تقویت اقدام های حفاظتی در جنگل و عرصه‌های ملی ضروری است
 

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با تاکید بر تقویت اقدام های حفاظتی در جنگل ها گفت: با وجود نظرات مختلف، ضرورت انجام کار ما صیانت از جنگل و عرصه‌های ملی بوده که با همدلی و هم‌افزایی قابل اجراست.

به گزارش ایرنا، مسعود منصور در جلسه ستاد مدیریت پایدار منابع‌ طبیعی منطقه هیرکانی افزود: بسیجیان در احیا و توسعه حفاظت از منابع طبیعی مشارکت چشمگیری دارند، در عین حال در حفاظت، ساماندهی و نظارت اشکالاتی وجود دارد که باید برطرف شود.

وی نظارت بر اقدام های اجرایی را امری مهم برشمرد و از معاونت حفاظت و امور اراضی و همچنین فرماندهی یگان حفاظت و دفتر مهندسی و مطالعات خواست با حضور به موقع در عرصه‌های منابع طبیعی نظارت و ارزیابی لازم را داشته باشند.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با بیان این که باید عملکرد شرکت‌های طرف قرارداد حفاظتی به طور دقیق رصد و ارزیابی شود و چنانچه اشکالاتی وجود دارد به شرکت‌ها اخطار داده شود، خاطرنشان کرد: نحوه انجام تعهد و وظایفی که به شرکت‌ها محول شده، تایید کننده ادامه یا پایان کار آنان با منابع طبیعی در سال‌های آینده است.

وی تصریح کرد: برای حفاظت از مناطق بحرانی جنگل و تشدید اقدام های حفاظتی ضمن حضور مستمر کارشناسان و نیروهای حفاظتی، باید با نصب دوربین و پهپاد پایش عرصه‌ها به شکل مستمر انجام گیرد. همان گونه که برخی از استان‌ها توانسته‌اند از این فناوری نوین در مناطق حساس بهره گرفته و موفق شوند.منصور گفت: مسیرهای فرعی و بیراهه‌های منتهی به جنگل که سبب می‌شود قاچاق چوب به آسانی در آنجا انجام پذیرد باید هرچه سریع‌تر شناسایی و مسدود شوند.

وی تاکید کرد: نیروهای حفاظتی باید با لباس‌های متحدالشکل و مجهز به امکانات حفاظتی در عرصه‌های منابع طبیعی حضور داشته باشند تا نظارت و اقدام های حفاظتی بیشتری ادامه پیدا کند.

رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع بار دیگر بررسی وضعیت جنگل‌های شمال را مورد تاکید قرار داد و گفت: بهره‌برداری چوبی از جنگل متوقف شده و سایر اقدام های مدیریتی اجتناب ناپذیر جنگل به قوت خودشان باقی مانده است. همچنین دیگر اقدام ها در قالب طرح‌های مصوب تعطیلی پذیر نیست.وی افزود: مدل مدیریتی جنگل در طرح جایگزین انجام اقدام های اجتناب ناپذیر با حضور کارشناسان و ناظرین فنی درعرصه است که هم بحث نظارت را به دنبال خواهد داشت و هم به امر حفاظت به صورت چشمگیری کمک خواهد کرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه برای هر حوزه یک مدیر و یک ناظر طرح مستقل تعیین شده است، خاطرنشان کرد: در تمامی حوزه ها باید طرح های مصوب مبتنی بر اقدامات اجتناب ناپذیر در جنگل اجرایی شود.

وی اضافه کرد: از ابتدای سال آینده اقدامات طرح جایگزین جنگل در شمال کشور بدون بهره‌برداری چوب باید اجرایی شود و ناظرین و همکاران فنی برای اجرای طرح در عرصه حضور خواهند داشت.

منصور تشدید اقدام های حفاظتی در بخش حفاظت و تکمیل مطالعات طرح نیمه تفضیلی و مطالعات اجرایی از سوی بخش مطالعات و تهیه هرچه سریع‌تر طرح جایگزین جنگل را از سوی معاونت امور جنگل خواستار شد.

وی با اشاره به این که کار در منابع طبیعی تعطیل‌بردار نیست، از همه جنگلبانان کشور که در این روزهای حساس و تعطیل کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا در حفاظت از جنگل و عرصه‌های ملی از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنند، قدردانی کرد.

چندی پیش ۱۸ راهبرد مدیریتی در سال جهش تولید برای مدیریت جنگل ها تدوین شد که ۹ محور امسال اجرایی خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