چهل سال پیش در همین روز
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز دوشنبه ۱۰ آذرماه ۱۳۵۹ (برابر با ۲۲ محرم ۱۴۰۱، اول دسامبر ۱۹۸۰) نقل شده است
ناو نیروبر ۱۰۰۰ تنی عراق به قعر دریا فرستاده شد
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران اطلاعیه ۲۲۳ خود را منتشر کرد.
در این اطلاعیه قید شده است که دلاوران نیروهای دریایی و هوایی ایران موفق شدند یک ناو یکهزار تنی نفربر دشمن را در خلیج فارس منهدم نمایند.
همچنین یک فروند هواپیمای بمب‌افکن توپولف مزدوران عراقی در ایلام سرنگون شده است.

مهندس بازرگان در بیمارستان بستری شد
مهندس مهدی بازرگان، نماینده مجلس شورای اسلامی، بعلت ابتلاء به بیماری ذات‌الریه در بیمارستان بستری شد.
خبر بیماری و بستری شدن وی در بیمارستان طالقانی، دیروز در مجلس شایع بود و خبرنگار پارلمانی اطلاعات توانست با حضور در بیمارستان از کیفیت بیماری او اطلاع حاصل کند.
دکتر روح‌الامین و دیگر پزشکان بیمارستان، حال مهندس بازرگان را که در چند روز پیش دچار بیماری ریوی شده و اخیراً مرض او شدت یافته بود، خوب و رضایتبخش توصیف کردند ولی اجازه حرف زدن زیاد باو نداده‌اند.

تا شرایط پیشنهادی ایران کاملاً اجرا نشود گروگانها آزاد نخواهند شد
تا زمانیکه شروط پیشنهادی ایران کاملاً اجرا نشود، گروگانها آزاد نخواهند شد دولت جمهوری اسلامی ایران در مورد گروگانها فقط مصوبات مجلس را در این زمینه به اجرا می‌گذارد و شایعاتی که رادیوی دروغ‌پرداز امریکا در این مورد می‌پراکند کاملاً دروغ است. عرضه کالاهای ضروری دیگری که جیره‌بندی نشده تحت کنترل شدید دولت ایران قرار می‌گیرد. نرخ کرایه تاکسی‌ها افزایش نیافته است و دلیلی ندارد که حمام‌ها به نرخ خود بیفزایند.
آنچه در بالا آمده فشرده مطالبی است که بهزاد نبوی وزیر مشاور در یک گفتگوی اختصاصی با خبرنگار اطلاعات اظهار داشت.

پیام مودت چائوشسکو تسلیم رئیس جمهوری شد
آقای «بنگان» وزیر مشاور و فرستاده مخصوص رئیس‌جمهوری رومانی عصر دیروز با دکتر بنی‌صدر، رئیس جمهوری و فرمانده کل قوا که بعلت کسالت هنوز در تهران بسر میبرد، دیدار و گفتگو کرد.
در این ملاقات، مسائل مورد علاقه دو کشور و تشنجات منطقه و جهان مورد تبادل نظر قرار گرفت. در این ملاقات آقای «بنگان» پیام چائوشسکو رئیس جمهوری رومانی را تقدیم رئیس جمهوری کشورمان کرد. در این پیام اظهار امیدواری شده است که دوستی و روابط بین دو کشور هرچه بیشتر توسعه یابد.

مقدار ارز دانشجویی تعدیل میشود
معاون وزارت فرهنگ و آموزش عالی اعلام کرد برای تعدیل مقدار ارز ارسالی برای دانشجویان ایرانی خارج از کشور برنامه‌هایی در دست تهیه است.
دکتر جهانشاهلو همچنین گفت: در حال حاضر میزان ارزی که برای هر دانشجو ارسال می‌شود خیلی بیشتر از حد مورد نیاز یک دانشجو است.
وی افزود: میزان ارزی که ماهانه به طور رسمی از کشور خارج می‌شود حدود ۱۵۰ میلیون دلار به طور متوسط است و خروج این میزان ارز در حالی است که آمار غیررسمی حکایت از وجود ۱۵۰ هزار دانشجو و محصل ایرانی در خارج از کشور دارد.

گسترش تشنج، بحران و نقل و انتقالات نظامی در مرزهای اردن و سوریه
آماده‌باش نظامی در مرز سوریه ـ اردن و نقل و انتقالات نیروهای این کشور، حوادث و فعل و انفعالاتی را در جهان، بویژه منطقه خاورمیانه در پی داشته است که خبرگزاری‌ها بدان توجه کرده‌اند:
نماینده خبرگزاری پارس در دمشق بنا به اظهارات مسافرینی که از امان به سوریه وارد شده‌اند، گزارش داد که آمادگی نظامی در مرز دو کشور تقویت شده و وسایل خاکبرداری نظامی به طور شبانه‌روزی جهت تهیه سنگر برای تانکها و زره‌پوشها فعالیت می‌کنند.
در این گزارش همچنین آمده است که هواپیماهای تجسسی اردن مرتب بر فراز آسمان امان و پایگاه‌ها نظامی اردن و مرز سوریه پروازهای شناسایی انجام می‌دهند.

code

نسخه مناسب چاپ