسابقات مهمی حضور یافته اند.

گروسی:فقط رسیدن به جام‌جهانی مهم است

ملی پوش پیشین فوتبال ایران گفت: خوشحالم از این که مهدی قائدی همچنان روی نوار پیشرفت گام بر می‌دارد و توانسته همه فرضیه‌ها را به هم بزند.

محسن گروسی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تیم ملی ایران در مجموع بازی خوبی را مقابل بوسنی به نمایش گذاشت و نتیجه هم نتیجه خوبی بود اما در دیدارهای تدارکاتی آنچه باید در اولویت قرار بگیرد، شناسایی نقاط ضعف و قوت تیم خودی است و من نمی‌دانم سرمربی تیم ملی به هدف خودش در این راستا رسیده یا خیر.پیروزی در دیدارهای تدارکاتی از این بابت خوب است که روحیه تیم برای دیدارهای رسمی بالا می‌رود اما همانطور که گفتم هدف اصلی از چنین دیدارهایی تنها برطرف کردن نقاط ضعف و بهبود کیفیت تیم است. در نهایت نیز هدف تیم ملی غلبه بر هنگ کنگ، کامبوج، بحرین و عراق و البته رسیدن به جام جهانی است.

وی افزود: حضور چند چهره جدید در تیم ملی را به فال نیک می‌گیرم. به خصوص برخی از این نفرات که بی تردید آینده فوتبال هستند و باید در راس همه آنها به مهدی قائدی اشاره کنم.قائدی از اولین روزی که در استقلال مطرح شد با وجود استعداد خوبی که داشت، همواره مورد انتقاد قرار می‌گرفت و خیلی‌ها نسبت به آینده او خوشبین نبودند. هر گاه قائدی یک گام رو به جلو بر می‌داشت انتقادات از او بیشتر می‌شد. یک روز می‌گفتند قدش کوتاه است، یک روز می‌گفتند پاهای او پرانتزی است، یک روز گفتند وزنش کم است، یک روز گفتند تکنیکش در اختیار تیم نیست و غیره. اما حالا می‌بینیم این بازیکن با بر هم زدن همه فرضیه‌هایی که مطرح بود در ۲۱ سالگی تبدیل به بهترین مهاجم ایران شده است.

کارشناس فوتبال در پایان گفت: هدف همه، موفقیت تیم ملی و صعود این تیم به جام جهانی است و همه این فعل و انفعالات باید اتفاق بیفتد تا صاحب یک تیم ملی خوب و قوی باشیم که بتواند به جام جهانی صعود کند. امیدوارم این اتفاق در خصوص فوتبال ایران روی بدهد و تیم ملی با راهیابی به جام جهانی قطر، انتظارات را برآورده نماید.

نسخه مناسب چاپ