در ارتباط تصویری رئیس مجلس شورای اسلامی انجام شد
افتتاح و آغاز عملیات اجرایی پروژه‌های بزرگ شهری قم
 

قم ـ خبرنگار اطلاعات: رئیس مجلس شورای اسلامی در آیین افتتاح، رونمایی و آغاز عملیات اجرایی ۱۵پروژه بزرگ شهری قم که به‌صورت ارتباط تصویری برگزار شد، با قدردانی از همه پزشکان و پرستارانی که مجاهدانه در حال تلاش‌اند، اظهار داشت: از زحمات استاندار قم وشهردار و اعضای شورای اسلامی شهر قم قدردانی می‌کنم.

محمدباقر قالیباف بابیان اینکه پروژه‌های مهمی امروز در شهر قم افتتاح شد، افزود: ۱۵ پروژه‌ای که در کارهای عمرانی و فرهنگی و مخصوصاً اوقات فراغت افتتاح شد، بسیار بااهمیت است و سرانه ۲۰ مترمربع فضای سبز در قم من را بسیار خوشحال کرد و با توجه به سابقه گذشته خود اهمیت آن را درک می‌کنم.

بهرام سرمست، استاندار قم نیز اظهار داشت: این افتتاح و بهره‌برداری‌ها یک قدم بسیار مهم و ارزشمند برای توسعه سرانه فضای سبز و مراکز تفریحی و خدماتی و عمرانی است.

وی با بیان اینکه ۱۵ پروژه شهری به افتتاح رسیده است یا وارد عملیات اجرایی می‌شود، افزود: ما برای توسعه استان به این اقدامات عمرانی نیاز داریم و استانداری همیشه از این اقدامات حمایت کرده است. سرمست با بیان اینکه برای توسعه متوازن و متناسب فضاهای شهری این اقدامات بسیار مبارک است، تأکید کرد: به کارکنان خدوم شهرداری و شورای اسلامی شهر تبریک و خداقوت می‌گویم.

وی ادامه داد: ما به دنبال یک توسعه متوازن در شهر قم هستیم و استانداری آمادگی دارد همانطور که تا به امروز از این پروژه‌ها حمایت کرده است، این روند را ادامه دهد و به همین منظور برای توسعه فضای سبز اخیراً در شورای معاونین استانداری طرحی را تصویب کرده‌ایم.

استاندار قم با اشاره به اهمیت توسعه متوازن قم گفت: اقدامات لازم برای اصلاح بهره‌برداری از بوستان جوان در دستور کار قرارگرفته است استانداری آمادگی دارد مانند گذشته برای توسعه فضاهای سبز با در اختیار دادن اراضی و امکانات و همکاری دستگاه‌های اجرایی برای مردمان این شهر مقدس و استان، خادمان صدیقی باشد. سید مرتضی سقائیان‌نژاد، شهردار قم نیز با اشاره به برگزاری چهارمین مرحله از افتتاح پروژه‌های شهری در سال جاری به مناسبت روز قم و هفته بسیج، اظهار داشت: این پروژه‌ها به ارزش ۱۰هزار میلیارد ریال در حوزه‌های خدماتی، عمرانی و فضای سبز و سرمایه‌گذاری با رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی افتتاح و یا عملیات اجرایی آن‌ها آغاز می‌شود.

شهردار قم بابیان اینکه این پروژه در راستای برنامه راهبردی قم ۱۴۰۰ است که امسال سال آخر خود را می‌گذارند، افزود: پارک کوهستانی قم که شامل ۹ بوستان بزرگ است، در دست احداث است و بزرگ‌ترین پارک کوهستانی کشور خواهد بود.

سقائیان نژاد به باغ پرندگان اشاره کرد و گفت: باغ ۱۱هکتاری پرندگان یکی از ۹ پارک واقع ‌شده در مجموعه هزار هکتاری است که به محلی برای افزایش ماندگاری زائران و تحقیق و پژوهش بدل خواهد شد.

وی با اشاره به نگهداری بیش از ۲ هزار پرنده در باغ پرندگان قم، تأکید کرد: این باغ با هزینه ۳۰۰ میلیارد ریالی احداث‌شده است و شامل بخش‌های مختلفی ازجمله باغ و سوله پرندگان حاره‌ای می‌شود.

سقائیان‌نژاد با اشاره به افتتاح بوستان شهید زین‌الدین، تأکید کرد: بوستان شهید زین‌الدین در سطح ۳۰ هزار مترمربع در ۵ طبقه احداث‌شده که در کنار بوستان یادمان شهدا قرار دارد که اخیراً ۶۰۹۰ درخت بانام شهدای قم در آن غرس شده است.

وی با اشاره به ارتفاع ۷۰ متری بوستان شهید زین‌الدین، افزود: هزینه این بوستان ۲۲۰ میلیارد ریال است.

شهردار قم با اشاره به آغاز عملیات اجرایی تقاطع

غیر همسطح نماز، گفت: بعد از احداث بزرگراه کیلومتری آیت‌الله بروجردی که پردیسان را از بن‌بست خارج کرد، ساماندهی و ایمن‌سازی این معبر لازم بود که به همین منظور احداث تقاطع سه سطحه نماز در دستور کار قرار گرفت.

سقائیان‌نژاد اعتبار این پروژه را ۶۰۰ میلیارد ریال عنوان کرد و ادامه داد: با پروژه‌های افتتاح‌ شده ۱۰۰ هزار مترمربع در قالب ۴ بوستان به فضای سبز شهر قم اضافه می‌شود.

وی به ادامه نهضت آسفالت معابر عمومی قم اشاره کرد و گفت: فاز اول نهضت اسفالت شهر قم با حجم ۱۷۰ هزار تن آسفالت اجرا و هر سال نزدیک به ۳۰۰ هزار تن برای رضایت‌مندی مردم در شهر قم آسفالت‌ریزی انجام‌شده است.

شهردار قم از آغاز عملیات سرمایه‌گذاری ۲ پروژه با اعتباری نزدیک به ۹ هزار میلیارد ریال هم خبر داد و افزود: با توجه به اقلیم خشک و از طرفی اهمیت شهر قم افزایش سرانه فضای سبز در این شهر موضوع مهمی محسوب می‌شود.

سقائیان‌نژاد همچنین گفت: سرانه فضای سبز قم شهریورماه سال ۹۴ حدود ۱۳٫۸مترمربع بود که در پایان شهریور ۹۹ مساحت کل فضای سبز قم به ۹۰۰ هکتار افزایش یافته و به سرانه ۲۰٫۳ مترمربع به ازای هر شهروند رسیده است، در برنامه قم ۱۴۰۴ نیز قرار است این سرانه به ۲۷ مترمربع به ازای هر شهروند برسد که عدد بسیار مطلوبی است.

شهردار قم با بیان اینکه در ۵ سال گذشته ۱۰۳ پارک شهری در قم افتتاح شده است، افزود: مدیریت شهری در ۵ سال گذشته توانسته است ۱۰۳ پارک شهری در قم را افتتاح کند و تعداد آن‌ها را به ۳۰۸ برساند.

سقائیان‌نژاد بابیان اینکه ۱۶۸ پارک کودک در این ۳ سال احداث ‌شده است، افزود: در حال حاضر ۷ بوستان بانوان در سطح شهر قم احداث ‌شده است که در سال ۹۴ فقط۲ پارک بود.

وی گفت: همه این اقدامات با وحدت همه دستگاه‌های شهری و خوداتکایی و خودباوری و کارهای جهادی و توکل به خدای بزرگ که محور این حرکات بوده، انجام‌شده است.‏

نسخه مناسب چاپ