پنتاگون:نیروهایمان را در افغانستان کاهش می‌دهیم؛خروج در کار نیست
سرویس خارجی:پس از جنجال‌های اخیر، سرپرست موقت پنتاگون تأکید کرد که «دونالد ترامپ» تمامی نظامیان آمریکایی را از افغانستان خارج نمی‌کند و تعداد آنها را تا کریسمس به ۲۵۰۰ نظامی کاهش می‌دهد.پس از جنجال‌هایی که به دنبال انتشار برخی اخبار مبنی بر تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا برای خارج کردن تمامی نظامیان آمریکایی از افغانستان تا ۲۰ژانویه ۲۰۲۱ (اول بهمن ماه)، «کریستوفر میلر» سرپرست موقت وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که ترامپ تمامی نیروهای نظامی آمریکا را از افغانستان خارج نمی‌کند. وبگاه آمریکایی «اکسیوس» در خصوص این خبر گزارش کرد، میلر روز گذشته در جدیدترین اظهارنظر خود تصریح کرد که ایالات متحده سطح نیروهای نظامی خود را تا ۱۵ژانویه ۲۰۲۱ (۲۶دی ماه، کریسمس) در هر دو کشور افغانستان و عراق به دو هزار و ۵۰۰نیرو کاهش خواهد داد.طبق گزارش اکسیوس، ایالات متحده در حال حاضر حدود چهار هزار و ۵۰۰نظامی در افغانستان دارد و گرچه وعده پیشین ترامپ برای خروج کامل نظامیان از افغانستان را محقق نمی‌کند اما در هرحال کاهش چشمگیری محسوب می‌شود. این اظهارات سرپرست پنتاگون در شرایطی مطرح می‌شود که اعلام تصمیم ترامپ برای خروج کامل از افغانستان، واکنش منفی مقام‌های دفاعی و سیاسی آمریکا را به همراه داشت و این تصمیم را تحقیرآمیز و خطرناک توصیف کرده بودند.

در این حال،اندکی پس از اعلام این خبر رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی آمریکا گفت، ترامپ امیدوار است که تمام نیروهای آمریکایی را از عراق و افغانستان تا ماه مه “به صورت امن و به طور کامل” منتقل کند. میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنای آمریکا هم درباره هرگونه تغییرات مهم در سیاست خارجی یا سیاست دفاعی آمریکا از جمله کاهش نیروها ظرف ماه‌های آتی هشدار داد.

مک‌کانل گفت: در اینجا اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد که ظرف چند ماه آتی هیچ نوع تغییرات تکان‌دهنده در خصوص وضعیت دفاعی یا سیاسی نداشته باشیم.از طرفی،نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در کابل معتقد است با توجه به خارج نشدن کامل نظامیان آمریکایی از افغانستان و احتمال لغو دستورات ترامپ در دوره رئیس‌جمهور بعدی آمریکا، مسئله خروج نیروهای این کشور هیاهو برای هیچ است.

از دیگر سو،یکی از مقام‌های ارشد سازمان ملل در امور پناهجویان گفت: اگر روند مذاکرات صلح افغانستان شکست بخورد و خشونت‌ها ادامه یابد، در حالی که هزاران بی‌خانمان برای زنده ماندن با بحران کرونا و زمستان سخت دست و پنجه نرم می‌کنند، این کشور با بحران بشری روبرو می‌شود.

فیلیپو گراندی، کمیسیونر عالی سازمان ملل در امور پناهجویان در پایان سفر چهار روزه خود به افغانستان به خبرگزاری ‌آسوشیتدپرس گفت: اگر درگیری‌ها در افغانستان ادامه یابد،‌ بی خانمانی و آوارگی بیشتر در داخل این کشور را شاهد خواهیم بود. اگر تلاش‌ها برای صلح نیز فروپاشد، به طور حتم شاهد بحران بزرگ بشری در این کشور خواهیم بود که البته امیدوارم اینطور نشود.

نسخه مناسب چاپ