افزایش مقابله با تخلف مدیران بورسی
 

معاون حقوقی سازمان بورس گفت: طبق احکام صادره از مرجع انتظامی و در ادامه اقدامات نظارتی سازمان بورس، تعداد ۲۱ نفر دیگر از مدیران بورسی به سلب صلاحیت شش ماهه و جریمه نقدی و چهار شرکت هم به اخطار کتبی با درج در پرونده محکوم شدند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، جعفر جمالی افزود: در ادامه رسیدگی به پرونده تخلفات اشخاص حقوقی که از مقررات بازارگردانی و بازارسازی تخلف کرده و این تکلیف را انجام نداده‌اند، به پرونده‌های جدید بازارگردانی رسیدگی شد.

به گفته وی در نتیجه این رسیدگی، تعداد چهار شخص حقوقی دیگر متخلف شناخته شدند که ضمانت اجرای قانونی علیه مدیران آن اعمال خواهد شد.

معاون حقوقی سازمان بورس همچنین با اشاره به شکایت های رسیده در مورد افزایش سرمایه یک شرکت پتروشیمی گفت: با توجه به استدلال ها و استنادات طرفین، موضوع از سوی معاونت حقوقی بررسی و پرونده به مرجع صالح قانونی ارجاع و گزارش خواهد شد.

گفتنی است که تعداد مدیرانی که به دلیل عدم اجرای مقررات بازارگردانی تا کنون متخلف شناخته شده اند به ۱۸۹ نفر رسیده، همچنین ۳۷ ناشر(شخص حقوقی) تاکنون اخطار کتبی دریافت کرده اند. از سوی دیگر ‌ قطع پاره ای از خدمات بازار سرمایه به شرکت‌ها و ناشران متخلف در صورت اصرار به رویه فعلی در دست بررسی است. همچنین مدیریت نظارت بر بازار سازمان بورس، ازمسدود کردن چهار ایستگاه معاملاتی و ۱۸ مورد دسترسی برخط سهامداران خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، مدیریت نظارت بازار بورس اوراق بهادار تهران در رابطه با نظارت بر معاملات شفاف و منصفانه در بازار سرمایه، با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: پیرو ابلاغیه ۳۰ شهریور ۹۹ معاونت بازار به مدیران عامل کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران و در جهت اجرای تبصره ماده ۱۲دستورالعمل اجرایی معاملات برخط، مدیریت نظارت بر بازار با توجه به اهمیت برخی اقدامات معامله‌گران اقدام به مسدود کردن چهار ایستگاه معاملاتی و ۱۸ مورد دسترسی برخط سهامداران در تاریخ دوم آذر ۹۹ کرده است.

این تعداد شامل ارسال سفارش کم حجم با دفعات بالا بوده و در برخی موارد هم به کارگزاران مربوط تذکر داده شده است.

شایان ذکر است در ماده ۱۲ دستورالعمل اجرایی معاملات برخط اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران که به منظور اجرای سفارش‌های خرید و یا فروشی که به ‌صورت برخط (Online) به سامانه معاملاتی ارسال می‌شود، شامل ۱۹ ماده و ۹ تبصره و یک پیوست به تصویب هیئت‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار رسیده، آمده است: سفارش‌هایی که محدودیت‌های موضوع ماده ۱۰ این دستورالعمل در مورد آنها رعایت نشده است نباید توسط زیرساخت دسترسی برخط بازار پذیرفته و به سامانه معاملاتی ارسال شود.

در این مورد ضروری است سوابق این موضوع به صورت الکترونیک، ثبت و نگهداری شده و بلافاصله پیغامی مبنی بر عدم پذیرش سفارش برای مشتری ارسال شود.

همچنین رعایت این ماده در زمینه سفارش‌هایی که به دلیل محدودیت‌های وضع شده توسط عضو پذیرفته نمی‌شوند ضروری است. مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس همچنین در مورد شایعه افزایش دامنه نوسان گفت: از طرف سازمان بورس، شرکت بورس و فرابورس پیشنهادی در جهت افزایش دامنه نوسان مطرح نشده است.

محسن خدابخش، انجام معاملات الگوریتمی را به جز در موارد خاصی تخلف بیان کرد و ادامه داد: در حال حاضر اگر معاملات الگوریتمی به جز برای بازارگردان ها که مشخص هستند، در موارد دیگری استفاده شود، به طور قطع از طرف سازمان بورس با آن برخورد می شود. وی افزود: تاکید سازمان در این مورد نظارت دقیق است و در صورتی که افرادی مضنون به انجام تخلفاتی مانند انجام معاملات الگوریتمی باشند، حداقل کدهای آنلاین آنها بسته شده و از انجام معاملات به طور آنلاین محروم می شوند.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس در رابطه با تصمیمات اخیر سازمان در جهت عمق بخشی به بازار گفت: فعلا تمرکز بورس‌ها و سازمان بورس بر بازارگردانی است و باید در بورس ها به نحو صحیح انجام شود؛ این امر راه افزایش نقدشوندگی بازار و حرکت قیمت‌ها در مدار منطق است.

نسخه مناسب چاپ