افتتاح خط تولید واکسن ایرانی کرونا
این کارخانه که توسط ستاد اجرایی فرمان امام ساخته شده قادر است ماهانه ۳ میلیون دوز واکسن کرونا تولید کند
 

‌همزمان با ورود اولین واکسن ایرانی کرونا به مرحله نهایی تست انسانی، فاز اول کارخانه تولید واکسن ایرانی کرونا با ظرفیت سه میلیون دوز در ماه ، از دیروز آغاز به کار کرد.

صبح دیروز در مراسمی با حضور رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و جمعی از مسئولان و ناظران پزشکی کارآزمایی بالینی ، فاز دوم و سوم تست انسانی«واکسن کوو ایران برکت» و همچنین فعالیت بزرگترین کارخانه تولید واکسن در منطقه آغاز شد.

محمد مخبر دراین مراسم گفت:امروز سه خبرخوب و افتخارآمیز در حوزه تلاش نخبگان جوان کشور برای مبارزه با ویروس منحوس کرونا برای مردم کشورمان داریم .

وی افزود: خبراول این که نتایج فاز نخست مطالعات کارآزمایی بالینی واکسن کوو ایران برکت که برروی ۵۶ داوطلب انجام شد، توسط مراجع ذیصلاح مورد تأیید رسمی قرار گرفت و این واکسن توانست دربحث ایمن بودن موفقیت ۱۰۰ درصدی کسب کند.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام به صدور مجوز ازسوی وزارت بهداشت برای آغاز همزمان فاز دوم و سوم تست انسانی این واکسن خبر داد و گفت: خبر خوش دوم ، صدور مجوزهای لازم و آغاز فاز دوم کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی بر روی ۳۰۰ نفر و بلافاصله فاز سوم بر روی ۲۰ هزار نفر در کشور است که علاوه بر تهران در چند استان دیگر هم انجام خواهد شد.

مخبر در ادامه افزود: سومین و شاید مهمترین خبر خوش ما هم افتتاح و آغاز فعالیت کارخانه تولید واکسن در شهرک دارویی شفافارمد استان البرز است.

وی خاطرنشان کرد:امروز فاز اول این کارخانه فعالیت خود را با تولید سه میلیون دوز در ماه آغاز خواهد کرد و امیدواریم تا قبل از پایان خرداد ۱۴۰۰ ظرفیت تولید واکسن به ۱۲ تا ۱۵ میلیون و فاز سوم را تا پایان بهار به ۱۵ تا ۲۰ میلیون دوز در ماه برسانیم . رئیس ستاد اجرایی فرمان امام تأکید کرد: تا زمانی که حتی یک ایرانی باقی مانده که واکسن کرونا دریافت نکرده باشد، اقدام به صادرات واکسن نخواهیم کرد.

حمیدرضا جمشیدی رئیس گروه دارویی ستاد اجرایی فرمان امام هم دراین مراسم گفت: با توجه به ظرفیت عظیم ایجاد شده در شهرک دارویی برکت ، ستاد اجرایی فرمان امام این آمادگی را دارد تا به سایر گروه‌های علمی که در کشور اقدام به ساخت واکسن کرونا می کنند هم برای تولید انبوه کمک کند. وی افزود: تلاشی که دانشمندان جوان ستاد اجرایی برای ساخت واکسن از شش مسیر در طی یک سال کردند، مسیر جدیدی را در حرکت علمی کشور باز کرد و دستاورد این تلاش‌ها فقط به مبارزه با کرونا محدود نخواهد شد .

جمشیدی در پاسخ به سئوال یک خبرنگار فرانسوی در باره علت وارد نشدن واکسن‌های اروپایی و آمریکایی به کشور گفت: جدا از بحث‌های علمی و بی‌اعتمادی تاریخی ملت ایران، در حال حاضر آمریکا با وضع تحریم‌های ظالمانه، جلو واردات داروهای لازم برای بیماران ایرانی را هم می گیرد، چگونه باور کنیم که برای افراد سالم ایرانی حاضر است به ما واکسن بدهد.

وی افزود: در یک مورد قرار بود دارویی را برای گروهی از کودکان از کره‌جنوبی تهیه و وارد کنیم در شرایطی که مبالغی از دارایی ایران هم در بانک‌های کره وجود داشت، اما اجازه خرید و صادرات این دارو را به آن شرکت ندادند، حالا چگونه باور کنیم که برای واردات واکسن حسن نیت دارند؟

مینو محرز عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا و مسئول تیم نظارت بر فاز مطالعات بالینی واکسن کوو ایران برکت هم در این مراسم گفت: از امروز با افتخار می توانیم بگوییم که پس از سال‌ها ، ایران تولید کننده واکسن‌ در جهان است.

وی افزود:این افتخار تنها به واکسن کرونا محدود نمی شود و از امروز در کارخانه ای که ستاد اجرایی فرمان امام ساخته است، می توانیم هر واکسن پیشرفته و مورد نیازی را بسازیم و دیگر دستمان را جلو دیگران دراز نکنیم .

محرز خاطرنشان کرد: واکسن کوو ایران برکت را از امن‌ترین واکسن‌های تولید شده در جهان می دانم و با توجه به موفقیتی که این واکسن در مقابله با ویروس‌های جهش یافته پیداکرده است ، امیدوارم هرچه سریعتر به دست مردم برسد.

حامد حسینی مجری مطالعات بالینی نخستین واکسن ایرانی کرونا هم در توضیح فازهای جدید مطالعات بالینی واکسن کوو ایران برکت گفت: امروز(دیروز) با تزریق به ۲۰ داوطلب، فاز دوم کارآزمایی را آغاز می کنیم که این فاز از مطالعات بر روی ۳۰۰ نفر انجام خواهد شد ، در فاز اول و دوم تزریق برروی کسانی انجام می شود که تاکنون کرونا نگرفته باشند.

وی افزود: از امروز به طور همزمان با فاز دوم، فاز سوم تست انسانی با تزریق واکسن برروی ۲۰ هزار نفر در سطح کشور هم آغاز می شود که در این فاز افراد ۱۸ تا ۷۵ سال مورد آزمایش قرار می گیرند و الزام اصلی این است که این افراد درحال حاضر بیماری فعال کرونا نداشته باشند.

وی در باره افراد زیر ۱۸ سال هم گفت: برای کودکان و افراد زیر ۱۸ سال و گروه‌های خاصی مانند زنان باردار ، باید منتظر بمانیم تا پس از تأیید نهایی واکسن و کسب مجوز جدید بتوانیم آزمایش برروی آنها را هم آغاز کنیم.

حسینی خاطرنشان کرد: فاز سوم از امروز در شهرهای تهران، مشهد ، کرج، شیراز، اصفهان و بوشهر انجام می شود

‌و دراین مرحله نیازی به قرنطینه شدن داوطلبان وجود ندارد .

گفتنی است، در این مراسم یک زوج پزشک ، دکتر مهرناز رسولی‌نژاد استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران و متخصص بیماری‌های عفونی و دکتر سینا مرادمند متخصص قلب و عروق و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان اولین داوطلب‌های فاز دوم ، واکسن را دریافت کردند.

در ابتدای این مراسم، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام در دیداری صمیمانه با ۵۶ داوطلب فاز اول مطالعات بالینی ، از آنان قدردانی و تجلیل کرد.

نسخه مناسب چاپ