حال ناخوش کسبه اصفهان با اعمال یک بام و چند هوای محدودیت ها !
 

اصفهان – خبرنگار اطلاعات: اعمال محدودیت های سخت کرونایی در شرایطی در استان اصفهان ادامه دارد که دوگانگی ها ، نقص محدودیت ها و همچنین نبود زیرساخت های لازم، موفقیت در رسیدن به نتیجه ایده آل را با ابهام هایی مواجه کرده است که این مساله می تواند سبب بازگشت به چرخه معیوب و افزایش بیش از پیش شیوع کرونا شود.

طی یک هفته گذشته بیشتر مردم و به ویژه اصناف و بازاریان اصفهان رعایت پروتکل های بهداشتی و اجرای محدودیت های سخت را در دستور کارشان قرار داده و توانسته اند به نقش شهروندی خود در این زمینه عمل کنند اما رصدهای میدانی نشان می دهد که بی تدبیری ها سبب ازدحام در فروشگاه های بزرگ و همچنین فرمانداری ها برای دریافت مجوز تردد شده است.

از سویی دیگر اختلاف زیاد قیمت همه اجناس و کالاها در مغازه های سطح شهر و گرانفروشی برخی کسبه در سایه نبود نظارت ها، سبب افزایش تردد مردم در شهر اصفهان و سرکشی به فروشگاه های مختلف برای خرید مایحتاج خود به قیمت مناسب شده است . از سویی دیگر فروشگاه های بزرگ این روزها با شمار زیادی از مردم مواجه شده اند که مجبورند برای خرید برخی اقلام ضروری مانند مرغ، ساعت ها در صف های شلوغ معطل شوند و به این ترتیب ویروس کرونا این فرصت تازه را پیدا می کند که در تجمعات، شیوع پیدا کند.

یکی از شهروندان می گوید: هر کیلوگرم گوشت ران گوسفندی در فروشگاه های زنجیره ای به قیمت ۱۲۲ هزار تومان فروخته می شود در حالی که قیمت همین گوشت در دیگر فروشگاه های سطح شهر متفاوت است و اگر قصابی محله مان گوشت را به قیمت مناسب عرضه کند و قیمت ها یکسان باشد دیگر احتیاجی نیست برای خرید گوشت و دیگر مایحتاج خود مسافت زیادی آن هم در این شرایط کرونایی که بیم ابتلا به آن نیز زیاد است، طی کنم.

همچنین به اعتقاد برخی از شهروندان ، منع تردد از ساعت ۲۱ هم خود به عاملی برای افزایش ترافیک عصرگاهی خیابان ها تبدیل شده است. یکی از شهروندان در این باره می گوید: ممنوعیت رفت و آمد خودروهای شخصی از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح و اعمال جریمه ۲۰۰ هزار تومانی هم سبب شده است تا مردم و به ویژه کارمندان و کارگران عصرها برای خرید به فروشگاه ها مراجعه کنند تا قبل از ساعت مقرر در خانه باشند.

یک بام و چند هوای محدودیت ها!

بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با شیوع کرونا، به غیر از فعالیت مشاغل ضروری یا همان گروه یک، فعالیت دیگر مشاغل در شهرهای قرمز ممنوع است و کسبه چنانچه رعایت نکنند با آنها برخورد قانونی می شود. اما مشاهدات میدانی در شهر تاریخی اصفهان نشان می دهد بخش لوازم خانگی، لوازم التحریر و خشکبار و آجیل در فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای اصفهان فعال هستند؟! این دوگانگی آشکار موجب شده است تا کم کم برخی مغازه ها در گوشه و کنار شهر کرکره های مغازه های خود را بالا بکشند و فعالیت خود را از سر بگیرند .اصناف اصفهان به این شیوه اجرای محدودیت ها گلایه و اعتراض دارند و تاکید می کنند قانون برای همه به طور یکسان اجرا نمی شود؛ اگر فعالیت مشاغل غیر ضروری ممنوع است، همه ملزم به تبعیت از آن هستند ولی این که مشاغل غیر ضروری تعطیل اند ولی غرفه های زیر مجموعه مشاغل غیر ضروری در فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای فعال هستند جای سئوال است؟!

سخنگوی استانی مقابله با بیماری کرونا اصفهان در همین باره و در تشریح چرایی فعالیت بعضی از کسبه با کرکره های نیمه پایین و تظاهر به تعطیل بودن می گوید: بازرسان اتاق اصناف با هماهنگی سازمان صمت با آنها برخورد خواهند کرد.

