کاهش ۷۰ درصدی مسافران ناوگان حمل و نقل عمومی در قم
قم ـ خبرنگار اطلاعات: ۷۰ درصد مسافران ناوگان حمل‌ونقل عمومی با گسترش شیوع ویروس کرونا کاهش پیداکرده و وسایل نقلیه عمومی که حمل‌ونقل دانش آموزان و مدارس را عهده‌دار بوده‌اند نیز به‌کلی از سیستم خارج‌شده است.

عباس ذاکریان، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم یکی از چالش‌های حوزه حمل‌ونقل در دوران شیوع ویروس کرونا را خسارت‌های مالی و کاهش درآمدهای حوزه حمل‌ونقل عمومی دانست و افزود: با توجه به تعطیلی مدارس و حوزه‌ها و مشاغل غیرضروری و همچنین تأکیدات فراوان مبنی بر عدم خروج از خانه از اوایل اسفندماه سال ۹۸، استفاده از حمل‌ونقل عمومی به‌شدت کاهش یافت. وی از کاهش ۷۰درصدی مسافران اتوبوس و تاکسی در شهر قم خبر داد و گفت: وسایل نقلیه عمومی که حمل‌ونقل دانش آموزان و مدارس را عهده‌دار بوده‌اند نیز به‌کلی از سیستم خارج و باعث افت شدید درآمدی در این بخش شد.

در این دوره همچنین ۲۰۰ دستگاه اتوبوس و ۶ هزار دستگاه تاکسی فعال، نیمه بیکار شدند و هیچ‌گونه درآمدی نداشته‌اند و مشکلات مالی زیادی برای صاحبان آن‌ها ایجادشده است. ذاکریان با ابراز گلایه از عدم‌حمایت دستگاه‌های مرتبط از ناوگان حمل‌ونقل عمومی قم خاطرنشان کرد: متأسفانه هیچ‌گونه حمایتی از جانب دستگاه‌های مسئول ازجمله تخصیص بیمه بیکاری و یارانه حمایتی تا امروز صورت نگرفته است. وی خسارت واردشده به ۶۲ دستگاه اتوبوس‌های بخش خصوصی را در ۳ ماه نخست شیوع ویروس کرونا بیش از ۲ میلیارد و ۴۶ میلیون تومان اعلام کرد و گفت: خسارت ۱۱۵ دستگاه اتوبوس ملکی نیز در مدت ۳ ماه نخست بالغ ‌بر ۵ میلیارد و ۱۷۵ میلیون تومان بوده است.

ذاکریان از کاهش ۷۰ درصدی درآمد تاکسی‌داران نیز خبر داد و گفت: علاوه بر کاهش درآمدها، هزینه قابل‌توجه‌ای نیز صرف ضدعفونی اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها و خرید اقلام بهداشتی شده است. وی با تأکید بر حفظ سلامت شهروندان به‌عنوان مهم‌ترین دغدغه حوزه حمل‌ونقل تأکید کرد: برای جبران خسارت و حمایت از ناوگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی نیازمند کمک‌های ملی هستیم و باید از صاحبان خودرو در شرایط کنونی حمایت‌های لازم انجام شود.‏

نسخه مناسب چاپ