تشدید فشارهای بین المللی برای حفاظت از غیر نظامیان تیگرای در اتیوپی
سرویس خارجی:همزمان با نزدیک شدن به پایان ضرب الاجل ۷۲ساعته نخست وزیر اتیوپی به رهبران منطقه تیگرای فشارهای بین المللی برای حفاظت از غیر‌نظامیان این منطقه افزایش یافته است.ستفان دوجاریک، سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل گفت، گوترش در خصوص بحران منطقه تیگرای اتیوپی نگران است و از طرف‌های درگیر می خواهد از غیرنظامیان حفاظت کنند .

دوجاریک در بیانیه ای اعلام کرد، در میان گزارش‌ها درباره حملات نظامی احتمالی به شهر میکیلی، مرکز منطقه تیگرای، گوترش از رهبران اتیوپی می خواهد از غیرنظامیان و حقوق بشر حفاظت کنند و از وصول کمک‌های انسانی به این منطقه که به شدت به آنها نیاز دارد، اطمینان حاصل شود. احتمال حمله به میکیلی، مرکز تیگرای با ۵۰۰هزار سکنه و آوارگانی که پس از وقوع درگیری در تیگرای به این شهر سرازیر شده‌اند و شمارشان مشخص نیست، جامعه بین الملل و سازمان‌های مدافع حقوق بشر را هم نگران کرده است.

مدیر برنامه شرق و جنوب آفریقا در سازمان عفو بین الملل نیزدر بیانیه‌ای اعلام کرد، در حالی که نیروهای اتیوپی آماده محاصره میکیلی هستند، عفو بین الملل به همه طرف‌های درگیر یادآور می شود که حمله عامدانه به غیرنظامیان براساس قوانین بین المللی انسانی ممنوع بوده و جنایت جنگی محسوب می شود.

حملات کورکورانه هم براساس قوانین بین المللی انسانی ممنوع است. اتحادیه آفریقا هم که مقرش در آدیس آبابا قرار دارد، برای میانجیگری، روسای جمهوری سابق موزامبیک، آفریقای جنوبی و لیبریا را به عنوان فرستاده ویژه خود تعیین کرده است.شورای امنیت ملی آمریکا نیز در توییتی اعلام کرد، ایالات متحده خواستار میانجیگری در اتیوپی است و از تلاش‌های اتحادیه آفریقا برای پایان دادن به این درگیری حمایت می کند.فرانسه هم حمایت خود را از طرح اتحادیه آفریقا با هدف حل و فصل این درگیری اعلام حمایت کرده و خواستار تسریع در اتخاذ اقداماتی برای حفاظت از غیر نظامیان شد.

این در حالی است که،شورای امنیت اولین نشست خود درباره درگیری‌های فعلی در اقلیم تیگرای در شمال اتیوپی را برگزار کرد اما به گفته برخی منابع دیپلمات، اعضای این شورا نتوانستند به توافقی جهت انتشار یک بیانیه مشترکی درباره این درگیری‌ها برسند.

نسخه مناسب چاپ