نحوه ادغام نمادهای معاملاتی بورس
ادغام نمادهای معاملاتی شرکت بورس تهران طبق بند چهار صورت‌جلسه شورای عالی بورس اجرایی شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، مدیرعامل شرکت بورس تهران در نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر بورس‌های سازمان بورس درباره چگونگی ادغام نمادهای معاملاتی شرکت بورس اطلاع‌رسانی کرد.

بر اساس این روش، ادغام طی دو مرحله انجام می‌شود و در مرحله نخست، نمادهای معاملاتی کارگزاران و نهادهای مالی ادغام و در یک نماد مورد معامله قرار می گیرد.

در مرحله دوم با اختیار سازمان بورس و رعایت صرفه و صلاح سهامداران ۲۰ درصد از سهام ادغام شده به دسته سایر اشخاص منتقل شده و بقیه سهام به ‌تدریج در یک دوره یک‌ساله به دسته سهامداری سایر اشخاص منتقل خواهد شد.

طبق اظهارات مدیرعامل شرکت بورس، در صورتی که به منظور ادغام ۲۰ درصد سهام مورد اشاره در بند دو، سهام مذکور به بازارگردان منتقل شود انتقال ۲۰ درصد دیگر به دسته سهامداری مورد اشاره مجاز خواهد بود.

یک کارشناس بازار سرمایه هم گفت: بروز رشد قیمت سهام در بازار به نظر می‌رسد به مرور بازگشت دوباره اعتماد افراد حقیقی به سرمایه‌گذاری در بورس را بدنبال داشته باشد.

هومن عمیدی در گفتگو با ایرنا افزود: بازار سرمایه هفته گذشته با توجه به تعیین تکلیف‌ انتخابات آمریکا، افت قیمت دلار و کم رونق شدن جذابیت بازار ارز توانست به لحاظ سرمایه گذاری از دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری پیشی بگیرد و بازدهی معقولی را در اختیار سهامداران قرار دهد.

وی با بیان اینکه تغییر دستورالعمل های سازمان بورس در برخی از موارد خاص توانست گره گشای مشکلات موجود در این بازار باشد، توضیح داد: کارشناسان در چند وقت گذشته به ضرورت تغییر قوانین بازار سرمایه به عنوان موتور محرک و اثرگذار در تغییر روند معاملات بورس تاکید داشتند که با از بین رفتن محدودیت های اعمال شده در خرید و فروش روزانه، ورود نقدینگی به بازار را پس از اصلاح سنگین شاخص بورس مشاهده کردیم.

عمیدی افزود: این تغییرات هرچند کوچک، اما باید ادامه دار باشد تا بتوان به استانداردهای جهانی مقررات و قوانین بازار سرمایه در اکثر کشورهای توسعه یافته، دست یافت.

کارشناس بازار سرمایه به نرخ دلار اشاره کرد و گفت: قیمت دلار به نظر می رسد در کانال ۲۵ هزار تومان به عنوان کانالی کم نوسان تا زمان ارائه بودجه توسط دولت حفظ شود و مفروضات بودجه در ماه آذر باید مورد بررسی و کارشناسی قرار گیرد تا آثار احتمالی بودجه بر وضع شرکت ها مشخص شود.

وی خاطرنشان کرد: توازن نداشتن در بازار سرمایه با دیگر بازارهای سرمایه گذاری، همچنین جبران عقب ماندگی در بازدهی بورس طی سه ماه اخیر که با افت و شیب کم بقیه بازارها جبران و تعادل ایجاد خواهد کرد.

عمیدی با بیان اینکه به نظر می رسد پس از تعیین وضع بودجه باید در انتظار گزارش

۹ ماهه شرکت‌ها ماند تا میزان ‌سوددهی آنها مورد بررسی قرار گیرد، گفت: براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته عمده شرکت ها از بودجه پیش بینی شده خود جلوتر خواهند بود، چنانچه در این مدت در تصمیم گیری نهادهای دولتی و نیمه دولتی درباره بازار سرمایه اتفاق خاصی رخ ندهد، ممکن است شاهد تغییراتی در روند معاملات این بازار باشیم.‌ کارشناس بازار سرمایه معتقد است: گروه‌های فلزی و معدنی به همراه گروه پتروشیمی و شرکت‌های دلاری محور می توانند در وضعیت فعلی که شاهد بازگشت رشد به بازار هستیم روند پرشتابی را در پیش گیرند.

وی گفت: هفته گذشته در گروه بانکی نمادهای با سرمایه بیشتر پیشتاز بودند و در بازار پایه شاهد افت قیمت نمادهای بانکی بودیم که به نظر می رسد نسبت به وضع معاملاتی این نمادها باید هماهنگی های بیشتری توسط سازمان بورس با سهامداران عمده و نحوه بازارگردانی آنها صورت پذیرد.

عمیدی افزود: در گروه حمل و نقل هم صنعت کشتیرانی بعد از مدت ها اصلاح قیمتی به مسیر صعودی بازگشت، در سایر گروه ها مانند گروه خودرویی معاملات با ارزش و حجم بالا دنبال می شوند که گروه خودرویی تقریبا تعیین کننده جو عمومی بازار

شده است.

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه به نظر می رسد به مرور و با رشد قیمت سهام در بازار شاهد بازگشت دوباره اعتماد افراد حقیقی به سرمایه گذاری در بورس باشیم، گفت: در کنار این روند صعودی، مسئولان سازمان بورس باید این نکته را مدنظر قرار دهند تا هرچه سریعتر بازارگردانی ها، برنامه های افزایش سرمایه شرکت ها و شفافیت بیشتر قوانین در دستور کار قرار دهند.

نسخه مناسب چاپ