دستور رئیس دستگاه قضا برای پیگیری قاچاق از مبادی رسمی
 

سرویس خبر: رئیس قوه قضائیه تاکید کرد: کشور در شرایط فعلی نیازمند انسجام ، همدلی و هماهنگی است.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی در شورای عالی قوه قضائیه به مسئولان وزارت بهداشت توصیه کرد که درگیر حاشیه‌ها نشوند و در یک کار جمعی همه ظرفیت‌های علمی ، پژوهشی ، امکانات و نیروی انسانی کارآمد این مجموعه را در جهت تأمین امنیت جانی مردم به کار گیرند.

همچنین در این جلسه رئیس سازمان بازرسی کل کشور از بررسی ادعای آزمایش برخی دارو‌های وارداتی بر روی ۳۰۰۰ نفر از مبتلایان به کرونا در کشور خبر داد.

حجت الاسلام درویشیان گفت: بر اساس بررسی‌های انجام گرفته از سوی سازمان بازرسی در یک طرح تحقیقاتی با نظارت سازمان بهداشت جهانی ۳۰کشور با بیش از ۱۱هزار بیمار کرونایی مورد مطالعه قرار گرفته اند که تحقیق درباره حضور ایران در بین این کشورها، نحوه عقد قرارداد احتمالی با سازمان بهداشت جهانی و رعایت یا عدم رعایت اصول اخلاق پزشکی از جمله اطلاع بیمار هنگام تحقیقات، نحوه دریافت و هزینه‎کرد اعتبارات احتمالی مربوط به طرح و شفافیت آن در دستور کار قرار دارد.

بازداشت ۱۲کارمند متخلف و یک کارچاق‎ کن حرفه‎ ای

در ادامه این جلسه حجت الاسلام عبداللهی رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه از اقدامات انجام گرفته برای مقابله با تخلفات کارکنان و مرتبطان با دستگاه قضا از جمله وکلای رسمی دادگستری گزارشی ارائه کرد و گفت: در ماه‌های اخیر ۱۲نفر از کارکنان دستگاه قضا در بخش‌های مختلف به اتهام ارتشاء دستگیر شدند . همچنین ۱۸نفر از وکلایی که در بخش‌های مختلف قضایی برای اعمال نفوذ در پرونده‌ها با پرداخت رشوه تلاش می‌کردند، بازداشت شدند و در همین زمینه یک کارچاق‎کن حرفه‌ای که به طور علنی در مقابل یکی از مجموعه‌های قضایی فعالیت داشت، دستگیر شد.

رئیسی در واکنش به این گزارش با تأکید بر لزوم برخورد با افراد فاسد در مجموعه مرتبطان با دستگاه قضا، تاکید کرد: مفسدان باید بدانند که وضع برای هر گونه فعالیت ناسالم در قوه قضائیه قرمز است. ما اجازه نمی‌دهیم چهره دستگاه کارآمدی که قضات آن بعضاً به طور شبانه روزی در آن مشغول خدمت هستند و با اجاره نشینی و سختی زندگی خود را می‌گذرانند، با این نوع اقدامات موردی به گونه دیگری نشان داده شود. انتظار این است که جریان وکالت خودش نظارت داشته باشد تا فسادی در این مجموعه رخ ندهد.

رئیس قوه قضائیه در ادامه با گرامیداشت هفته بسیج و یاد و خاطره شهدای بسیجی گفت: بسیج حقوقدانان می‌تواند با آموزش همگانی و افزایش اطلاعات حقوقی مردم دستگاه قضا را در پیشبرد ماموریت هایش کمک کند.امروز کادر درمان و پرستاری ما با روحیه بسیجی به مبارزه با ویروس منحوس کرونا و یاری مردم برخاسته اند.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به قطعنامه ضد ایرانی حقوق بشر سازمان ملل که با هدایت کانادا و حمایت رژیم صهیونیستی و آمریکا و برخی کشور‌های اروپایی صادر شده است، اظهار داشت: امروز بر همگان ثابت شده است غربی‌ها از قطعنامه‌ها به عنوان ابزاری سیاسی علیه کشور‌های مستقل استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به برخورد دوگانه غربی‌ها با عملکرد جمهوری اسلامی در مبارزه با قاچاق مواد مخدر، گفت: سازمان ملل از سویی از عملکرد ایران در مبارزه با مواد مخدر تقدیر می‌کند و می‌گوید صداقت شما در این زمینه بیشتر از دیگر کشورهاست و در این راه خسارت‌های مالی و جانی زیادی متحمل شدید، اما از سوی دیگر علیه ما قطعنامه می‌دهند.

