پیش بینی رشد ۴/۴ درصدی اقتصاد ایران با لغو تحریم‌ها
یک موسسه مالیه بین المللی پیش بینی کرد در صورتی که تحریم های ایران لغو شود، این کشور در سال ۲۰۲۱ شاهد رشد اقتصادی ۴ر۴ درصدی خواهد بود اما اگر این اتفاق روی ندهد، اقتصاد ایران «به مرز فروپاشی نمی رسد» اما همچنان شکننده باقی می ماند.

به گزارش فارس به نقل از رویترز، موسسه مالیه بین المللی ( IIF) با اشاره به اینکه همه گیری ویروس کرونا سرمایه گذاری خارجی را محدود خواهد کرد، اعلام کرد: با لغو تحریم ها همچنین ایران می تواند در سال ۲۰۲۲ رشد ۹ر۶ درصدی و در سال ۲۰۲۳ رشد ۶ درصدی را تجربه کند.

این موسسه اضافه کرد: اگر صادرات نفت ایران افزایش یابد، این کشور می تواند ذخایر ارزی خود را تا پایان سال ۲۰۲۳ به ۴ر۱۰۹ میلیارد دلار برساند.

“گاربیس ایرادیان” اقتصاددان ارشد ناحیه غرب آسیا و شمال آفریقای موسسه مالیه بین المللی گفت سرمایه گذاری مستقیم خارجی (در ایران) به تدریج از ۸۹۰ میلیون دلار در سال جاری به بیش از ۴ر۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۵ خواهد رسید.وی افزود: با فرض لغو بیشتر تحریم ها تا اواخر سال آینده، سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال ۲۰۲۱ کمتر از ۲ میلیارد دلار باقی می ماند و بیشتر آن از سوی چین خواهد بود.

بر اساس گزارش این نهاد بین المللی، در صورت پابرجا ماندن بیشتر تحریم های ایران، اقتصاد ایران «به مرز فروپاشی نمی رسد» اما همچنان شکننده باقی می ماند.

بر اساس چنین سناریوی بدبینانه ای، ایران در سال ۲۰۲۱ رشد اقتصادی ۸ر۱درصدی خواهد داشت و ذخایر ارزی آن از ۸۰ میلیارد دلار در سال جاری به ۹ر۴۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۳ خواهد رسید.

نسخه مناسب چاپ