در این زمینه همچنین بسیاری از کسبه معتقدند تا زمانی که بانک ها به فعالیت خود ادامه می دهند، تعطیلی اصناف و شهر ، اقدامی عبث و بدون فایده است و خروجی آن، چک های برگشتی و زیان به مردم خواهد بود.کاظمی که از کسبه خیابان ولی عصر(عج) اصفهان است در این باره می گوید: وقتی کاسب بدهکار است و چک دست طلبکار دارد، مجبور است مغازه خود را باز کند تا بتواند وجه چک خود را پرداخت کند تا بانک آن را برگشت نزد و اعتبار وی خدشه دار نشود اما وقتی بانک ها تعطیل شوند کاسب دغدغه ای برای پاس کردن چک خود ندارد و سراغ مغازه اش هم نخواهد رفت تا مجبور شود برخلاف محدودیت ها عمل کند.

جولان کرونا در فرمانداری ها

طرح جامع محدودیت های کرونایی اگرچه سبب قطع زنجیره انتقال کرونا می شود اما برای خیلی ها به قصه پر غُصه ای بدل شده است ، مانند افرادی که محل کارشان خارج از شهرهاست ولی به دلیل اعمال محدودیت های سخت اجازه تردد به خارج از شهرهای قرمز را ندارد.

بر اساس مصوبه ستاد مقابله با کرونا، فرمانداری ها باید برای متقاضیان، مجوز تردد صادر کنند چون در غیر این صورت پلیس متخلفان را جریمه می کند. اما همین لزوم درخواست مجوز تردد بین شهرستانی و استانی سبب شده است تا متقاضیان زیادی به فرمانداری شهرستان اصفهان مراجعه کنند.

ساختمان فرمانداری اصفهان به همین دلیل از اول آذر ماه مملو از حضور افرادی است که برای دریافت مجوز تردد مراجعه می کنند که مشخص نیست به صف شدن و انتظار آنها در فضای مسقف ، چند نفر را در معرض ابتلا به کرونا قرار می دهد؟این در حالی است که اگر قبل از اجرای این طرح،سازوکار لازم و زیرساخت ها آماده می شد، فرمانداری شاهد این معضل جدید نبود.

«باقری» از جمله افرادی است که برای دریافت مجوز تردد به فرمانداری اصفهان مراجعه کرده و در صف ایستاده است. او که در حوزه پخش قطعات خودرو فعالیت دارد و به سبب اقتضای شغلش باید به شهرستان های مختلف استان سفر کند، با گلایه مندی از این روند به خبرنگار ما می گوید: قبل از اعمال محدودیت های سخت و جدید، باید اتحادیه ها یک نفر را مامور ارائه مجوز تردد برای افراد متقاضی و مشمول می کردند ، نه این که هنگام اجرای طرح مجبور شویم به چنین فضای شلوغ که احتمال شیوع کرونا وجود دارد مراجعه کنم؛ اتحادیه ها حق عضویت از اعضا می گیرند که به آنها خدمات ارائه دهند نه این که آنها را در تنگنا قرار دهند و پاسخگوی کسی هم نباشند.

همچنین « قبادی» که شغلش نماکار ساختمان است می گوید: محل کارم شهرستان شهرضا است ولی فرمانداری اصفهان مجوز تردد به من نمی دهند؛ می گویند برای دریافت مجوز باید به فرمانداری شهرضا مراجعه کنم اما وقتی پلیس راه اجازه تردد به من نمی دهد چگونه می توانم به شهرضا بروم؟!

پاسخ مسئولان

غلامی سخنگوی استانی مقابله با بیماری کرونای اصفهان در این باره می گوید: بر اساس صورت جلسه کمیته حمل و نقل و بار و مسافر ستاد مدیریت کرونا استان، شرکت ها و همچنین اتحادیه های اصناف در صورت تقاضای مجوز تردد باید فهرست خودروهای خود را تنظیم و به همراه یک نماینده به فرمانداری ها تحویل دهند که برای آنها به طور یکجا مجوز تردد صادر می شود؛ بنابراین نیازی نیست افراد شاغل در مشاغل ضروری برای دریافت مجوز تردد شخصا به فرمانداری ها مراجعه کنند .

محمد رضا کلاهدوزان

نسخه مناسب چاپ