رئیسی با بیان این که اگر ایران راه ترانزیت مواد مخدر را باز بگذارد، تمام اروپا و آمریکا را مواد مخدر فرا می‌گیرد، افزود: جوانان ما با ازخودگذشتگی در برابر قاچاق

مواد مخدر و شبکه های قاچاق می‌ایستند و ما قربانی این مسأله هستیم و این که به جای تقدیر علیه ما قطعنامه می‌دهند، پدیده عجیبی است. رئیس قوه قضائیه ادامه داد: کانادا به عنوان بانی قطعنامه ضد ایرانی از بزرگ‌ترین ناقضان حقوق انسان است که هم حقوق مردم خودش را تضییع می‌کند و هم به پناهگاهی برای مفسدان و تبهکاران تبدیل شده است و باید علیه آن قطعنامه بدهند .

رئیسی افزود: جمهوری اسلامی بر اساس مبانی و آموزه‌های دینی و تأکیدات امامین انقلاب اسلامی و اصول قانون اساسی به کرامت و حقوق انسان اعتقاد دارد و به معنای واقعی کلمه به رعایت حقوق بشر پایبند

است .

رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به پخش گزارشی درباره قاچاق سیگار از صدا و سیما، گفت: این مسأله حتماً باید پیگیری جدی شود. وقتی چنین حجمی قاچاق وارد کشور می‌شود، یعنی این کالا از مبادی رسمی وارد شده که این خیلی مایه تاسف است و نیاز به ورود فوری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز دارد.

دکتر زارع‎پور رئیس مرکز آمار و فن آوری اطلاعات قوه قضائیه هم با ارائه گزارشی از فعالیت‌های سامانه ثبت قرارداد‌های الکترونیکی وکالت، به اجباری شدن ثبت قرارداد‌های وکالت در این سامانه از ابتدای ماه جاری خبر داد وگفت : در هفته آخر آبان ماه بیش از ۱۰۰۰ قرارداد در این سامانه امضاء شده و طی ۲ روز گذشته، بیش از ۲هزار قرارداد، یعنی روزانه ۱۰۰۰قرارداد در این سامانه ثبت شده است.

گزارش درباره تخریب یک آلونک در بندرعباس

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در بخش دیگری از این جلسه با اشاره به دستور رئیس قوه قضائیه مبنی بر ایجاد واحد واکنش سریع در بخش‌های مختلف نظارتی و قضایی دستگاه قضا برای رسیدگی به موضوعاتی که به ‎دلیل برخی حساسیت‌های اجتماعی باید با فوریت پیگیری شوند، اظهار داشت: در موضوع تخریب آلونک در بندرعباس، اداره کل بازرسی استان به طور شبانه شهردار و ۱۳نفر از افراد دخیل و مرتبط با این موضوع را دعوت کرد و موضوع مورد بررسی قرار گرفت .

درویشیان افزود: در جریان بررسی این موضوع مشخص شد که اقدام انجام گرفته از سوی مأموران شهرداری برای تخریب این آلونک، هیچ یک از تشریفات قانونی نظیر کسب مجوز مقام قضایی یا حضور نیروی انتظامی را طی نکرده که این کار واجد وصف کیفری تشخیص داده شده و برخورد قانونی با مقصران حادثه در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور همچنین با اشاره به تکلیف قانون برنامه برای تعیین تعرفه خدمات دندانپزشکی بخش‌های غیردولتی و خصوصی تاکید کرد: تعیین تعرفه، نتیجه بسیار مهمی برای تسهیل درمان دندان افراد کم درآمد خواهد داشت.

نسخه مناسب چاپ